Apple’ın gecikmesi pahalıya patladı: 454 milyon dolar!


03 Eylül 2020 Perşembe 08:00
Apple’ın gecikmesi pahalıya patladı: 454 milyon dolar!

Apple — VirnetX davası için alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Güvenli iletişim teknolojileri için çeşitli projeler üreten VirnetX, 2016 yılında Apple’ın FaceTime uygulaması yüzünden mahkemeye başvurmuştu.

Güvenlik firması, Apple’ın FaceTime’da kullandığı VPN altyapısının kendisine ait olduğunu iddia etmişti. Mahkeme, davacı olan firmayı haklı bulmuştu ve Apple’ın VirnetX’e 302 milyon dolar ceza ödemesini istemişti.

Bu cezayı yıllar boyunca reddeden 44 yıllık firma, faizler nedeniyle 302 milyon dolar değil 454 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı. Bu ikili daha önce başka bir davada da karşı karşıya gelmişti ve Apple bu davada 502 milyon dolarlık cezaya çarptırılmıştı.

Apple — VirnetX davası felakete dönüştü

2010 yılında görülen bu davaya itiraz eden Apple, geçen yılın kasım ayında istediğini elde etti ve bu cezadan kurtuldu. 1977 yılından beri faaliyette olan teknoloji devi, 454 milyon dolarlık ödemeye de itiraz etti fakat bu sefer istediğini elde edemedi.

10 yıl önce VirnetX tarafından alınan ve güvenli sanal ağlar ile ilgili olan patentleri görmezden geldiği için ceza alan Apple’ın başı ağrımaya devam ediyor. Patent meseleleri yüzünden mahkemelerde ifade veren ABD merkezli şirketin şansı yaver gitmiyor.

Apple VirnetX davası

Apple, VirnetX’e 454 milyon dolar ödedikten sonra mahkeme tarafından alınan ilginç bir karara şahitlik etti. İlgili kararda güvenlik firması tarafından alınan patentlerin hepsi geçersiz olarak nitelendirildi.

Bunun üzerine harekete geçen Apple, 454 milyon dolarını geri almak adına mahkemeye sunacağı belgeleri hazırladı ve bir üst mahkemeye itiraz etti. ABD Bölge Yargıcı Robert W. Schroeder III, Apple’ın daha önce iade talebinde bulunduğunu ancak bu talebin yükümlülüklerini yerine getirmeyi makul olmayan nedenlerden dolayı ertelediği için 454 milyon doları geri alamayacağına karar verdi.

Apple VirnetX

Apple, bu gecikmenin iade talebini gözden geçirmek adına temyiz mahkemesinden istediği ek süreden dolayı yaşandığını söylese de Robert W. Schroeder III bunun geçerli bir neden olmadığını ve 454 milyon doların artık geri gelmeyeceğini söyledi.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Apple’ın gecikmesi pahalıya patladı: 454 milyon dolar!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  302 milyar dolar yanlış yazılmış

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Merhaba.

   Gerekli düzeltme yapıldı. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Sen milyar milyon ne yaptin?????

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Merhaba.

   Gerekli düzeltme yapıldı. Duyarlılığınız için çok teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla.

" Apple’ın gecikmesi pahalıya patladı: 454 milyon dolar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın gecikmesi pahalıya patladı: 454 milyon dolar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın gecikmesi pahalıya patladı: 454 milyon dolar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi! Dyson V11 kablosuz süpürge incelemesi!
 2. 2 En iyi Chrome eklentilerini sıraladık! En iyi Chrome eklentilerini sıraladık!
 3. 3 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 4. 4 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 5. 5 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 6. 6 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 7. 7 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 8. 8 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 9. 9 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 10. 10 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!