Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak


28 Ocak 2021 Perşembe 14:08
ABONE OL
Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak

Son zamanlarda kullanıcı verilerinin kullanılması ve işlenmesi gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. Sene başlarında WhatsApp‘ın yeni sözleşmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, bir haber de Apple tarafından geldi. Şirket, uzun zamandır gündeminde olan uygulama geliştiricilerle ilgili değişikliği yakında devreye alacak.

Apple uygulamalar için veri paylaşma sınırlaması getiriyor

Geliştiriciler reklam hedeflemesi için iOS kullanıcılarından izin gerektiren Apple’ın yeni gizlilik özelliğini iOS 14 beta kullanıcılarında uygulamaya başladı. Bu özelliğin tam sürümünün bahar ayında gelmesi bekleniyor. Apple başlangıçta bu özelliğin geçen sonbaharda iOS 14 lansmanıyla birlikte yayınlamayı planlıyordu ancak geliştiricilere uyum sağlamaları için bu özelliği 2021’e erteledi.

Uygulama İzleme Şeffaflığı olarak adlandırılan yeni katılım şartı, mobil uygulama geliştiricilerin iPhone sahiplerinden veri toplama ve bu verileri reklamlara yardımcı olmak için diğer firmalarla paylaşma yöntemlerinde önemli bir değişikliğe yol açıyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/apple-veri-paylasimini-zorunlu-kiliyor-2.jpg

Değişiklikten önce Apple, iPhone sahiplerinin bu tür izlemeyi devre dışı bırakmak için ayarlarına girmesine izin veriyordu. Apple, kullanıcıları uygulamayı devre dışı bırakma konusunda inisiyatif uygulamak yerine, kurallara uymazlarsa veya kuralları atlatmaya çalışırlarsa, App Store‘dan izin almalarını veya askıya alınmasını talep edecek.

Reklamverenlerin, başka bir uygulamada aynı ürün için reklam sunmadan önce bir uygulamada yeni bir ürün satın aldığınızı bilmelerinin birincil yolu, tanımlama kodu sağlamak. Yani Reklamverenler için Tanımlayıcı, (IDFA) cihazınıza bağlanır, ilk uygulama tarafından toplanır ve ikinciyle paylaşılır. Bu, söz konusu uygulamaların hedeflenmiş reklamlar sunmasına ve reklamın gerçekten işe yarayıp yaramadığını ölçmesine imkan sağlıyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/apple-veri-paylasimini-zorunlu-kiliyor-1.jpg

Apple’ın yeni düzenlemesi, geliştiricilerin, IDFA’ların toplanmasına ve uygulamalar arasında paylaşılmasına izin vermek için iOS cihaz sahiplerinden açık onay almasını gerektirecek. Uygulama geliştiricileri, uygulamanın sizi izlemesine izin vermeseniz bile, onlara verdiğiniz diğer bilgileri reklamları hedeflemek amacıyla kullanmaya devam edecek. Ancak bu bilgiler Apple’ın yeni politikası uyarınca reklam izleme amacıyla başka bir şirketle paylaşılmayacak.

Apple, gizlilik felsefesini daha da güçlendirmek için, mobil uygulama ve web endüstrilerindeki yaygın reklam izleme ve hedefleme uygulamalarını ayrıştıran;  yaygınlığı ile ilgili istatistikleri sunan “Verilerinizin Yaşamındaki Bir Gün” adını verdiği yeni bir çevrimiçi kılavuz oluşturdu.

Kılavuzda, “Web siteleri, uygulamalar, sosyal medya şirketleri, veri aracıları ve reklam teknolojisi firmalarından oluşan karmaşık bir ekosistem; kullanıcıları çevrimiçi ve çevrimdışı olarak izleyerek kişisel verilerini toplar. Bu veriler bir araya getirilir, paylaşılır, toplanır ve paraya dönüştürülerek yılda 227 milyar dolarlık bir sektörü besler.” açıklaması bulunuyor.
yazarEnes Emre Kılınç

Çocukluğundan beri meraklı olduğu bilim ve teknoloji alanlarında içerik üretmeyi seven Enes Emre aynı zamanda Biyomedikal Mühendisliği okuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği