Apple, Parler konusunda geri adım atmadı


11 Mart 2021 Perşembe 08:26
ABONE OL
Apple, Parler konusunda geri adım atmadı

Apple, Parler’in App Store’a geri dönme konusundaki son girişimini reddetti. Görünüşe göre Parler’ın App Store sürgünü devam edecek. Bloomberg, Apple’ın kısa süre önce uygulamanın iPhone‘lara geri dönme teklifini “son derece sakıncalı içeriği” gerekçe göstererek reddettiğini bildirdi.

Hatırlayacağınız üzere Apple, ABD Kongre Binası‘ndaki ayaklanmalardan kısa bir süre sonra, ilk olarak Parler’ı Ocak ayında App Store‘dan kaldırdı. Apple, uygulama için içerik denetimini iyileştirmesi, tehlikeli ve nefret dolu içeriği platformundan uzak tutmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirtti.

Parler’ın daha fazla çaba göstermesi gerekiyor

Şirket, “App Store İnceleme Yönergeleri ile uyumlu bir güncelleme alana ve hizmetinizdeki tehlikeli ve zararlı içeriği etkili bir şekilde denetleme ve filtreleme yeteneğinizi gösterene kadar” askıya alma işleminin geçerli olacağını aktardı.

Bloomberg‘e göre Apple, Parler’in geçen ay App Store’a yeniden katılma konusundaki son teklifini de reddetti. Apple’ın Parler’a politikalarının en son yinelemesinin “App Store İnceleme yönergelerine uymak için yeterli” olmadığını söylediği bildirildi.

Sorun, yalnızca Parler’ın politikaları değil, uygulamanın hâlâ Apple’ın ele almasını istediği türden “son derece sakıncalı içerikle” dolu olması gerçeği olduğu düşünülüyor.

Apple, Parler için “Basit aramalar, ırk, din ve cinsel yönelimle ilgili aşağılayıcı terimlerin ve Nazi sembollerinin kolayca tanımlanabilen saldırgan kullanımları da dahil olmak üzere son derece sakıncalı içerik ortaya koyuyor” yorumunda bulundu.

Parler, yorum talebine henüz yanıt vermedi. “Konuşma özgürlüğü” uygulaması, Apple’dan ve Google‘ın uygulama mağazalarından atıldıktan ve Amazon Web Hizmetleri ile bağlantısı kesildikten sonra hâlâ ileriye dönük bir yol bulmaya çalışıyor.

Parler’ın web sitesi artık yedekleniyor ve çalışıyor, ancak geleceği belirsizliğini koruyor. CEO John Matze Şubat ayında kovuldu ve Bloomberg tüm iOS geliştiricileri de dahil olmak üzere diğer yedi personelin de serbest bırakıldığını bildirdi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple, Parler konusunda geri adım atmadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Parler konusunda geri adım atmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Parler konusunda geri adım atmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!