Okunma

Apple Pay’in Kullanım Oranı


25 Şubat 2015 Çarşamba 22:50
Apple Pay’in Kullanım Oranı

Apple, geçtiğimiz Eylül ayında yeni iPhone modellerinin tanıtımında 2015 yılında satışına başlanacak bir akıllı saat ve bir de Apple Pay adındaki yeni nesil ödeme hizmetinin duyurusunu gerçekleştirmişti.

Sistem, temelde yeni nesil iPhone cihazları kullanılarak anlaşmalı işletmelerde alışveriş yapılabilmesine dayanıyor, mobil cihazınızı bir tür kredi kartına dönüştürüyordu. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki NFC özelliği ile ilişkili olarak gerçekleştirilen bu ödeme biçiminin ABD’deki yaygınlığı ve kullanım oranı bir hayli çarpıcı. 

15-02/26/mcdonalds-drive-thru-apple-pay-iphone-nfc.jpgBuna göre Apple Pay ABD’de kullanımda olduğu ilk ay içinde ülkedeki beş büyük perakende mağazasında toplam alışverişlerin yüzde 1,6’sında kullanıldı. İyi bir başlangıç olarak değerlendirilen bu oran, gelecekteki ödeme alışkanlıklarına ilişkin bir tür ‘emekleme oranı’ olarak da nitelendirilebilir.

Bakalım Apple Pay, ülkemizde ne zaman uygulamaya konulacak ve nasıl karşılanacak? Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

:: Apple Pay’in kullanım oranı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple Pay’in Kullanım Oranı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Google Wallet 2012 den beri amerikada kullanılıyor. NFC uzerinden ödeme yeni birşey değil. yukarıda belirtilen sadece Apple Pay kullananların oranı. (%1,6). NFC bazlı ödemelerde google da çok kullanılıyor.. Toplam "Pay" kullanım oranınu da belirtseydiniz keske…Birde Türkiye de Google Wallet henüz aktif değil. Gelse güzel olur…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple watch çıkınca bu oran %5 olacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  başlığa bakınca ben de 10 binde filan diyeceksiniz zannettim… arkadaş… 5 büyük perakende mağazası diyorsun… bunların cirolarının %1.6 sı ne kadar ediyor ona bakmak lazım… bence oran son derece başarılı bir oran… potansiyelin varlığını ve geleceğin ciddi ödeme alternatiflerinden biri olduğunu ispat eder…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Manisada ***** bayadır 😉 Appleda çalışmıyor

" Apple Pay’in Kullanım Oranı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Pay’in Kullanım Oranı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Pay’in Kullanım Oranı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "