Okunma

Apple Sağlık Devrimine Hazırlanıyor


12 Ağustos 2014 Salı 11:00
Apple Sağlık Devrimine Hazırlanıyor

Apple, iOS 8 ile birlikte kullanıma sunacağı Sağlık uygulaması üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Kullanıcılara kalp atış hızı, kan şekeri, kolestrol, yakılan kalori miktarı gibi birçok verinin tek bir merkezde toplanmasını sağlayan uygulama, sunduğu ayrıntılı arayüz ile beta sürümünü indiren tüm kullanıcıların ilgisini çekmişti.

Önde gelen hastanelerle görüşmeler

Reuters‘ın haberine göre Apple, Sağlık uygulamasını bir adım daha ileri taşımaya hazırlanıyor. Büyük hastaneler ile uygulama üzerine görüşmelerini sürdüren şirket, Mount Sinai, Cleveland Clinic ve Johns Hopkins‘de sağlık çalışanları ile fikir alışverişinde bulundu. Sağlık hizmeti şirketi Epic System‘in de Apple‘ın yakın temasta olduğu kuruluşlar arasında olduğu da verilen bilgiler arasında.

Sağlık uygulaması hekimlere mi açılacak?

Görüşmelerin içeriği ile ilgili net bir bilgi bulunmasa da, Apple‘ın iOS 8‘in Sağlık uygulamasını kişisel bir sağlık veri merkezinden, hekimlerin erişebileceği ve hastaları ile ilgili kayıtları kontrol edebileceği bir sistem haline getirmeyi amaçladığı düşünülüyor.

14-08/12/ios8-healt-app.jpg

Hekimler için önemli veriler sağlıyor

Böylece, hastaların doktor ziyaretleri sırasında ihtiyaç duyulan birçok veri Sağlık uygulaması üzerinden hekimlerin kontrolüne sunulabilecek. Tek bir merkezden sağlanan çok çeşitli verilerin daha iyi teşhis ve kişisel tedavi olanağı yaratacak. Ayrıca, Sağlık uygulaması ile doktorlar hasta ile aynı ortamda olmasa da, hastaların izni dahilinde onların verilerine ulaşarak gerekli kontrolleri ve uyarıları yapabilecek.

:: Sizce Apple’ın Sağlık uygulaması yeni bir devrime yol açabilir mi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple Sağlık Devrimine Hazırlanıyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bence çok saçma bir iş olur, sırf ticaret kokuyor, temelsiz olacağını düşünüyorum, yani ayrı bir proje olarak devam ettirilmez de iphone ipad’e falan gelirse.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Önce pil ömrünü düzeltsinler de, sonra sagligimizi düsünsünler

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Apple son zamanlarda bu işler yapıyor. Samsungu bırakma zamanı geldide geçiyo.

" Apple Sağlık Devrimine Hazırlanıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Sağlık Devrimine Hazırlanıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Sağlık Devrimine Hazırlanıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "