Okunma

Apple Watch ve MacBook’a Yakından Bakalım


16 Mart 2015 Pazartesi 10:45
Apple Watch ve MacBook’a Yakından Bakalım

9 Mart akşamı bizim burada sizlere canlı olarak yorumladığımız Sprint Forward etkinliğinde tanıtılan Apple Watch ve yeni MacBook modeliyle ilgili, geride bıraktığımız bir haftalık dönemde çok haber çıktı.

Bilinen son detayları bir araya getirip, Apple Watch ve yeni MacBook modeline yazımızda yakından bakacağız. Ayrıca güncellenen MacBook Air ve Pro modelleri de yazımız içerisindeki yerini aldı.

Apple MacBook

 

Apple‘ın uzun bir süredir sadece MacBook adıyla taşınabilir bilgisayar çıkarmadığını biliyoruz. MacBook Air ve Pro modelleriyle hala yoluna devam eden firma, bir de yeni bir taşınabilir bilgisayar modeli MacBook’u tanıttı.

Cihazın ismi önceki dedikodularda genellikle Macbook Air olarak anılsa da, Apple eski efsanesini yeniden canlandırmaya karar verdi ve yeni seriyi sadece MacBook olarak adlandırdı.

Intel Core M ve 8 GB bellek

Intel’in fansız çalışan yeni nesil Core M işlemcilerini kullanan MacBook, 1.1 GHz ve 1.2 GHz hızında çalışıyor.

İki Macbook modelinde de Intel HD 5300 grafik çözümüne yer veriliyor.

Her iki cihazda da 8 GB bellek standart olarak sunuluyor. 256 GB ve 512 GB SSD depolama ile gelen yeni Macbook’ların satış fiyatı ise 1299 dolar ve 1599 dolar olarak açıklanmış durumda. Cihazlar 12 Nisan tarihinde raflardaki yerini alacak.

Core M ne kadar performanslı?

Core M’in ilk algısı, performansın pek yeterli gelmeyeceği yönündeydi. Ben de bu yönde fikir beyan etmiştim. Fakat zaman geçtikçe, Core M testleri gelmeye başladıkça yeni minik işlemcinin başarılı olduğunu görmeye başladık.

Apple’ın kullandığı Core M işlemcisi, hızını 2.9 GHz’e kadar artırabiliyor. Yani maksimum performansı, aşağıdaki testteki işlemciye göre biraz daha fazla. 

Standart Core M işlemcisinin performansına baktığımızda, 2 nesil önce Ultrabook modelleri için çıkan 15 wattlık Core i5 işlemcilerine yakın performans sunduğunu görüyoruz. 

 15-03/16/core-m-performans-testi.png 

İncelik ve hafiflik cezbediyor!

Uzun yıllardır satışta olmayan MacBook modeli, tamamen yenilenerek geldi. Baştan aşağı değişen tasarımıyla göz kamaştıran MacBook’lar uzay grisi, altın ve gümüş renk seçenekleri ile sahne aldı. Bugüne kadarki en ince Apple dizüstü ünvanına sahip olan yeni cihaz, mevcut Macbook Air modelinden yüzde 27 daha ince.

15-03/16/macbook-2015-gallery6_geo_tr.jpeg

Retina ekranlı en ince MacBook

Yakşalık 0.92 kg ağırlığında olan yeni Macbook, beklendiği gibi 12 inç Retina ekran ile geliyor. 3 Milyon piksel çözünürlük sunan çözünürlük sunan cihaz, şu ana kadarki Retina Ekranlı en ince Mac olma özelliğine de sahip.

1299 dolar ve 1599 dolar olarak açıklanmış durumda. Cihazlar 12 Nisan tarihinde raflardaki yerini alacak.

Baskıya duyarlı Trackpad

Cihazın dikkat çekici yeniliklerinden birisi de baskı duyarlı yeni trackpad kullanması. Bu sayede yazılımlarda trackpad’i daha efektif kullanılabilcek. Örneğin, QuickTime’da daha trackpad’e daha fazla baskı yapmak videonun hızlı ileri sarılmasını sağlayacak.

10 saate kadar pil süresi

Yeni MacBook için Apple, tüm gün şarj süresi dedi ama buradaki tüm günü açıklamak gerekiyor. Tüm gün, bir mesaide, molaları çıkardıktan sonra kalan çalışma süresini bize sunuyor.

Fansız ve sadece 5 watt güç tüketen Core M işlemcisin kullanıldığı MacBook, iTunes’tan 10 saate kadar film izleme ve Wireless üzerinden 9 saat WEB gezintisi süresi sunuyor. 

Baktığımızda bu değerler MacBook Air’in çok önünde değil. Yani cihaz küçüldüğü için, MacBook Air’e göre kullanılan bataryanın mAh cinsinden değeri de düşmüş. O yüzden pil ömrü iyi olsa da bir MacBook Air olmayacak.

USB-C

MacBook’ta genişleme yuvası olarak radikal bir karar alan Apple, USB-C’yi kullanıyor. Hem güç girişi, görüntü çıkışı ve hem de USB girişini tek portta toplayan USB-C, tablet ve akıllı telefonlar için çok iyi bir çözüm. Fakat konu bilgisayar olunca giriş çıkış portlarının bu kadar az olması biraz düşündürücü.

Apple ayrıca fiyatı azımsanmayacak değerde olan USB-C dönüştürücüsünü de duyurdu. Yani MacBook alanlar, dönüştürücülerle biraz haşır neşir olacak diyebiliriz.

Apple Watch için sayfa değiştiriniz, mobildeyseniz sayfayı aşağıya kaydırmanız yeterli…

Apple Watch

 

Apple cihazlarıyla beraber piyasadaki Samsung’un Tizen tabanlı akıllı saatleri ve Android Wear tabanlı akıllı saatleri kullanılamıyor.

iPhone ve iPad kullanıcılarının Apple Watch alternatifleri ise şimdilik Pebble gibi gözüküyor. Bu yüzden iPhone kullanıcıları için Apple Watch oldukça önemli.

Apple Watch neler yapabiliyor?

iPhone’a gelen çağrıların ve mesajların cevaplanabileceği Apple Watch ile karşılıklı mesajlaşmak da mümkün olacak. Yani karşılıklı iki Apple Watch kullanıcısı, birbirine resim, çizim ve titreşim gönderebiliyor.

Özellikle iPhone’a gelen bildirimlerin görüntülenmesi odağında dikkat çeken Apple, Watch’un ekranı da çok fazla kişiselleştirmeye sahip.

15-03/16/watchhearder.jpg

İçerisinde Siri yer alan Apple Watch ile, iPhone’da olduğu gibi Siri’yi kullanmak mümkün olacak. Yani Hey Siri diyerek Siri ile konuşabileceksiniz.

Apple Pay özelliği ile alışveriş yapmanın mümkün olduğu Apple Watch, alışveriş yapma özelliği sunan ilk akıllı saat olarak dikkat çekiyor.

Üzerinde hoparlör ve mikrofon da var

Üzerindeki hoparlör ve mikrofon ile arama yapılabilen Apple Watch, kullandığınız iPhone’daki çağrıları yanıtlayıp, konuşma imkanı sunuyor.

Diğer uygulamaların desteklemesiyle beraber örneğin WhatsApp üzerinden telefonla görüşme gibi yenilikler bile Apple Watch’a getirilebilir.

8 GB depolama ve 18 saat pil ömrü 

Yaklaşık 18 saat pil ömrüne sahip olan Apple Watch’un pil ömrü, kullanım türüne göre 10 saate kadar düşüyor. Uyku payını hesaba katarsak 1 gün kullanım süresi sunan Apple Watch’u, her gün şarj etmek gerecek.

Saatin altına takılan bir şarj cihazıyla şarj olacak.

Apple Watch’un tüm modelleri 8 GB dahili hafıza ile satışa sunulacak. Ancak bu 8 GB hafızayı istediğiniz gibi yönetemeyeceksiniz. Çünkü depolama alanının kullanımını Apple kısıtlıyor. 

Apple Watch’un 8 GB’lık depolama alanının sadece 2 GB olan bölümüne müziklerinizi yükleyebileceksiniz. Fotoğraflara ayrılan alan ise 75 MB olarak belirlenmiş. Geri kalan depolama alanını ise sistem yazılımı ve uygulamalar meşgul edecek.

Zengin kayış seçenekleri

Apple Watch’un kayışları çok kolay değiştirilebiliyor. Bu şekilde hem Apple, hem de farklı üreticiler, Apple Watch için kayış üretebilecek. Yani iPhone’a kılıf alır gibi Apple Watch’a kayış alabileceksiniz.

Peki Apple Watch’un fiyatları ne alemde?

Ekran boyutu farkına göre 349 Dolar ve 399 Dolar fiyatlar ile gelecek Apple Watch Sport modeli, farklı renk seçenekleri ile geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek. Apple Watch Sport, en uygun fiyatlı Apple Watch sürümü olacak.

Paslanmaz çelik kasalı Apple Watch modelinin küçük boyutlu olanı 549 ile 1049 Dolar, büyük boyutlu olanı ise 599 Dolar ile 1099 Dolar arasında fiyatlar ile satışa sunulacak.

Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’ye geleceğini tahmin ettiğimiz Apple Watch modelleri, Türkiye’de ne kadara satışa sunulacak henüz tam bilinmiyor.

15-03/16/apple-watch-steel.jpg

Paslanmaz çelikten imal edilen Apple Watch modellerinin fiyat listesi ise şu şekilde:

38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Siyah Sport Kordon — $549
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Siyah Sport Kordon — $599
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Beyaz Sport Kordon — $549
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Beyaz Sport Kordon — $599
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Siyah Klasik Buckle — $649
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Siyah Klasik Buckle — $699
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Milanese Loop — $649
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Milanese Loop — $699
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Siyah Deri Loop — $699
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Parlak Mavi Deri Loop — $699
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Stone Deri Loop — $699
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Açık Kahverengi Deri Loop — $699
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Siyah Modern Buckle — $749
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Gece Yarısı Mavisi Modern Buckle —$749
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Açık Pembe Modern Buckle — $749
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Kahverengi Modern Buckle — $749
38mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Eklemli Bilezik — $949
42mm Paslanmaz Çelik Kasa ile Eklemli Bilezik — $999
38mm Uzay Siyahı Paslanmaz Çelik Kasa ile Uzay Siyah Paslanmaz Çelik Eklemli Bilezik — $1,049
42mm Uzay Siyahı Paslanmaz Çelik Kasa ile Uzay Siyah Paslanmaz Çelik Eklemli Bilezik — $1,099

18-Karat Altın Apple Watch Edition

38mm 18-Karat Rose Altın Kasa ile Beyaz Sport Kordon — $10,000
42mm 18-Karat Rose Altın Kasa ile Beyaz Sport Kordon — $12,000
38mm 18-Karat Sarı Altın Kasa ile Siyah Sport Kordon — $10,000
42mm 18-Karat Sarı Altın Kasa ile Siyah Sport Kordon — $12,000
42mm 18-Karat Sarı Altın Kasa ile Siyah Klasik Buckle —$15,000
42mm 18-Karat Sarı Altın Kasa ile Gece Yarısı Mavi Klasik Buckle — $15,000
38mm 18-Karat Sarı Altın Kasa ile Parlak Kırmızı Modern Buckle —$17,000
38mm 18-Karat Rose Altın Kasa ile Rose Gri Modern Buckle —$17,000

Yenilenen MacBook Air ve Pro için sayfa değiştiriniz, mobildeyseniz sayfayı aşağıya kaydırmanız yeterli…

MacBook Air ve Pro da güncellendi

Apple, MacBook Air ve Pro modellerini de Intel’in 5. nesil Core işlemci modelleriyle güncelledi.

Yeni işlemciler yaklaşık yüzde 6 ile 10 arasında çekirdek performansı avantajı sunuyor. Ayrıca HD Graphics 6000 geliştirmesiyle, daha yüksek grafik gücü sunuyor.

 15-03/16/macbook-air-performans-test.jpg

İşlemci güncellemesi dışında MacBook Air’in başka bir özellik güncellemesi göze çarpmadı.

Yeni MacBook Pro’da ise işlemci güncellemesine ek olarak MacBook’taki baskıya duyarlı Force Trackpad kullanılıyor.

 

:: Yeni Apple ürünlerinde en çok beğendiğiniz özellikler neler oldu? Eleştirdiğiniz özellikler de neler? Kısacası bu modellerden hangisini almak istersiniz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Apple Watch ve MacBook’a Yakından Bakalım”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu bilgisayarı alacak insanlar genelde oyun veya aşırı işlemci gücü isteyecek, ekran kartını aşırı yoracak şeyler yapmayacaklar. isterse 4 sene önceki i3'lerle kapışsın macosxle birlikte bu bilgisayar uzun süre stabil bir kullanım sunacaktır. fotoğrafçılıkla uğraşıyorum 3 yıldır macbook pro sahibiyim pil ve stabilite açısından hiçbir sıkıntı yaşamadım. mac bir bilgisayarı windows işletim sistemli cihazlarla karşılaştırmak çokta doğru değil.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mekbuk ve epılvaç mı ?
  ahahaahaa…. onlar da ne be..?
  google: Asus ux305 & ZenWatch !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tüm bilgisayarlarına yılbaşında 1. Zam, mart lansmanıyla 2.zammı çaktı apple. Türkiye de fiyatlar aldı başını gidiyor. 15 inch macbook pro da güncelleme yok ama onlarda zamlandı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Paranız var ise ve stil sahibi bir insansanız apple tasarımları tam size göre 🙂 ben saati gerçekten çok beğendim moto 360 diyor insanlarda hususi inceledim fırçalanmış metal kasa kayışlar basit saat kayışı ekran yuvarlak ama altında bir kesiklik tasarım yarım kalmış hissi veriyor bununla bu saati karşılaştırmanız bile çok anlamsız ikisi çok ayrı kulvardalar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  apple watch paslanmaz çelik milano loop kayışı olan modeli beğendim fiyatı 699 dolar bakalım türkiye fiyatı ne olacak umarım çok insanfsız olunmaz malum dolar kuru berbat durumda çünkü türkiyeden almayı düşünüyorum

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple kullanıcısıyım ancak o saatlere o para çok fazla özellikle moto 360 varken

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni MacBook hali hazırda olan diğer sınıfdaşlarından çok daha güçlü ve kullanılabilir olacak. Neden mi? Core M 'in gücünü görmüş olduk ee bu güce OS X güç katacak tabiiki diğerlerinden daha güçlü olacak ama ortada kalan bir bilgisayar olacak.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Beni en çok güldürense Core M'in 2 nesil ônce çıkan i5 lerle aynı performansı vermesi oldu(ki aynı bile değil). Hani amaç fan takmamaksa buna değmez. Oldukça gereksiz. Git iPad al daha iyi. 13 inç macbook air ve hatta pro almak çok daha mantıklı. Tabi malesef bunuda alanlar çıkacaktır. 2-3 sene sonra feryat edeceklerinden eminim 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple Watch 700 ₺ ile gelseydi alicaktm daha fazlasini vermem belki 2.ci el olursa alirim artik 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  apple watch yerine rolex alın derim

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yeni ürüne Macbook ismini tekrar verdiğine göre bir sonraki nesil Macbook PRO'nun bu ürünün performan yönünde geliştirilmiş bir versiyonu AIR'ın ise bu ürünün taşınabilirlik ve hafiflik yönünde geliştirilmiş bir versiyonu olmasını bekleyebiliriz, benim nacizane tahminim; AIR'ın 11 inç ile yoluna devam edeceği, PRO'nun ise 13 inçlik tek model 15 inçlik 2 model olarak ilerleyeceği ve mühendislik olarak yeni Macbook'un temel alınacağı.

" Apple Watch ve MacBook’a Yakından Bakalım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Watch ve MacBook’a Yakından Bakalım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Watch ve MacBook’a Yakından Bakalım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "