Okunma

Apple Wi-Fi Patenti Yüzünden Dava Edildi


31 Mayıs 2016 Salı 08:30
Apple Wi-Fi Patenti Yüzünden Dava Edildi

Gün geçmiyor ki teknoloji dünyasının en büyük şirketleri arasında yer alan Apple, yeni bir dava haberiyle daha gündeme gelmesin. Bu kez Caltech tarafından açılan davada, Apple için üretilen telefonlardaki Wi-Fi patentinin ihlal edildiği iddia ediliyor.

Geçtiğimiz perşembe günü açılan davada, iPhone 5‘ten bu yana üretilen tüm cihazlarda kullanılan Wi-Fi teknolojisi için patent ihlali yapıldığı ve piyasaya sürülen her ürün için belirli oranda tazminat istendiği bildirildi. Caltech (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü) kendi patentleri olan 802.11n ve 802.11ac Wi-Fi teknolojileri için belirlenen standartların dışına çıkılamayacağını söylüyor.

Ayrıca Wi-Fi teknolojisinin daha hızlı veri iletişimi yapabilmesi için gerekli olan donanım geliştirmelerine ait patentte 2012 yılında Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından alınmıştı.

16-05/31/apple-caltech-1.png

BROADCOM dava ediliyor

Açılan davada ayrıca, iPhone, MacBook ve diğer Apple ürünlerinde kullanılan Wi-Fi yongalarını oluşturulan Broadcom firması da hedef alınmış durumda. Davanın ana hedefi Apple olsa da, Caltech’in savunduğu patent ihlali her iki firmanın gelirleri için tehdit oluşturuyor.

Üniversiteler genellikle eskiden alınan patentler üzerine dava açmasa da, Apple’ın Wisconsin-Madison Üniversitesine kaybettiği son davadan sonra yapılan her ihlal için yeni bir dava açılmaya devam ediliyor.

Apple Wisconsin-Madison Üniversitesine karşı kaybettiği son davada 234 milyon dolarlık devasa bir tazminat ödemişti. Caltech tarafından açılan davada gelirin %14‘ü hedef alınsa da, Apple tarafından konuyla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.

:: Apple’a açılan dava hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarKorhan Süren

Bilgisayarla tanıştığı ilk günden bu yana video oyunlara ilgili olan Korhan, aynı zamanda film ve seyahat konularına da ilgili. Oyun incelemeleri yapmasının dışında amatör olarak bateri çalıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Apple Wi-Fi Patenti Yüzünden Dava Edildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tarafsızca okuyorum bu yazanlar Apple düşmanı galiba.
  (Xiaomi Mi4'den yazıldı.)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Adamlar herşeyi çalmayı başlamış el insaf ya

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hedef ***** olunca kimse toz ***** apple ***** patent ***** konu kim yaptiysa ***** millete 200 *****. 3 ***** bu yapanlarda alsin hakkini

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Apple çalmaz mı jobs ın ölümünden sonra hırsızlıktan başka bir şey yapmaz oldu

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Apple hicbir zaman calmaz mışş.238 milyon doları neden ödedi aceba sayin sdn okuru

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Apple hicbir zaman calmaz mışş.238 milyon doları neden ödedi aceba sayin sdn okuru

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'ı kıskanıyorlar dava aç aç nereye kadar.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  iyi de 802.11ac tüm firmalar kullanıyor apple büyük balık diye tercih edilmiş

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen asılsız bir idda ***** olmasa bugün halen sim kartından internete gircez halen daha tuşlu telefon ***** apple hiçbir zaman çalmaz genelde ondan çalarlar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Appleda para bol diye bazi firmalar firsat bilip ettinden sutunden yararlanmaya calisiyolar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Appleda para bol diye bazi firmalar firsat bilip ettinden sutunden yararlanmaya calisiyolar

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Ben diyil bunu dünyanin önemli isimleri de söylüyor. Bu patent zirvaligi teknolojiyi bitiriyor. Resmen katl ediyor. Bu sorunun bir sekilde çözümü bulunmali.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Bi firmanın herşeyi mi çalıntı olur ya Samsunguda geçti

" Apple Wi-Fi Patenti Yüzünden Dava Edildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Wi-Fi Patenti Yüzünden Dava Edildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Wi-Fi Patenti Yüzünden Dava Edildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "