Apple, Rusya’nın yerli yazılım şartına resmen uydu


01 Nisan 2021 Perşembe 17:14
ABONE OL
Apple, Rusya’nın yerli yazılım şartına resmen uydu

Apple, yeni yasa sayesinde artık Rus iPhone kullanıcılarına kurulum sırasında yerel uygulamalar sunmak zorunda. MacRumors‘ın haberine göre Rusya’da satın alınan iPhone’lar bugün yürürlüğe giren yeni bir yasa sayesinde başlangıçta Rus yapımı uygulamaların bir listesini gösteriyor.

Yeni güncellemenin standart iPhone kurulum sürecinin bir parçası olduğu ve kullanıcının Konum Servislerine veya Uygulama Analizine izin vermek gibi diğer seçenekleri seçtikten sonra göründüğü belirtiliyor.

Apple yasayı geçen ay kabul etti

Bir düzine uygulamanın yer aldığı liste gösterilmeden önce kullanıcıları, “Rus yasal gerekliliklerine uygun olarak, indirilebilecek mevcut uygulamaları görüntülemeye devam edin” şeklinde bir uyarı metni karşılıyor.

Listedeki birçok uygulamanın arasında çeşitli Yandex uygulamaları, Mail.ru‘dan bir e-posta uygulaması, OK Live adlı bir video canlı yayın hizmeti ve popüler Rus sosyal ağı VK bulunuyor. 

Yeni düzenleme ilk olarak 2019‘da yürürlüğe giren ve üreticilerin ülkede satılan cihazlara Rus yapımı yazılımları önceden yüklemelerini gerektiren bir yasaya yanıt olarak geliyor. Bu düzenleme sonrasında geçen ay Apple, kullanıcılara başlangıçta Rus yapımı uygulamaları yükleme seçeneği sunarak yasalara uymayı kabul etti.

Yasa akıllı telefonları, tabletleri, akıllı TV‘leri, dizüstü bilgisayarları ve masaüstü bilgisayarları kapsıyor. 

Reuters’e göre yasa, Rusya’nın yabancı şirketlere olan bağımlılığını azaltmanın yanı sıra internet üzerinde daha fazla kontrol elde etme girişiminin bir parçası.

Reuters ayrıca, yeni yasadan en çok Yandex ve Mail.ru‘nun yararlanacağını belirtiyor. Ancak geçen ay yaptığı açıklamada bir Rus yetkili, kullanıcılar arasında popüler olduğu takdirde alternatif uygulamaların da bu listeye dahil edileceğini belirtti.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Shiden
Shiden
11 gün önce

Adam ol Apple.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Rusya İran oluyor. Rusya’ya şeriat geliyor.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

En doğru karar. Biran önce bizde de olmalı. Gerçek diyorum, şaka değil. Bizim de var. Yaay, bip, Teskale bunlar bizim. Eğer bunlara yönelim olursa son sürat en iyileri olacaktır ve geliştirilecektir.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Daha çok mailru’nun kârına olmuş. Listedeki ilk 3 uygulamadan sonrası MailRu Group’a ait. VK, OK, Marusya, ICQ, hepsi MailRu’nun.

" Apple, Rusya’nın yerli yazılım şartına resmen uydu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Rusya’nın yerli yazılım şartına resmen uydu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Rusya’nın yerli yazılım şartına resmen uydu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  2. 2 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  3. 3 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  4. 4 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  5. 5 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  6. 6 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  7. 7 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  8. 8 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  9. 9 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  10. 10 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme