Okunma

Apple sonunda Microsoft’u geçecek mi?


09 Ocak 2017 Pazartesi 05:30
Apple sonunda Microsoft’u geçecek mi?

Apple, iOS cihazları ile her yıl büyük servetler kazanıp kasasını doldursa da dünya çapında en çok satan cihazlar, Microsoft’un işletim sistemine sahip cihazlar oluyordu.

Apple’ın iOS ve OS X işletim sistemli cihazlarının toplam satışları, Windows işletim sistemli cihazların toplam satış adedini geçemiyordu.

Microsoft çağının sonuna mı geldik?

Ancak 2016’nın sonuna geldiğimizde, Apple’ın cihazlarının satışının, Windows’lu cihazlara çok yaklaştığı ortaya çıktı.

Gartner’ın araştırmasına göre 2017’den itibaren, Apple’ın iOS ve OS X cihazları, Windows yüklü PC, 2in1, tablet ve telefon satışlarını geride bırakacak.

Bu yükselişin de en azından 2019’a kadar süreceği tahmin ediliyor.

Apple’ın 2017’de Microsoft’tan 18 milyon adet daha fazla cihaz satması bekliyor. 2019’da ise bu rakamın 28 milyona çıkması bekleniyor.

Apple rekabette bu rakamları baz almıyor ancak daha fazla insanın Apple sistemlerini kullanmaya başlaması ve Microsoft sistemlerini terk etmesi, Microsoft’un lider olduğu bir dönemin sonuna gelindiğinin ve Apple’ın Microsoft’un yerini almak üzere olduğunun işareti kabul ediliyor. 

:: Microsoft sistemlerini mi yoksa Apple sistemlerini mi tercih ediyorsunuz?

 
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

48 yorum - “Apple sonunda Microsoft’u geçecek mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  artık nihayet velhasıl hulasa veyahut. türkçe yazın haberleri

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bir de MAC fiyatı ucuzlatsa herkes kullanacak da …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple açık kaynaklı bir işletim sistemi yapsa o zaman Microsoft'u çok fena sallar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Apple osX pazar payı %7-8 microsoft 90Yıllık geçiş ayrı pazar payı ayrı önemli olan paxar payında geçmek buda microsoft'un 10 sene hiçbirşey yapmaması lazım demek. SALLAMAYIN .

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu yazı yüzyılın trol haberi olmalı.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Param olsa Mac alıcam. Microsoft pişmanlıktır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fiyat düşerse program alanı genişlerse kesinlikle geçer bence

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Mac her işletim sistemine kurulamıyor diyen arkadaşa cevabım HACKİNTOSH

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ya şimdi sövecen olmayacak. Adam kalkmış utanmadan ios bir mobil işletim sistemi Windows ise tüm bilgisayarlarda olan bir işletim sistemi demiş. Adamın hiçbirşeyden haberi yok kafa o kadar boşki vaktimi çöpe attığımamı yansam sinirim hopladı onamı yansam. Allahım bu kadar cahil insanları yaşatma bilgisi olmadan fikir sahibi olanları yaşatma yazık bu ülkeye zarar bu insanlar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Geçemez imkanı yok

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu nasıl temelsiz ve yanlı bir habercilik anlayışıdır bilinmez.
  Net, sade ve kolay anlaşılabilir anlatacağım:
  Ayrıntılarıyla araştırmış olduğum Gartner'ın bu araştırmasının sonucu bizi, bu noksan haberde işaret edilenin aksine, işletim sistemi üreticisi karşılaştırmasına götürmez; cihaz platformu karşılaştırmasına götürür.
  Bilgisayarlarda Windows dünyada lider, ve lider olması normal. Çünkü, bildiğiniz üzere, Windows 10. Net.
  Telefonda Android, dünyada lider, ve lider olması normal. Çünkü, Android. Net.
  Apple'ın İS'lerindeki bu yükseliş bilgisayar bazında değil; telefon bazında. Bunun nedeni de Windows'un yetersiz kalması değil; kullanıcıların mobil cihazlara doğru meyillenmesi ve mobil cihazların çok daha sık periyodda değiştiriliyor olması.
  Bir bilgisayar ortalama 5 yılda bir değiştiriliyorken, telefonlar 1 yılda yenileniyor.
  Ayrıca telefonda donanım yükseltmesi mümkün değilken, alınan bir bilgisayarın donanımı, yeni bir bilgisayar almak gerekmeden değiştirilebiliyor.
  Gartner ayrıntılı raporunda bu farklılığı açıkça belirtmiş; fakat bizim merdiven altı teknoloji yazarları olayı nasıl böyle anlayıp da bu şekilde talihsiz bir haber yapmış, şaşırtıcı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Apple apple

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Her türlü Microsoft, her türlü Apple gibi yorumlar nedir? Ülkemizde azami vergilerden ve asgari ücretin en asgari şekilde verilmesinden kaynaklı ülkemde hep windows kullanılıyor. Bilimsel verilerle değil tahminimce %97 oranda bu böyle. Bilgisayar satıcılıları bile hayatlarında bırakın Mac OS'u Linux dahil görmeyen insanlar. Dünya'yı bizim aldığımız maaşa göre algılayan aşırı pahalı görebilir ama başka ülkelerde malesef durum tam tersi. Genelde dünyada, insanlar ihtiyaçlarına göre seçim yaparken bizim Teknoloji öğretmenimiz, Bilgisayarcımız, programcımız da dahil(–çok yakından tanıdığım insanlar var– ) donanımlı, yetkin insanlar bile genelde mac'le hiç yanışmadan şans vermeyen insanlar. Mac'i kullanmayan insanlar (–En üst seviye donanımlı PC'nin verdiği performans mı, yarısı kadar donanıma sahip Mac'in performansı mı derseniz, bana göre her türlü mac, daha stabil ve daha performanslı 4. senede bile–) Mac, linux ya da windows; hiçbirini kötülemeden önce en azından 1-2 ay kullanmış olan insanlar kötülese (istisnalar muhakkak vardır)

 14. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone'u çıkarsan geriye ne kalır? IOS bir mobil işletim sistemi, Windows ise bilgisayarlarda çalışan bir işletim sistemi. Bu ikisini neden kıyaslıyorsunuz?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Windows özgürlüğüyle, kullanışlılığıyla, zenginliğiyle ve her zamanki gibi daha ucuz olmasıyla Apple'ı her zaman geride bırakır.
  Aynı olay Samsung için de geçerlidir.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Yanlış anlamayında Windows kendi kendinin içine etti. Mac os Windows 10 yanında daha kolay ve kullanışlı kalıyor.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Geçsede artık kurtulsak şu geyikten

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Bence toplamı baz alınca gayet normal bir durum ki microsoft kendi ürünlerinin fiyatını artırdığı halde durum böyle işler sıkıntı yok bence… Microsoft bu durumdan memnun kalıyordur yani

 19. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl önce tamda bugün. Steve Jops sahneye çıktı ve bir cihaz tanıttı. Bu öyle bir cihaz ki sadece bir gelişme değil insanlığın bakışını değiştiren bir akım olacaktı tüm dünya insanlığının eğlence, sosyal yaşam ve iş yaşamını kökünden değiştirdi artık sektör değişecek ihtiyaçlar faklı olacaktı. Tüm dünya uygulamalar üzerinden tek bir ekrandan dönecekti bu cihazın adı İphone. Doğum günün kurlu olsun İphone. -09.01.2007-

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Bence gittikce geriye gidecek. Yeni macbook pro larin icine etmeleri, mac prolardan gelen kullanici sikayetleri vesaire derken. Ipad lerde benim gorusumce cok gereksiz, mobil isletim sistemine sahip buyuk cihazlar. Bunun yerine windows yuklu yeni bir tablet ile cok daha fazla is yapilabilir.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Nihayet derken sanki Türk malı geçse ne olur geçmese ne olur . Bazen bu yanlılığınız beni güldürüyor.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Apple gerçekten çok stabil ama bizim ülkemizde vergilerden dolayı ve dolar karşısındaki ₺ değer kaybı bizim OS X işletim sistemine ulaşmamıza büyük bir engel

 23. SDN Okuru dedi ki:

  BU makaleyi yazanlara Android i de hatırlatmak lazım. Bu haliyle aksak bir dokuman.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Windows artik profesyonellerin bile kullanmakta zorlandigi bir isletim sistemi. Tamamlanmadan piyasaya sunulup milyonlarca kez guncellenmesi bir yana, ne dokunmatik ekranlarda ne mouse ile kullanamayan arayuzu, korsan ile basa cikamayip gelistiricileri uzmesi bir zamanin devinin sonunu ***** kolay, guvenli, anlasilabilir arayuze sahip MacOS ve iOS ile Apple hem tuketicilerin hem de gelistiricilerin dostu. Ustelik iCloud ekosistemi kullanicilari senktonize calistirmak icin Appple marka urunlere yoneltiyor. Ancak Apple fiyatlandirmasi bizim gibi ucuncu dunya ulkesi olma yolundaki ulkelerde, ekonomik sebeplerden dolayi, urun satisini bir nebze de olsa engelliyor. Ancak ortalama 2000-3000€ ucret alan bir Avrupali calisanlar icin (beyaz yakali) fiyatlandirma oldukca uygun. Fiyatlandirmayi elestrip kendinizi de bosuna yormayin.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın fiyat politikası değişmediği sürece geçmesi imkansız

 26. SDN Okuru dedi ki:

  OS X işletim sisteminin ismi değişti artık yeni ismi macOS

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Elma ile armutun karıştırılması gibi 🙂

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft u bitiremezler ağa.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Pc satışı düşünce toplam cihaz satışında telefon ile yaklaşabilir. Ancak şu anki sistemde bir apple cihazı kesinlikle ana pc gibi bişeyim olamaz. 2yıl iMac kullandım ama dünya Windows üzerine kurulu:)

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft dünyanin en başarili şirketidir çunkü windows gibi berbat bir ürünü pazarlayabilmektedir

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Kalite kendisini belli ediyor.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  para olsa apple..olmadığı için microsoft 😀 😀

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft çok saçmaladı bu tekelin son bulması gerekiyordu. Açık açık sizin kişisel verilerinizi satıyoruz dediler resmen, kullanıcılara seçme hakkı sunmadan.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Maddi durumumuz elverdiğince tabiki apple neden derseniz. Microsoft zaman geçtikçe yükselmek yerine dibe battı. Windows 10 ile beraber bir felaket geldi. Artık microsoft yazılımları çok hantal ve sorunlu. Ama Apple ios ve mac kararlı bir işletim sistemi. Microsoft kadar sorun vermiyor kilitlenmiyor. İstediğin herşeyi anında yapıyorsun. Yani benim için android, microsoft artık iptal. Tabi burda şunuda değerlendirmek gerekiyor. Bir apple bilgisayar veya bir apple telefonda bir microsoft ürününden 2 adet alıyor. Apple çok pahalı.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  olayı telefon tablete dökünce durum böyle olması gayet normal. MacOS ve Windows yüklü pcleri baz alınca durum cok cok başka oluyor. Genele bakınca haber doğru ama pc bazında Microsoft apple ı ezer geçer.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  telefon işletim sistemi (ios) + mac osx vs windows karşılaştırması pek adil olmamış

 37. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonda her turlu onde de pc lerde biraz zor

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Apple

 39. SDN Okuru dedi ki:

  cep telefonu satışları ile pc satışlarını kıyaslamak gerçekten çok mantıklı olmuş tebrikler. hani eypılı övelim diye kendinizi kaybediyorsunuz ya bazen çok komik oluyor. 🙂

 40. SDN Okuru dedi ki:

  windowsu mobil işletim sistemi olarak kabul etmek istiyorsanız haklısınız.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Al birini vur ötekine…

 42. SDN Okuru dedi ki:

  apple telefonlar da geçebilir ama bilgisayar da asla geçemez. bilgisayar da geçebilmesi için mac işletim sistemlerinin bütün bilgisayarlara kurulabilir hale gelmesi gerekir.

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Geçerse önce işletim sisteminizde taşınabilir yapması lazım OEM olursa geçer

" Apple sonunda Microsoft’u geçecek mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple sonunda Microsoft’u geçecek mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple sonunda Microsoft’u geçecek mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "