Okunma

Apple ve Samsung’a Sadakat Yüksek


14 Nisan 2014 Pazartesi 12:00
Apple ve Samsung’a Sadakat Yüksek

Yapılan araştırmalar sonucu kullanıcıların akıllı telefon değiştirecekleri zaman hangi markaları tercih ettiği ve aynı markada kalıp kalmama eğilimleri ortaya çıktı. Akıllı telefonlarına en sadık kişiler Apple ve Samsung kullanıcıları. Diğer markaların kullanıcıları sonraki tercihlerinde kullandıkları markalara çok daha az sadakat gösteriyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketi, Amerika, İngiltere ve Avusturalya‘da 3000‘den fazla akıllı telefon kullanıcısı ile görüşerek yaptığı sadakat araştırması sonuçlarını yayınladı. Mobil telefon endüstrisine yönelik küresel bir çalışma olan Mobil Sadakat Araştırması ile şu dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Apple ve Samsung kullanıcıları daha sadık

Yapılan araştırma sonuçları, akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarını yenilerken yaptıkları tercihleri, marka sadakatine yönelik davranışları açıkça ortaya koyuyor. Apple kullanıcılarının %76‘sı akıllı telefonunu bir başka iPhone modeli ile yeniliyor. Samsung marka akıllı telefon kullanıcıları arasında ise bu oran %58.

Marka sadakati oranları ve farklı marka kullanmaya karar veren müşterilerin tercih oranları

LG akıllı telefon kullananların %37‘si bir sonraki telefonunda gene LG tercih ediyor. Nokia kullananların %33‘ü bir sonraki tercihlerinde gene Nokia’yı seçiyor. Diğer markalardaki sadakat oranları HTC‘de %30, Sony‘de %24, Motorola‘da %22, BlackBerry‘de %21.


Geçiş yapanların ilk tercihi Samsung

Araştırmalara göre; başka bir markaya geçiş yapan akıllı telefon kullanıcılarının %34‘ünün bir sonraki marka tercihi Samsung oluyor. Diğer markalardan geçiş yapanların %24‘ünün geçiş tercihi ise Apple. Akıllı telefon yenilerken tercih edilen diğer markalar arasında, LG‘nin payı %9, Nokia ve HTC‘nin payı %8, Sony‘nin %4, Motorola ve BlackBerry‘nin paylarının %3 olduğu görülüyor. Bu sonuçlar Apple ve Samsung‘un paylaştığı aslan payından arta kalanın diğer markalarca paylaşıldığını gösteriyor.

Apple‘a sadakat gösteren %76‘nın dışında kalan ve bir sonraki telefon tercihinde başka bir markaya geçen %24‘lük, kesimin ilk tercihi %15 oranında Samsung. Geri kalan %9‘luk kesim tercihlerini Sony, Nokia, LG ve HTC arasında yapıyor. Aynı şekilde Samsung’a sadakat gösteren %58‘in dışında kalan ve bir sonraki tercihinde Samsung‘a sadakat göstermeyen %42‘lük kesimin ilk tercihi %16 oranında Apple oluyor.

Yaşa göre sadakat oranları

Apple’dan sonraki tercihler ise %6 LG, %5 Nokia, %4 HTC ve %11 oranında diğer markalar oluşturuyor. Nokia, HTC, Sony, LG, Motorola ve BlackBerry kullanıp bir sonraki akıllı telefonlarında bu markaları tercih etmeyen kullanıcıların hangi markalara geçiş yaptıklarının bilgisi de araştırma kapsamında yayınlanan infografiklerde yer alıyor.

Farklı yaş aralıklarının sadakat eğilimine bakıldığında 16-24 yaş aralığındaki Apple kullanıcıları %78 oranında, Samsung kullanıcıları ise %51 oranında bir sonraki akıllı telefon modeli tercihlerinde kullandıkları markaya sadakat gösteriyor. Bu sadakat oranı 35-44 yaş aralığında Apple için %71, Samsung için %58 oluyor. 45 ve üzeri yaşa bakıldığında ise sadakat oranları daha da artıyor, bu yaşlardaki Apple kullanıcılarının %85‘i, Samsung kullanıcılarının ise %61‘i markalarına sadıklar.

Yaşlılar daha sadık, gençler değişime açık

Araştırmadaki bir başka veri ise Apple veya Samsung kullanıp rakip ana markaya veya başka bir markaya geçen kişilerin yaşlarına göre geçiş oranlarındaki payları. Apple’dan geçiş yapan kişiler arasında 16-24 yaşları arasında olanların payı %35‘e ulaşırken, aynı yaş diliminde Samsung‘dan geçiş yapanların oranı %26.

Yaş yükseldikçe Apple‘dan başka bir markaya geçiş oranları düşüyor, Samsung‘da ise yaş yükseldikçe başka bir markaya geçiş oranı yükseliyor. Gençler Apple’dan daha kolay vazgeçiyor. 45-60 yaş aralığında olup Apple‘dan geçiş yapanların payı %14‘e kadar düşüyor, bu yaş aralığında Samsung’dan başka bir markaya geçiş yapanların payı ise %35. İleri yaşlardakiler Apple‘a büyük bir sadakat gösterirken, benzeri oranda bir sadakati Samsung‘a göstermiyor.

:: Akıllı telefon markanıza sadık mısınız?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

42 yorum - “Apple ve Samsung’a Sadakat Yüksek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  10 yıl önce durum böyleydi nokia=10.00 Sony ***** Samsung 0.2 Lg:one lan Apple=Elma die telefonmu olur la Motorola=Kac motor?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaslar bi dk bu verilerin yani tum yazilanlar(yorumlardaki) yanlis. Apple stabil degil android hic degil sebepleri use fazla gelismis olmalari yani gereginden fazla…Bende iphone3gs vardi 2 send sonra kasmaya basladi .facebook uygulamasi 10 sn de aciliodu. yani sizde ki 5s let 3 send sobra frrrt olcaak .Bi de androide bakalim androidde guncelleme yapmazsan oyun yuklemezsen(zorlamadan yukle)
  Kasmaz… AMA normal olarak Kadar . Bende Lumia 1320 var kasma orani %0.2 o da zorlayinca .Market genislerse yani google play gelirse Lumia patlamasi olur :).Ayrica androidin bi ozelligi yok marketi cop luk ve genis …

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Birader, Android telefonu kullanmayı bilmeyip burada laf yapıyorsunuz. Custom Rom kurmayı bilmiyor musunuz ? gidin Nexus alın, Nexus’un Custom Rom’a ihtiyacı yok. Android diye elinize geçen her şeyi yükleyip, indirip, ne olduğu belirsiz şeyleri indirirseniz -uygulamalar ve internet üzerinden şarkı ve benzeri dosyalar- daha sonrasında “Bu ne biçim işletim sistemi?!?!?” dersiniz. Neden adam gibi kullanan kişilerde bu telefonlar ne kasıyor ne şişiyor ? Bunun yanı sıra teknoloji şans işidir. Bir telefon bozuk çıkınca bütün firmayı kötülemek mi gerekir. Benim aldığım bir laptoptan memnun kaldım. Daha sonra bir tane daha aldım ama touchpad’ini kapayıp açamıyorun. Ve touchpad tam düzgün çalışmıyor. Bütün markayı mı kötüleyeyim şimdi ? Yapılan testlerde bile Android daha stabil çıkıyor hala IOS daha stabil diyorsunuz. Şu iPhone kullananlar canından çok sevdiği için iPhone’un başına birşey gelmiyor. Neyse benim amacım herhangi bir işletim sistemini savunup herhangi birini kötülemek değil. Ben burada sadece haksız yere ezilen tarafı savunuyorum. Şuan Lumia 1520 kullanıyorum ve memnunum. Ama sorun olan Android kadar rahat değil, IOS kadar fazla uygulamaya sahip değil. Ama şu haliyle günlük kullanımı etkilemeyecek kadar stabil. Arada sorun veriyor, Windows Phone 8.1 geliyor. Geldikten sonra bu sorunların çözüleceğine inanıyorum. Bir şey daha, diyorsunuz ki 300 TL’lik telefon Android değil mi ? Sizin gidip Apple verdiğiniz 2200 TL ne o zaman ? 300 TL’lik telefonun rakibi iPhone 2G’dir. Asıl IQ’su düşük kişi 300 TL’lik telefon ile 2200 TL’lik telefonu karşılaştırandır. Telefonda olduğumdan pek dikkatli yazamadım, kusurumuz olduysa af ola.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  samsung ve apple kullandım ikiside kötü en iyisi sony

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Madem sadakat sözkonusu o zaman Nokia yerine microsoft deselerdi sonuç ne olurdu merak etmez mi insan ;=)

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Burada bazı yorumcuların sadakat ve pahalılık terimlerini karıştırdığını görüyorum. Ucuz bir telefon da sadakat sağlayabilir, pahalı bir telefon da kendinden soğutabilir.
  Burada önemli olan ergonomi, stabilite, memnuniyet, hız, donanım vs. şeklinde gider. Tabi en önemlisi de aldığınız cihaza markanın firmanın satış sonrası desteği ve ürününe sahip çıkmasıdır. Bugün sat yarın karışmam diyip, kullanıcının yeni versiyon yükleyeceğim deyip kasılmasını izlemek, aldığı ürünün yeni modelinin hemen 6 ay içinde çıkmasını görmek sadakatten uzaklaştırabilir. O yüzden yorum yapmadan kafanızda iyice analiz edin sonra yazın.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Geçenlerde arkadaşımı dövüyodum apple a küfür etti diye bide iphone umu kötüledi diye … 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iOS Android’den daha stabildir yani bunu anlamak için beyninizi kullanmanıza bile gerek yok. Her yorumunuz da alın elinize Nexus alın elinize HTC gibi laflar ediyorsunuz da sanki 300 lirayla satılan telefonlar Android değil. Onlar da aynı işletim sistemi. Ee o zaman onları da incelemeye almamız lazım. Bunu kabullenemiyor musunuz. Android ortalık malı. Google herkese açık kaynak koduyla dağıtıyor. İnsan bir denetleme düzenleme koyar.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  telefon isletmeyi bilmek gerek bos bos samsunga laf atmak cok komik ben kulaniyorum ama denilen hic bir problemler olmadi 3 yil icinde bir kez internet yanit vermedi,s4 alanlar diyorki senin telefon niye boyle bizimki gunun yarisin donarak geciriyor bende isletmeyi bilicen diyorum adam s4 un hd cekmedigini hatta benimle bahsede giriyordu neredeyse dusunun artik s4 un smartphone oldugun bile bilmiyor dusunun artik :d

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 15.04.2014 09:37 Artik 300 liralik android telleri bile kullanmadan kasiyor yeaaa demeyi bırakın. G2, s3,s4,one,hatta one s, ve hatta s2,hatta galaxy s alın elinize, milleti kandırmayın………….hem s2 hem s3 kullandım ben kardeşim sen kimi kandırıyorsun ya ? s3 android platformunun en sorunlu telefonlarından ***** sürece uygulama çökmelerinden, ısınıp dokunmatik ekranın tepkisiz kalmasından tut şarj lerdeyken pilin birden tamamen bitip telefonun kapanmasına şahit ***** custom rom stabil dendiyse onu ***** denedim cyanogen denedim kurtarmadı.Orjinale döneyim dedim olmadı.En son sattım iphone aldım ama 1500’e aldığım 1 yıllık telefonu 500’e sattım.Hadi kitkatlı androidler daha iyide millete s3 s2 diye sallama burada herkez biliyor ne olduğunu o telefonların.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ZİYARETÇİ 15.04.2014 02:00 Hatırlatırım 2500 cihaz ve 600’den fazla operatörün yer aldığı testte android 4.4 kit kat % 0.7 hata oranı ile en stabil işletim sistemi seçilmiştir. Ios 7.1 ise % 1.6 hata oranına sahip. İşin ilginç yanı ise Android 2.3 Gingerbread ise % 1.7 hata oranına sahip yani iosa kafa tutabilecek derecede. En stabil android cihazı bir samsung cihazı seçilmiş. En stabil cihaz ise iphone 5s. Bu uydurma bir haber değildir. Araştırın bakın. Ha bundan sonra diyorsanız hala ios daha stabil o artık sizin fan boyluğunuz……….Canım güzel kardeşim benim stabillik bir cihaz ilk alındığındaki hızı mı sanıyorsun ? Android kullandığını tahmin ediyorum ve cihazda hiç şişme olmadığını aldığından beri performansında yavaşlama olmadığını söyleme ***** her zaman aynı performansı devam ***** hızlı bir cihaz belki ilk alındığında kitkatlı bir android daha hızlı olabilir ama android ***** bir sistem olmasının yanı sıra herşeyi depoluyor şiş***** uygulama hangi izine sahip belli değ***** alındığında 300 mb ram kullanan s3’ümü hatırlıyorum sonra 750 mb kullandığını***** artık bu derece donanıma yüklenmesin diye uygulamaların çoğunu kaldırdığım halde.

 12. Mert Gürboğa dedi ki:

  Apple konusunda bu doğru kesinlikle samsung çeşit olarak fazla ama yine iphone kullananan biri devam eder ekran boyutu iphone 6 ile büyürse daha çok sadık kalacaktır hatta samsungdan geçiş olacaktır fazlasıyla.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ben galaxy s2 kullaniyorum basqa telefon istemem diger telefonlari inceliyorum almak icin ama sonra vaz geciyorum hele ki iphone,sony,lg,htc hic bir zaman almam touchwiz gibi sade arayuz gormedim samsung olmazsa nokia alirim oda android olursa yoksa nexus alirim

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Artik 300 liralik android telleri bile kullanmadan kasiyor yeaaa demeyi bırakın. G2, s3,s4,one,hatta one s, ve hatta s2,hatta galaxy s alın elinize, milleti kandırmayın.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Htc candır can

 16. SDN Okuru dedi ki:

  samsung s3 kullandım s4 ile yeniledim ama bir daha samsung almam apple geçeceğim ekranı büyüttükleri an sadece ekranda değil stabil ve daha güvenli ve daha şık

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bazı tercihleri doğru analiz etmek gerekir, söylediğiniz şeyin adı sadakat değil popülarite ve devamında gelen alışkanlık. Apple dokunmatik ekran ve mağaza sistemiyle nokiayı tahtından etti, popülaritesini kazandı, samsung da ucuz ve çok telefonla bunu başardı. Yoksa android dünyasında hepimiz de iyi biliyoruz ki samsung, htc ve sonynin gerisinde kalite olarak. Apple da dahil geriye kalanların hepsi de Nokia’nın gerisinde. Elbiselerimiz, ev ve arabalarımız, kısaca her şeyimiz moda, popülarite…

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Hatırlatırım 2500 cihaz ve 600’den fazla operatörün yer aldığı testte android 4.4 kit kat % 0.7 hata oranı ile en stabil işletim sistemi seçilmiştir. Ios 7.1 ise % 1.6 hata oranına sahip. İşin ilginç yanı ise Android 2.3 Gingerbread ise % 1.7 hata oranına sahip yani iosa kafa tutabilecek derecede. En stabil android cihazı bir samsung cihazı seçilmiş. En stabil cihaz ise iphone 5s. Bu uydurma bir haber değildir. Araştırın bakın. Ha bundan sonra diyorsanız hala ios daha stabil o artık sizin fan boyluğunuz.

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Evet sanırım iyi bir araştırma olmuş 2005 yılından beri Sony (Ericsson) kullanı***** değiştirmeyi düşünmüyorum.
  LG,HTC,Samsung bundan 3-5 yıl önce neredeydilerde vazgeçilmezlikleri olsun?
  Iphonelar zaten Macintosh gibi bir işletim sistemi olduğundan bu kadar rağbet görüyor.
  IOS diğer cihazlarda olsa bu kadar rağbet görür mü 4 inc telefonlar 🙂
  Yinede güzel bir araştırma

 20. SDN Okuru dedi ki:

  aslinda apple gibi herşeyi pahali ve kutu yapacan vede her telefonda yapilan bütün herseyin kopyasini kendi bilgisayarında gorecen vede oyle büyük ve gelismesi olan fikirli insanlarin fikrini daha once alip kullanacan AL SANA DIYECEN INSANLARA YENILIK TEKNOLOJIK VE GUVENIRLIK. kullanmis oldugumuz hangi marka tlfn varsa ve hangi iletisim karti varsa bütün hersey kayit altinda. lutfen ona göre bilincli olun ve bilincli yatirim yapin. isinize yaramayan telefon bilgisayar vs teknoloji almayin.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler stabilitesi yüksek olan telefon sadakati
  sağlar. yani bunlar Apple ve Lumia lardır. Diğer
  donan, kitlenen, sapıtan android çöplere sadık
  olmak için IQ nuzun düşük olması gerekir 🙂 diyen yorumcuyu hepimiz bir alkisliyoruz. zeka seviyesi ancak bu duzeyde olan bir insani pahali markalar gostererek herseyi satabilirsiniz çünkü yorumcunun parasi cok demekki her onune gelen herseyi kakaliyorlar ki böyle kendini tatmin ediyo cok yazik be .)
  brova sana :/ o markalari overek cok kazandin digerlerini kucumseyerek kendini bir halt sandin.
  sana ne be isteyen istedigini alir sanki parasini ve akil seviyesini senin gibi seviyesi düşük biri olcuyor. yani böyle yorumları yapan insani bulup akil seviyesine göre ödül verecen ha haa haa 🙂

 22. SDN Okuru dedi ki:

  htc vario 2 ,htc touch hd ,htc hd2 ,htc one x ,ve htc one alacaktim cok gec geldi alamadim ,ama malesef htc one m8 icin ***** diyemicem beklentilerimin cok *****

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Metalde yapsa samsung sistem stabil degil. Kim ne derse desin takiliyor. 5 yildir kullaniyorum bi rehberde acilmayi takilmayi halledemedi gitti. Tasarimi iyi yapsin sistemi cekip ceviremedigi icin S3 ten sonra yenisini almadim. Apple ekrani buyuturse iphone cok gecen olacak bu da bir gercek. Guncelleme ve stabilite maalesef samsung da yok.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  apple ın yaptıgı en iyi telefon iphone4s işletim sistemide ios6 dır heralde.

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 3gs den s4 e geçtim iphone 6 çıksın iphone 6 ya geçicem 🙂

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Bazıları kalite sever, bazılarıda çirkin sever 🙂 zevk işte, gidip samsungu kaliteli diye övenlerde var… Kaliteli olanlar Apple, sony ve HTC…

 27. SDN Okuru dedi ki:

  En sonunda kurtuldum S4 ten tekrar iphone 5s ime kavuştum. Bir daha da yaklaşmam samsunga ve androide 😀

 28. SDN Okuru dedi ki:

  samsungun android arayüzünü hiç sevmiyorum android için htc lg gibi firmaların değişik arayüzleri var ama samsung çok klasik

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Apple alanın kafası rahat eder. Ha pahalı mı? hayır adı çıkmış bir kere. Samsung Sony HTC çok mu ucuz? tabii ki hayır. Bazen daha bile pahalı. Al Apple ını bak keyfine , hem cihazın değerini korusun. Mercedes, BMW gibi kraldır yani. Öyle Samsung gibi daewoo larla uğraşmayın. yere düşünce plastik kapak bi yana, pil bi yana, çatlak ekran bi yana :)) Apple fanboy umuyum? kesinlikle hayır! samsung daha uzun kullandım ama apple a geçtim aklımı seveyim.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung a geçmişsin haberin yok 😀

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Note 2 kullanıyorum samsung ne zaman metal kasa bi telefon yapar o zaman samsunga geçerim

 32. SDN Okuru dedi ki:

  LG, Samsung, Nokia (Symbian ve Windows Mobile dahil) pek çok telefonu kullanmış birisi olarak 1 yıl önce Apple’ a geçtim, ardından iPad ve MacBook da aldım. Evet biraz pahalı ama kesinlikle tüm diğerleriyle bariz fark var. Şimdi Samsung bana bedava telefon verse almam. Apple don çıkarsa alırım. Fanboy muyum? Pek sayılmaz, benden olsa olsa FanGrandPa olur!

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Beyler stabilitesi yüksek olan telefon sadakati sağlar. yani bunlar Apple ve Lumia lardır. Diğer donan, kitlenen, sapıtan android çöplere sadık olmak için IQ nuzun düşük olması gerekir 🙂

 34. SDN Okuru dedi ki:

  LG sadakati mi? dalga mı geçiyorsunuz? LG alan bin pişman.
  1 kere aldım LG, kurtulana kadar akla karayı seçtim, o ne takoz öyle.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung’un sadakatindan kasıt parasıyetebilirlik olsa daha olurmuş. Parası olan aklı başında olan kimse Samsung almaz. Alırsa da aklından şüphe etsin.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Eskiden de NOKIA sadakati vardı. Değişir bunlar gelir geçer. Takmayın markaya kafayı. Bakın 2-3 sene sonra da Microsoft sadakati olacak. Nokia adı kalkıyor telefonlardan.

 37. ConfickerBelasi dedi ki:

  ey apple bir iphone4s ver de samsung’tan sana geçeyim…

 38. SDN Okuru dedi ki:

  Ne samsung’u yaaa mahvetti telefonu güncellemelerle

 39. SDN Okuru dedi ki:

  Lg don’t worry be happy: )

 40. SDN Okuru dedi ki:

  sony deniyen vazgeçemiyor aslında

 41. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung’un yazılım konusunda bayağı uğraşması lazım. Kendim için telefonda ilk dikkat ettiğim konu çalışırken stabil sabit bir izleyiş göstermesi. Kısa süreli donma olabilir. Ancak bu donma sırasında bile komutları almalı donma bittikten sonra birden istenilen komutları yerine getirmeli. Özellikle klavye konusu benim en çok canımı sıkan nokta. Bu da işte işin yazılım kısmı. Demeyin bana fan boy musun? Sadece vereceğin paranın karşılığını hak ediyor mu diye sorarım. 100 lira eksik yada fazla uzun vadede bir şeyi etkilemez. İphone 4 bile şu an güncelken, Samsung kendi derdine yansın.

 42. SDN Okuru dedi ki:

  HTC kadar sadakatli müşteri kitlesi bilmiyorum bile adamlar windows 6.5 ten beri HTC android android sonra bir kısmı windows phone 8 ama yine de HTC diyorlar.

" Apple ve Samsung’a Sadakat Yüksek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple ve Samsung’a Sadakat Yüksek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple ve Samsung’a Sadakat Yüksek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "