Okunma

Apple protestosu yapan öğrenciler gözaltında!


09 Kasım 2018 Cuma 22:30
Apple protestosu yapan öğrenciler gözaltında!

Fabrikalarının büyük bir çoğunluğu Çin’de olan Apple işçi sömürüsü yaptığı yönünde suçlamalara ve iddialara maruz kalıyor. Geçtiğimiz haftalarda da böyle bir durumlar karşı karşıya kalmıştı. Hatta hatırlayacak olursanız iPhone X’ler piyasaya sunulacağı sıralarda Foxconn’da bazı intiharlar gerçekleşmişti. Çalışanların kötü çalışma koşulları nedeni ile intihar ettiklerini ve bu vakıaların sürekli meydana geldiğini belirtelim.

Apple işçi sömürüsünü protesto eden öğrenciler gözaltına alındı

Çin’de bulunan Renmin ve Pekin Üniversite’si öğrencileri, Apple işçi sömürüsünü protesto etti. Gerçekleşen protestoya iki farklı okuldan toplamda 10 öğrenci katıldı.

Sipariş düzenini ve kanunu bozdukları gerekçesiyle uyarılan protestocular, polise karşı direndi. Daha sonrasında kimlik kontrolü yapmak isteyen polis, tekrar direnişle karşılaşınca, 10 kişilik gruptan iki kişiyi göz altına aldı.

Belirli süre gözaltında kalan iki öğrenci okullarından gelen öğretmenler eşliğinde karakoldan okullarına döndü.

apple

Dev teknoloji firmalarının fabrikaları çoğunlukla Çin’de oluyor. Çin’deki kötü çalışma şartları her gün intiharlara ve çeşitli tatsızlıklara yol açıyor. Bu duruma karşı herhangi bir önlem alınmadığı takdirde düzene girmesi pek olası görünmüyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Apple protestosu yapan öğrenciler gözaltında!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple köle çalıştırıyormuş siz bi istanbulda otellerde de çalıştınızmı be bir köle ülkesi varsa oda t.c dir
  Avrupaya laf atarlar kesin lanet olsun hepinize bir vatandaş olarak bir suriyeli kadar olamadık
  Sigortam yok diye hastaneye gitmekten çekiniyorum
  Hangi milletvekilinin oğlu askerde öldü o meclis başlarına yıkılır inslh

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  İyi olmuş

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Çince ve Türkiye’de alt tabakada çalışan kişilerin sokak hayvanları kadar değer görmediğini düşünüyorum.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunu Apple’a nasıl bağladınız? o fabrika Foxconn şirketine ait. Foxconn, Apple ürünlerini fason olarak üretiyor olsa da, fabrikada çalışanları işe alan Apple değil! İşçilere kötü koşulları sağlayan, o koşulları iyileştirmeyen Foxconn yöneticileridir. Birileri Apple’ı protesto ediyorsa, bunu rakip şirketler organize ediyor demektir. Hem, sadece Apple çinde üretim yaptırmıyor. Neredeyse tüm elektronik üreticisi şirketlerin çinde ya fabrikası var, ya da Apple gibi fason üretim yaptırıyorlar. Suçu boşuna Apple’da aramayın… Suçlu Foxconn’dur!

  1. II dedi ki:

   Guzel yorum valla

 5. deadlift-cat dedi ki:

  Apple=köleci düzen… işçi değil köle çalıştırtır…

 6. ConfickerBelasi dedi ki:

  apple = sömürü düzeni demektik işçinin,emekçinin kanını emem sülüktür her zaman bu böyledir.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Her yer ABD sömürüsü altında başta güzel ülke Türkiye maalesef bizde bir sömürü altındayız hayvan gibi çalışıp asgari ücrete tamah Edip bir de dünya kadar vergi altındayız.

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türkiye’yi beğenmeyenleri Çin’e göndereceksin

" Apple protestosu yapan öğrenciler gözaltında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple protestosu yapan öğrenciler gözaltında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple protestosu yapan öğrenciler gözaltında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "