Okunma

Apple her iPhone başına ceza ödeyecek!


16 Mart 2019 Cumartesi 10:00
Apple her iPhone başına ceza ödeyecek!

Apple ve Qualcomm arasındaki hukuki savaş her geçen gün yeni bir boyuta taşınıyor. Qualcomm fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiğini gerekçe göstererek geçtiğimiz günlerde Apple’dan 31 milyon dolarlık bir tazminat talep etmişti. iPhone için ödenecek ceza belli oldu.

San Diego‘daki federal mahkeme jürisi Qualcomm‘u haklı bularak, Apple’ın üç farklı patenti ihlal ettiği için 31 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Bu patent ihlali yapılan her iPhone başına 1.40 dolar ödenmesi anlamına geliyor.

Qualcomm’a 31 milyon dolar ödenecek!  iPhone başına 1.4 dolar!

İhlal edilen patentlerden birisi daha iyi bir pil ömrüne, diğeri telefon açıldığında hızlıca internete bağlanmasını sağlamaya ve sonuncusu veri trafiğini kontrol altına alarak uygulamaların daha hızlı dosya indirmesine yardımcı oluyor.

Apple Qualcomm

Qualcomm‘un kazandığı tazminat Apple’ın varlığı göz önüne alındığında oldukça küçük görülebilir. Ancak, bu iki şirket arasında devam eden davalardan sadece biri. Nisan ayında bir dava daha görülecek. Apple’ı tedirgin eden konu ise daha önce Almanya’da iPhone satışlarına getirilen engele benzer bir karar çıkması.

Apple cephesinden mahkemenin kararına karşı herhangi açıklama gelmezken, verilen bu karara itiraz edilip edilmeyeceği bilinmezliğini koruyor.

Qualcomm açıklama yaptı

Konu ile ilgili Qualcomm cephesinden de bir açıklama yapıldı. Şirket, San Diego’da görülen davada Güney Kaliforniya yerel mahkeme jürisinin Apple’ın iPhone 7, 7 Plus, 8, 8 Plus ve X modellerinde Qualcomm’a ait U.S. 8,838,949 ve U.S. 9,535,490 No’lu patentlerinin, Apple iPhone 8, 8 Plus ve X modellerinde de U.S. 8,633,936. No’lu patentinin izinsiz kullanıldığı kararına vardığını söyledi.

Qualcomm Technologies Genel Hukuk Danışmanı ve Başkan Yardımcısı Don Rosenberg konuyla ilgili “Oy birliğiyle alınan hüküm dünya çapında Apple’ın değerli teknolojilerimizi karşılığını vermeden kullanması üzerine açtığımız patent davalarında kazandığımız en yeni zafer oldu. Qualcomm’un icat ettiği teknolojiler Apple’ın pazara girmesine imkân veren ve bu kadar kısa sürede büyük başarı elde etmesini sağlayan teknolojiler. Bu üç patentle ilgili hüküm Qualcomm’un binlerce patentten oluşan değerli portfolyosunun sadece küçük bir parçasını temsil ediyor. Dünya çapındaki mahkemelerin Apple’ın internet protokollerimizi ödeme yapmadan kullanma stratejisini reddetmesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz.” açıklamasını yaptı.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Apple her iPhone başına ceza ödeyecek!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bence 31 milyon dolar sübliminal bir mesajdan ibaret

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Milyon değilde trilyon dolar olacak ki o zaman Apple akılla hareket etsin, zaten qualcom Apple tsmc vs dünyada iletişim ve telekominosyon ile ilgili tum haberleşme ve yayın organı yahudilerde. Ve istedikleri gibi haber reklam yayınlayıp istediği algıyı rahatça oturtuyor.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Boeing’e sinek çarptı. Apple sadaka diye verir o parayı. Ama rakam sübliminal içeriyor diye seçmiş olabilirler. Yakında elinize vereceğiz demeye getiriyorlar.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hırsız Apple her geçen gün daha çok değer kaybediyor bu patent ve telif hakları bence bir yılı geçmemeli Yoksa geleceğe çelme takıyor

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Oh olsun, Qualcomm’a da helal olsun

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ne olurdu yani gidip şu şu özelliği bende uygulamak istiyorum bana patent ver deseydi.

  Burdan şunuda anlıyorum apple bu özellikleri barındıran herhangi bir ürün çıksrttığı sürece ürün başına bedel ödemeye devam edebilir yada artık koyamaz çünkü yakayı ele verdi.

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Apple için sıkıntı değil her ürüne 50 dolar zam yapar yine kat kat çıkarır. 🤣🤣

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Yeter her yerde karalama haberleri yapıyorlar , tamam aynı tasarımı devam ederek belirli bir hata yapmış olabilirler fakat oradan buradan sürekli telif diye sıkıntı çıkartmak sacmalik

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Epıl’ın 31 milyon dolarlık çerezi de iyi yenir.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Qualcomm adamdır, umarım daha çok üstlerine gider

 11. Anonim dedi ki:

  hirsiz eypil

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  31 milyon dolar çerez parası apple için

" Apple her iPhone başına ceza ödeyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple her iPhone başına ceza ödeyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple her iPhone başına ceza ödeyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "