Okunma

Apple sızıntı yapan çalışanlarına acımadı!


14 Nisan 2018 Cumartesi 08:00
Apple sızıntı yapan çalışanlarına acımadı!

Projelerini mümkün olduğunca gizli bir şekilde yürütmeyi seven Apple, bilgi sızdıran çalışanlarına acımamış gibi gözüküyor. Apple sızıntı yapan çalışanlarını bu konuda uyarmaya ve cezalandırmaya devam etse de durumun yine bir sızıntı sonucu ortaya çıkması ise düşündürücü.

Apple sızıntı yapılmasını istemiyor!

Şirket çalışanlarına gönderdiği bilgi notu ile şirket içi bilgi sızdıranların doğrudan kovulacağını, davalarla karşı karşıya kalacağını ve diğer şirketlerde iş bulamama riski yaşayabileceğini açık seçik bir şekilde bildirmiş durumda.

Apple geçtiğimiz yıl bilgi sızdıran 29 kişiyi tespit etmiş ve bunlardan 12’sini tutuklatmış. Şirket sızdırılmış gerçek bilgilerden bazılarını da listeliyor. Hatta bir vakada, yazılım mühendisliği başkanı Craig Federighi tarafından yönetilen bir toplantıya atıfta bulunuluyor. Toplantıda Federighi, iPhone için bazı yazılım özelliklerinin erteleneceğini paylaşırken ve bir çalışanın bu bilgiyi medyaya sızdırdığını vurguluyor. Şirket, toplantıda söylenenleri dışarıya sızdıran çalışanı bulup hemen kapıyı göstermiş.

Apple sızıntı

Hatta iPhone X, iPad Pro ve AirPods hakkında gizli bilgileri sızdıranları bulmak için adli bilişim uzmanlarından destek bile alınmış. Tedarik zincirindeki sızıntılara da kesinlikle müsamaha gösterilmiyor. Bilgi sızdıran bir çalışana bunu neden yaptığı sorulduğunda ise, kendisinin yakalanacağını düşünmediğini ifade ettiği söyleniyor. Kısacası şirket, haklı olarak bu konuyu oldukça ciddiye alıyor.

Bir sızıntının etkisinin bir proje için çalışanlardan öteye gittiğini vurgulayan teknoloji devi, çalışmaların sızdırılmasının şirketteki herkesi ve ürünleri oluşturma konusunda harcadıkları yılları baltaladığını özellikle belirtiyor.

:: Teknoloji şirketlerinin üzerinde çalıştığı projeler hakkında bilgilerin sızdırılması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Apple sızıntı yapan çalışanlarına acımadı!”

  1. serkam bilgi dedi ki:

    helal olsun

  2. SDN Okuru dedi ki:

    İyi yapmis bence

  3. Ahmet dedi ki:

    Adam haklı beyler

" Apple sızıntı yapan çalışanlarına acımadı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple sızıntı yapan çalışanlarına acımadı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple sızıntı yapan çalışanlarına acımadı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "