Okunma

Apple, Parmak İzlerini iCloud’a Saklayacak


19 Ocak 2015 Pazartesi 12:00
Apple, Parmak İzlerini iCloud’a Saklayacak

Apple iCloud, 2014 yılında epey büyük skandallarla anıldı dersek yanılmış olmayız. Jennifer Lawrance başta olmak üzere onlarca Hollwood yıldızının özel fotoğrafları, iCloud hesaplarından çalınmıştı. 

Tabi bu iCloud’un güvenlik açıkları kadar, yıldızların da pek bulut güvenliğini önemsemediği ve kolay şifreler tercih ettiğini de bizlere göstermişti.

İddialara göre Apple, tartışılacak bir karar üzerinde çalışmaları başlatmış durumda. Apple’ın parmak izi okuyucu Touch ID teknolojisi, tüm iPad ve iPhone modellerine gelmiş durumda. 

Hem iPhone kullanıcısı hem de iPad kullanıcısıysanız, Touch ID bilgilerini farklı cihazlar için tekrardan tanımlamanız gerekiyor. Apple, yaptığı çalışmalarla beraber Touch ID bilginiz iCloud’da saklanacak. Böylece başka Apple cihazlarında tekrar parmak izi tanımlamanız gerekmeyecek.

Bu kazanımın yanında Touch ID’ye NFC ve Bluetooth desteği de gelmiş olacak. Yani bulut üzerinden verilerinizle alışveriş de yapabilirsiniz. 

NFC ya da Bluetooth destekli akıllı bir alışveriş cihazına parmak izinizi okuttuğunuz zaman, Touch ID bilginiz buluttakiyle karşılaştırılacak ve alışveriş gerçekleşebilecek.

Tabi parmak izi gibi önemli ve kötü amaçlar için kullanılabilecek bu teknolojinin bulutta saklanması konusunda ciddi tartışmaların çıkacağı tahmin ediliyor.

:: Bulutta çok önemli verileri saklamak sizce güvenlik riski oluşturur mu? Yoksa bunlar artık aşıldı mı?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Apple, Parmak İzlerini iCloud’a Saklayacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  apple bunu dayatacak degil sonucta. isteyen kullanir istemeyen kullanmaz. ben kullanirim sahsen. parmak iziyle alisveris imkani cok havali.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ne yapsın sizin parmak izinizi hey Allahım 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İlk 6 ay anne sütü harbiden ö***** kardeşim apple napsın senin parmak izini ? 750 milyar dolarlık şirket napabilir senin parmak ***** hırsızlığı ve paylaşımında suçlayacak birini arıyorsanız google ***** bilgilerinizi paylaştığıyla ilgili kaç haber yapıldı unutmadıysanız.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Saklasın, gına geldi her yeni formatta teker teker okutarak.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  cloud da saklanan tüm veriler kullanıcı izniyle oluyo. mesela fotoğrafın saklanması veya herhangi bir uygulamanın yedeklenmesi cloud ayarlarında mevcut. istemeyen bunu kapatır olur biter. zaten cloud daki verileri sadece saklamaya yetkileri var karıştırıp kopyalama gibi konularda sözleşme gereği yetkileri yok. ayrıca bir kişinin parmak izi ile bir sorun çıksa ve medyada bu firma % kaç hisse kaybeder hiç düşündünüz mü. Bence bu konuyu fazla abartıyorsunuz altı üstü adamlar yeni bi hizmet yapmışlar.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Hani parmak izleri çok gizliydi. Biz bile göremiyoruz demişti Apple.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  iCloud'a saklanması bence pek iyi olmamış gibi. Hackten sonra Apple, bunun için de önlem almıştır diye düşünüyorum.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten Amerikan şirketi olan apple ın bu uygulaması nedense beni şaşırtmadı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Sadece parmak izinden bile insan kişiliği çıkarılabildiğini unutmayın bunu sadece sizin bilgilerinizi çalmak olarak gö***** hiçbir zaman bu kadar önemli bir imzayı telefonlara vermeyin apple kullanmasa bile bir güvenlik açığı olduğunda siz risk altında olursunuz bence parmak izi telefonlarda olmamalı.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Belki bazılarımız olayı büyütecek bazılarımız KOCKOCA Apple bizim parmak izimizi napacak diyecek. Ortada güvenlik zaafı olacağı kesin arkadaşlar. Birisini suçlamak için parmak izini kolaylıkla bulunabilir duruma getirmek bizi geçelim tek bir kişi için bile hayatını tehlikeye atacaktır. Beni napsın demek yerine bizi tehlikeli duruma sokabilir demek gerekir. Sırf Cem Yılmaz bu konuya değindi diye hemen Cem Yılmaz'ın düşüncelerine savunmak da doğru değildir.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hepiniz başlamışsınız parazit olmaya yine. Lan koskoca Apple sizin parmak izinizi ne yapsın! Hem milyarlarca apple kullanıcısı arsından işi yok sizin kimliğinizi çalıcak.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan eypıl parmak izimize kadar mahremimize girdin ayıp be.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Sacmalik bu kadar kisisel bilgiler yedeklenmemeli illa yapicaklarsa istek dahilinde olmali. 2-3 parmaginizi 3-5 defa tanitmiyicagiz diye boyle bir aciga izin verilmemeli. Nitekim mecburu cloud a yedeklerse ben daha touch id yi kullanmam.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Kopyalamadığını nereden biliyoruz?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  oo tabi canım süper oldu. parmağımız yeniden okutmaya bile üşendiğimiz için onu da bizim yerimizr saklasınlar, gerektiğinde parmak izimiz bile kopyalansın bizim yerimize kullansınlar. TC kimlik numaramızı, kan grubumuzu, dna kodlarımızı, noterden tasdikli nüfus cüzdan suretimizi, ikametgahımızı her şeyimizi verelim isterseniz. Hala güzel gelişme diyen var.

 16. Kaya26 dedi ki:

  Ýlk baþta isteðe baðlý olacaktýr, insanlarý alýþtýrdýktan sonra zorunlu hale getirirler.

 17. clients dedi ki:

  güzel geliþme her telefon sýfýrlamasýndan sonra 4 5 parmak yenýden tanýtýlmasý dert oluyordu.

 18. eSa dedi ki:

  Kullanýcýnýn isteðine baðlý olmalý. Parmak izi fotoðraf saklamaya benzemez. Halen internette resimlerin peþinde olanlar var

" Apple, Parmak İzlerini iCloud’a Saklayacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Parmak İzlerini iCloud’a Saklayacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Parmak İzlerini iCloud’a Saklayacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "