Okunma

Apple Rekor Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı


21 Temmuz 2015 Salı 20:19
Apple Rekor Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Eylül ayında tanıtılan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile büyük ses getirmeyi başaran Apple, bu başarısının karşılığını ilk olarak 2015 ilk çeyreğinde almış olsa da 2015 finansal yılı ikinci çeyreğinde ise rekor satış ve kara imza atarak iPhone 6, iPhone 6 Plus ve yeni iPad modellerinin meyvelerini toplamıştı.

2015 yılının Ocak Şubat ve Mart aylarına denk gelen ancak finansal yılda ikinci çeyrek olarak adlandırılan dönemde 61.1 Milyon adet iPhone ile 58 Milyar Dolar gelir elde eden Apple, iPad tarafında ise 12.6 Milyon adet ürün satmıştı. Bu satışları 4.56 Milyon adet Mac satışı ile destekleyen Apple, 58 Milyar Dolar gelir ve 13.6 Milyar Dolar net kar elde etmişti.

Bugün de üçüncü çeyrek sonuçlarını yayınlayan Apple, 27 Haziran ile biten üçüncü çeyrekte 49.6 Milyar Dolar gelir ve 10.7 Milyar Dolar net kar elde ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 37.4 Milyar Dolar gelir ve 7.7 Milyar Dolar net kar elde eden Apple geçtiğimiz çeyrekte olduğu gibi üçüncü çeyrekte de gelir ve net karını artırarak kendi rekorunu kırdı.

15-07/21/screenshot-2015-07-21-235547.png

2015 yılı finansal yılı ikinci çeyreğinin aksine Apple Watch satışlarının da dahil olduğu üçüncü çeyrek sonuçlarında Apple Watch satış rakamları konusunda net bir rakam verilmezken; Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan dönemde Apple’ın 47 Milyon iPhone, 10.9 Milyon iPad ve 4.7 Milyon Mac sattığı açıklandı.

CEO Tim Cook yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıla göre iPhone gelirlerinde yüzde 59‘a varan artış ve Mac satışlarındaki değişimden oldukça memnun olduklarını belirtirken Apple Watch‘un da harika bir başlangıç yaptığını söyledi.

Apple bugün ayrıca diğer çeyreklerde olduğu gibi üçüncü çeyrek sonuçları hakkında bir konferans görüşmesi de yapacak. Biz de bu konferans görüşmesine katılıp sizlere olası önemli gelişmeleri canlı olarak aktaracağız.

00:03 Tim Cook haberimizde aktardığımız 2015 finansal yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklamaya başladı.

00:04 Gelirlerde %33’e varan artış ile son 3 yıldaki en yüksek hızda artış

00:05 Mac satışlarında rekor çeyrek. 4.8 Milyon adet satış

00:06 Çin’de yüzde 112 gelir artışı, App Store’da geçtiğimiz çeyreğin iki katından fazla gelir ve servislerden 5 Milyar Dolar gelir

00:07 Tim Cook, Apple Watch kullanıcılarının %94’ünün saatini her gün kullandığını ve Twitter, Line ve WeChat gibi uygulamaların Apple Watch platformunda oldukça popüler olduğunu belirtti.

00:09 News uygulaması için Apple’ın oldukça heyecanlı olduğunu belirten Tim Cook aralarında CNN ve New York Times’ın da bulunduğu 25 öncü yayıncı kuruluşun platformda olacağını açıkladı.

00:11 Apple Music’de yer alan Connect servisi için 15000’in üzerinde sanatçı ile anlaşıldığı açıklandı.

00:13 Yıl sonuna kadar ABD’de yer alan üniversitelerin de Apple Pay kabul edeceği açıklandı.

00:15 Yıl sonuna kadar ABD’de 1.5 Milyon nokta Apple Pay kabul edecek

00:17 CFO Luca Maestri üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiriyor

00:18 iPad Air 2 kullanıcılarının %97’sinin ürün hakkında olumlu geri bildirimde bulunduğu belirtildi.

00:20 Luca Maestri Apple’ın tablet pazarında giriş seviye modeller ile yer almadıklarını 200 Dolar üstü tablet pazarının yüzde 76’sına sahip olduklarını açıkladı.

00:23 Çin’de yer alan geliştiricilerin 250.000 uygulama geliştirdiği açıklandı 

00:25 Apple’ın 190’ı ABD dışında olmak üzere 458 mağazaya sahip olduğu ve önümüzdeki yılın ortasına kadar Çin’de 40 mağaza açılacağı açıklandı.

00:30 Analistler ile soru cevap kısmına geçildi.

:: Apple’ın üçüncü çeyrek sonuçlarını nasıl buldunuz ?
yazarBerkay Tutal

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde makina mühendisliği eğitimini sürdüren Berkay, teknolojinin hemen her alanını takip ederken, özellikle mobil ve giyilebilir cihazlarla beraber Apple'ın ürünlerine ayrı bir ilgi besliyor
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Apple Rekor Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sonra bağırırsınız neden cari açık fazla, neden para yurtdışına gidiyor vs. al sana örnek sadece apple 3.çeyrek parasıyla memleketi komple kurtarır hatta fazlası bile kalır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Max 200 dollara yapib bir telefonu 700 dollara sokuyorlar millete resmen…istemeyen almasin deyendeki hickim almasinki apple de akillansin..bu kadar fiyat olamaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  geçen yılın 2. çeyreği ile karşılaştırıldığında baya yükseliş var ama ipad tarafında işler kötü gidiyor iphone plus dan sonra ipad satışları baya düştü

 4. SDN Okuru dedi ki:
 5. SDN Okuru dedi ki:

  Helal apple baba

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ya yorumlara bak adam 3000 tl verdikce bu adamlar hep bize gomecek yazmış, kardesim adamlar senin gibi bos durmuyor her dakika daha iyi teknoloji cikarmak icin ugrasiyorlar almiyorsan alma, hem kendi acindan dusun sende bir cismi 1 kurusa aliyorsan 2 kurusa satmak zorundasin yoksa kazanamassin

 7. SDN Okuru dedi ki:

  shiftdelete daha ne tahmin yaptıysa Apple çeyrek sonuçlarında hiç biri tutmadı 😀 azalan gelir-düşen ipad satışları-kan ağlayan ipad haberleri-pahalı Mac fiyatlarından derbederler- Tutmamış varsayılan Apple Wacht- azalan İtunes müizk satışları vs… Ve Apple hepsinden, her çeyrekte kendi rekorunu kırdı. üstelik yukarda saydığım alanlarda da haberlerin askine yükseliş söz konusu. kime inanalım ? teknoloji sitelerine mi? yoksa milletin ağzına bakıp haber yapan teknoloji sitelerine mi? yoksa matematiğe mi?

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu ve diğer firmaların 3000 TL telefonunu alıp üstüne yayınladığı bu tablo ile övünen kendi firması gibi sahiplenen kimselere ne diyeyim bilmiyorum ki… tersine mantık işlese dahi bu işte bi hata olduğunu yinede beyin haykırır

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple batiyor ya he fakirler heee:))

 10. SDN Okuru dedi ki:

  iyide 3. çeyrek sonuçlarının ekim başında belli olması gerekiyor. bunlar tahmindir mutlaka ? anauidet diyor sonuçta

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Teknolojinin kölesi olan biz oldukça her sene 3000 tl verdikçe bu adamlar hep bize gömecek

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bizene la finansal sunumdan hissemiz mi var

" Apple Rekor Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Rekor Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Rekor Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "