Apple Watch kalbe iyi geliyor!


14.05.2017 17:00:00
Apple Watch kalbe iyi geliyor!
Giyilebilir teknoloji ürünleri her geçen gün hayatımızda biraz daha fazla yer almaya başladı. Özellikle akıllı saatler kullanıcıların sağlık durumlarını takip etmede oldukça önemli hale geldi. Kaliforniya Üniversitesi‘nin araştırmasına göre Apple Watch kalp ritim bozukluklarını tespit etmede % 97 başarıya ulaştı.

Apple Watch kalp rahatsızlıklarını tespit edebiliyor

Kalifoniya Üniversitesi araştımacıları, iOS için Cardiogram uygulaması ile normal EKG sonuçlarına sahip 6158 kişiyi incelediler. Araştırmacılar ve biyomedikal mühendisleri, kendi geliştirdikleri AI temelli bir algoritma uygulayarak, Apple Watch ile toplanan verileri kullanarak anormal kalp ritmini belirlemek için derin bir sinir ağı kurmayı başardılar.
 
17-05/14/awheartratestats-1-556x215.png

EHeart isimli araştırmada, kalp atış hızı, kan basıncı, davranış, beslenme, genetik gibi bir çok faktör değerlendirilirken Apple Watch‘un Cardiogram uygulaması ile düzensiz kalp atışlarını tespit edip edemediği de incelendi. Ekibin sinir ağı, 51 hastane içi kardiyoversiyonla (kalp normal ritmini geri yüklemek için geliştirilen bir prosedür) karşılaştırıldığında Apple Watch’un % 97 doğrulukla düzensiz kalp aktivitesini tespit edebildiği görüldü.

Cardiogram’ın kurucularından ve önde gelen veri bilimcisi Brandon Ballinger‘a göre, günümüzde giderek artan sayıda insan, akıllı saatleri kalp atış hızı denetleyicileri olarak kullanıyor. Bu nedenle eğer araştırmacılar Apple Watch gibi bir cihazı kullanarak inme veya diğer kardiyovasküler anormallikleri tanımlamak için daha geniş çapta algoritmalar üretebilirlerse bir çok yaşlı insanın hayatı kurtulabilir.

:: Sizce akıllı saatler sağlık verilerini izleme konusunda kullanışlı mı?


 • yazarİlker Çiftçi

  2009'dan bu yana akıllı telefonlar üzerine kurulmuş bir çok teknoloji sitesinde yöneticilik ve editörlük yapan İlker, artık bir SDN yazarı.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Apple Watch kalbe iyi geliyor!” üzerine 10 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Alamayan fakirler karalamışlar hemen. Siz de aliexpress ten getirtin.

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Apple yürüme anomalilarini tespit eden bastonun patentini de aldiktan sonra alci ve sargi bezi uretmeye de baslasin

  3. SDN Okuru dedi ki:

   Yoruma bak keşke kalbin dursada bizde bu zihniyetten ebediyete kadar kurtulsak.

  4. SDN Okuru dedi ki:

   Sağolasın apple watch sayende kalp rahatsızlıklarımı yendim sen olmasan nasıl yenerdim

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Beyne iyi gelsede ilker beye faydası olsa…

  6. SDN Okuru dedi ki:

   kablosuz sarj cikmadan alinmaz bu melet telefonu sarja tak saati tak

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Apple Watch için sanırım özel bi anlaşma imzaladınız yok hayat kurtardı yok yangını önledi yok kalbe iyi penise takınca performans arttırıyor bilmemne…

  8. SDN Okuru dedi ki:

   Bence Apple satış politikasından bı zamanlar bu ülkede zeytinyagin kalbe zararlı olduğunu söyleyen margarin firmaları vardı aynı seneryo insanların bilinç altına empoze ediliyor güven duygusu

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Başarılı bir çalışma

  Yorum yazın

  Geri bildirim