Apple ve Google’ın mağaza yasası oylaması es geçildi


25 Mart 2021 Perşembe 14:00
ABONE OL
Apple ve Google’ın mağaza yasası oylaması es geçildi

Arizona Eyalet Senatosu’nun Apple ve Google mobil uygulama mağazalarının ödeme sistemlerine yönelik kapsamlı ve oldukça tartışmalı tasarı geçtiğimiz gün oylanacaktı. Ancak Senato, tartışmalı tasarıyı gündemine dahi getirmedi.

Apple ve Google mağazalarını eşi görülmemiş değişiklikler bekliyor

İki teknoloji devinin de uygulama içi ödeme sistemlerini ve mobil uygulama mağazalarını nasıl işlettiklerine yönelik eşi benzeri görülmemiş değişiklikler barındıran yasa tasarısının geçtiğimiz gün oylanması bekleniyordu. Ancak oylama ile ilgili hiçbir açıklama yapılmadı ve adeta sumen altı edildi. Gündemde ilk sırada yer alan Arizona HB2005 isimli yasa tasarısı, gündeme hiç gelmedi.

app-store-yeni-yila-rekorla-merhaba-ded

Ortaya atılan iddialarsa, Apple’ın oylamayı durdurmak için devreye girdiği yönünde. İddiaya göre firmanın eski genel müdürü ve Arizona Valisi Doug Ducey, tasarının oylanmasını engelleme girişimlerine aracılık etti. Bunun yanında Hem Apple hem de Google’ın tasarıyı ortadan kaldırmak için lobiciler tuttuğu biliniyordu. Onaylanması ve imzalanması halinde App Store ve Google Play Store’dan kaçmak isteyen uygulama üreticileri için sığınak haline gelecek tasarı, tüm uygulama satışlarından ve dijital ürünlerin satışlarından yapılan kesintilere balta vuracak. Bunun yanında her iki şirket de devlete özgü bir uygulama sistemi kurmaya zorlanılacak.

Apple’ın baş uyum sorumlusu Kyle Andeer, bu ayın başında App Store’un geliştiricilere yaptığı yüzde 30’luk kesintiyi haklı çıkarmak için yeterli değer sağladıklarını savundu. Andeer, “Apple geliştiricilere muazzam miktarda değer sağlar. Hem uygulamalarını dünya çapına dağıtmak için mağaza hem de bunları oluşturmak için stüdyo desteğinde bulunur. Komisyon bunu göz ardı ediyor” dedi.

He Apple hem de Google dünyadaki en baskın iki uygulama mağazasını işletiyor. Google Play Store alternatif uygulama mağazalarına ve dolayısıyla alternatif ödeme sistemlerine izin verirken, Apple bunu yapmıyor. Bu da iOS üzerindeki tüm dijital satın alımların Apple’ın yüzde 30 kesintisine ya da bazı durumlarda yüzde 15 azaltılmış kesintisine tabi olduğu anlamına geliyor. Her iki şirket de son altı ayda hem Android hem iOS‘taki uygulama üreticilerinin büyük çoğunu temsil eden daha küçük geliştiricilerden yüzde 15 indirim talep etmelerine olanak tanıyan değişiklikler duyurdu. Ancak bu geliştiricileri cesaretlendirmeye çok az etki etti.

Kaynak: The Verge
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple ve Google’ın mağaza yasası oylaması es geçildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ve Google’ın mağaza yasası oylaması es geçildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ve Google’ın mağaza yasası oylaması es geçildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  2. 2 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  3. 3 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  4. 4 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  5. 5 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  6. 6 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  7. 7 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  8. 8 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  9. 9 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  10. 10 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!