Okunma

Apple, Patent İhlali Cezası Alabilir


24 Kasım 2014 Pazartesi 09:50
Apple, Patent İhlali Cezası Alabilir

Bir buluşun ya da geliştirmenin, patent ile korunmaya alınması oldukça önemli. Böylece birebir kopyalamaları az da olsa engelleyebiliyor en olmadı, kullanılan cihazdan para alacak bir şekilde kullanım sağlayabiliyorlar.

Tabi artık günümüzde, patent gücünü pek iyi niyetle kullanmayan, sadece bir gelir kapısı olarak gören, eski batık şirketler de yok değil. Bu yüzden maksimize olması için beklenilmiş, pek çok patent davası yeniden gündeme gelip, firmaların karşısına çıkıyor.

Pager hortladı

90’lı yıllarda moda olan Pager markası, ülkemizde biraz da çağrı cihazı olarak adlandırılan cihazların en ünlü isimlerindendi. 

Çağrı cihazı diye arattığınızda bile şimdi zar zor aramalarda çıkan, tamamen tarihin tozlu raflarına kaldırılmış bir isim haline gelen Pager, patent davası nedeniyle tekrar hatırlanır oldu.

Pager‘ın 90’lı yıllarda aldığı patentlerin pek çoğuna geçtiğimiz yıl sahip olan MTel firması, geçen yıl kendisine ait 6 patentin ihlal edildiği iddiasıyla Apple’a dava açmıştı.

Mahkeme, MTel’in emojileri bile eklediği patenti geçersiz sayarken, verilerin karşılıklı aktarımını hedef olan 5 patenti dava kapsamına aldı. 

Eğer Apple, 5 patentten dolayı ceza alırsa ödeyeceği tutar 23.6 milyon dolar.

MTel, 1990‘lı yılların ortalarında patentlediği teknolojilerin Apple’ın iMessage ve takvim davetleri gibi bazı özellikler tarafından izinsiz kullanıldığını iddia ediyor.

Patentler biraz fırsatçılığa dönüşmüş durumda

90’lı yılların başında alınan bu patentlerin kullanım süreleri esasında dolmak üzere. Genel olarak patent davası açan firmalar, isteyeceği tazminatı yüksek tutmak için firmanın kullandığı yılların artması amacıyla uzun bir süre sessiz bekliyor. Daha sonra patent süresi dolmasına yakın dava açılıyor. Böylece eskimiş ve artık pek önemi kalmayan patentlerden, maksimum kazanç elde edilmiş oluyor. Özellikle batmaya yüz tutan eski markaların uyguladığı bir taktik olarak biliniyor. 

Apple, bu noktayı öne çıkararak bir savunma hazırladı. Patentlerin herhangi bir yenilik içermediği için geçersiz sayılması gerektiğini savunuyor. 

Bakalım mahkeme nasıl bir karar alacak?

:: Eski patentlerin bir kazanç kapısı haline gelmesini nasıl yorumluyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple, Patent İhlali Cezası Alabilir”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bir apple kullanıcısı olarak kim patentleri ihlal ediyorsa çatır çatır parasını ödeyecek kardeşim 🙂

  2. SDN Okuru dedi ki:

    android iosun sümüğü olamaz

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Bir androidci olmama ragmen su markaya satasarak ve dalga gecerek onu yuceltiyorlar..

" Apple, Patent İhlali Cezası Alabilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Patent İhlali Cezası Alabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Patent İhlali Cezası Alabilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "