Okunma

Apple’dan Kimler Bilgi İstedi?


06 Kasım 2013 Çarşamba 05:00
Apple’dan Kimler Bilgi İstedi?

Tarihinde ilk defa bir şeffaflık raporu yayınlayan Apple, dünyanın dört bir yanında kullanıcı ve müşterileriyle ilgili kendisine gelen devlet ölçeğinde bilgi taleplerini listeledi. Hükümetlerin Bilgi Talepleri Raporu adlı dosyada gelen talepler iki kategoriye ayrıldı: kişisel bilgilerin yer aldığı “hesaplar” ve çalıntı ya da kayıp iPhone veya iPad’lerin yer aldığı “cihazlar”.

1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2013 tarihleri arasındaki bilgi taleplerinin baz alındığı raporda, ABD hükümetinin toplam 2 bin ila 3 bin arasında hesap hakkında bilgisi istediği görülürken, Apple’ın bunların yaklaşık olarak üçte birine yanıt verdiği görülüyor. Diğer ülkelerdeki taleplerin ise neredeyse 100’ü geçmediği dikkat çekiyor.

Kayıp veya çalıntı cihazlarla ilgili bilgi paylaşımında ise her hükümetin önce Apple’a başvurduğu anlaşılıyor. Altı aylık dönemde ABD emniyeti 8.605 cihazla ilgili bilgi isterken, bunu 5.027 cihazla Brezilya ve 4.928 cihazla Almanya takip ediyor.

Raporu PDF olarak indirmek için tıklayın.

Apple ayrıca yayınladığı raporda ezeli rakiplerine giydirmeyi de ihmal etmiyor. Kullanıcı bilgilerini toplamanın kendi iş modellerinin bir parçası olmadığını vurgulayan Apple, “Hükümet organlarından gelen müşteriler hakkında bilgi talepleriyle uğraşan diğer pek çok şirketin aksine, Apple’ın asıl işi bilgi toplamak değildir” diyor.

:: Konuyla ilgili sizin görüşleriniz nelerdir?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Apple’dan Kimler Bilgi İstedi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  sacma sapan resim koymayın bari ibşey yapıyosunuz düzgün yapın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  resime bakacam diye kotam doldu.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  daha düşük çözünürlüklüsü yok muydu, bu hali çok kaliteli de boşuna bandwith yemesin.

 4. DeNTi dedi ki:

  Abi kurbanınız olam halledin şu resim işini.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  resimin altin mercek isareti yok 😀 veya bizim gozimiz korlesmis nasil bir resimdir bu anlamadim gitti

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetten bir jpeg koyup altınada 2 satır yazıyla haber yapılmaz…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Dedği gibiyse taktir ettim ama apple’ın kullanıcıların konum bilgilerini kaydettiği ile ilgili bir takım söylentiler olmadı değil hani.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  abi bu fotoğraf işini hiç bir zaman halletmeyin tamam mı ? gözümüz çıksın

 9. SDN Okuru dedi ki:

  pardon

 10. SDN Okuru dedi ki:

  huawei ascend p6

" Apple’dan Kimler Bilgi İstedi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan Kimler Bilgi İstedi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan Kimler Bilgi İstedi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "