Okunma

Apple ve Google, Kodak’ın Peşinde


11 Aralık 2012 Salı 06:45
Apple ve Google, Kodak’ın Peşinde

Bir zamanlar fotoğraf dünyasının en önemli firmalarından biri olan Kodak, geçtiğimiz aylarda iflasını açıklamış ve elindeki tüm patentleri satılığa çıkaracağını belirtmişti.

İnternete bomba gibi düşen bir iddia ise Google ve Apple gibi iki rakip firmanın, Kodak’ın fotoğraf paylaşım patentleri için omuz omuza vererek ortaklık yoluna gidecekleri yönünde.

Birbirlerine sanki bir kaşık suda boğacakmışcasına agresif tavırlar sergileyen iki dev firmanın Kodak‘ın elinde bulunan “sayısal görüntüler yakalama, manipülasyon ve paylaşma” patenti için 500 milyon doları aşkın bir ücret ödemeye hazır oldukları ve hatta teklif yaptıkları söyleniyor.

Bu patentin iki firma için bu denli önemli olmasının ise makul bir sebebi var. Günümüzde Facebook ve Twitter’ın fotoğraf paylaşımı konusunda oldukça etkin olması, Google ve Apple‘ın bu duruma el atmasını gerektirmiş olabilir. Sonuçta firmaların patentler için ikili ortaklıklar oluşturması ilk kez görülen bir durum değil.

Twitter‘ın son günlerde Instagram ile olan birlikteliğine son vermesi, Facebook ve Twitter arasında yaşanan savaşı daha da alevlendirmiş ve Twitter’ın kendi fotoğraf filtrelerini hazırladığının ortaya çıkması işleri iyice karıştırmıştı. Hal böyleyken Google ve Apple‘ın birlikte hareket ederek Twitter ile Facebook’un fotoğraf konusunda etkinliğini azaltmak istemesi oldukça normal karşılanabilir.

Bakalım önümüzdeki günlerde Kodak’ın bu patenti ile ilgili yapılan başvuru resmiyet kazanacak mı? Çok yakında bu konuda duyumlar almaya devam edeceğimiz kesin diyebiliriz.

:: Apple ve Google ortaklığı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Apple ve Google, Kodak’ın Peşinde”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Google kurallarını değiştirmediği sürece boyle bisi olamaz…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Google+apple demek mobilde tekel olmalari demektir ki bu da hic iyi olmaz. Rekabet her zaman iyidir…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  google apple=durdurulamaz 😛

  umarım olur bu 😛

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında Google ve Apple ortak çalışsa tabii her ***** bunu rüyamızda görürüz diyorduk ama bu bir başlangıç kim bilir belki Google ve Apple ortak bir telefon bile üretitrler… Ve zaten böyle bir telefon olsa samsung’muş nokia’mış HTC’miş hiçbiri kalmaz…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  İste bu uyanikligi yuzunden apple zirveden inmiyor

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Şu Apple’ı bulaştırmayında….

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Akbabalar üşüşmüş 🙂

" Apple ve Google, Kodak’ın Peşinde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ve Google, Kodak’ın Peşinde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ve Google, Kodak’ın Peşinde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "