Okunma

Apple Watch sizi damarınızdan tanıyacak!


16 Ekim 2016 Pazar 16:00
Apple Watch sizi damarınızdan tanıyacak!

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir patent ile Apple’ın Apple Watch’ta bulunan kalp atış sensörünü kullanarak kimlik doğrulama yapabileceği ve bu özelliğin detayları ortaya çıktı.

Apple Watch’ta kullanılan kalp atış sensörü iki LED aydınlatma ve ışık sensörleriyle damarlardan geçen kan miktarını ölçerek kalp atış hızının hesaplanmasını sağlasa da eklenecek yeni özellikle artık kimlik doğrulama da yapabilecek.

16-10/16/watch-measure-sensors.png

Apple’ın patentine göre Apple Watch, kalp atış hızı sensörünü kullanarak her kullanıcının damarları arasındaki eşsiz düzeni kullanıcının kimliğini doğrulamak için kullanacak.

LED aydınlatma ve ışık sensörleri ile kullanıcının kendine has damar düzeninin kullanıcının kimliğini tanımlamak için kullanılabileceğini yazan Apple, ışık sensöründen alınan bilgilerin daha önce depolanmış ışık bilgileriyle karşılaştırarak kimlik doğrulamanın yapılabileceğini de ekledi.

El hareketleri ile kimliğinizi doğrulayın!

İlk olarak Apple Watch duyurulmadan çok önce, 2013 yılında, dosyalanan bu paten bileğe bağlanan bir kayış olarak planlanmıştı ancak Apple Watch ortaya çıktıktan sonra Apple ayrı bir bileklik çıkartmak yerine Apple Watch’a bu özelliği uyarlamış gibi görünüyor.

Patentte ayrıca kimlik doğrulamanın sadece el hareketleri kullanılarak da yapılabileceği belirtiliyor. Bu özellikte ise belirli bir zaman içerisinde yapılan bir hareketin kaydedileceği, kimlik doğrulama gerçekleşirken yapılan el hareketiyle depolanan hareketin karşılaştırılabileceği belirtiliyor.

Apple’ın bu özellikleri kullanıma sunmamasındaki neden belli olmasa da parmak izi dışındaki kimlik doğrulama yöntemlerinin de kullanılması Apple Watch’ın iPhone’a bağlılığını azaltmak için iyi bir yol olabileceği düşünülüyor.

::Sizce Apple Watch’a bu özellikler eklenecek mi?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Apple Watch sizi damarınızdan tanıyacak!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Benim saatimin beni neremden tanıdığını bir bilseniz varya

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Çok gerekli bi özellik zaten..
  Çürük elma resmen djdjdjdj

 3. SDN Okuru dedi ki:

  tasarımın nesini beğenmiyorsunuz. nerde kolumda görse insanlar çok beğeniyorlar.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Huawei Watchda zaten özellikler işi gücü taklit

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Önce bir tasarımını düzeltsinler oyuncak gibi ya

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ya o tiple uzaya gitse ne yapayım pazar saati gibi

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Eğer böyle bir özellik gelirse gerçekten çok iyi olur

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Androidçilerr ÇILDIRINN :))

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kan benim damar benim apple tanıtmıyorum arkadaşım zorla mı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Damar damar üstüne binerse?!?!?

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Teknoloji Yaratılışın mükemmelliği ile mükemmelleşiyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu akıllı saatlere de güvenmiyorum ben akıllı telefonlar patlıyor ise bunlarında patlama riski var. Telefon yine cepte falan oluyor fazla zarar vermiyor düşünsenize akıllı saat kolunuzda patlayacak ya bilekten elinizi koparırsa…?

" Apple Watch sizi damarınızdan tanıyacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Watch sizi damarınızdan tanıyacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Watch sizi damarınızdan tanıyacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "