Okunma

Apple, Yapay Zeka Firmasını Satın Aldı!


06 Ekim 2015 Salı 14:00
Apple, Yapay Zeka Firmasını Satın Aldı!

Yapay zekaya önem veren Apple, VocallQ’yu satın aldıktan sonra şimdi de Perceptio’yu bünyesine kattı. Siri’nin konuşma arayüzlerini geliştirmek için anlaşma sağlanan VocallQ, kullanıcılara daha doğal bir sohbet etkisini vermek için planlanmıştı.

Yapay zeka çoğunlukla bilgisayarlar ile ilişkilendirilen bir dal gibi gözükse de aslında matematik, felsefe, biyoloji gibi bilimlerle de ilgilidir. Günümüzde yapay zekanın kullanım alanı robotik yapılarla gelişmiş olup, otonom kontrolü, hedef tespiti, bilgisayar oyunları gibi geniş yelpazeye yayılmıştır.

Apple’ın yapay zeka planları

Perceptio’nun satın alınmasındaki amaçlardan başlıcası, gelişmiş yapay zekanın kullanılabildiği akıllı telefon teknolojisini, kullanıcı verisini paylaşma ihtiyacı olmadan sunabilmek. Firmanın yapay zeka araştırmacıları olan Nicolas Pinto ve Zak Stone, derin öğrenmeyi kullanarak görsel tanıma sistemleri üzerine yoğunlaşmış. Yapay zekanın yeni teknolojisi olan derin öğrenme algoritması, makineye görüntü ve ses tanımada başka bir boyut kazandırır. Derin öğrenmenin önemli noktası bir nesnenin gösterimindeki farklı katmanlardır. Görüntünün alt katmanından başlanır ve piksel olarak tanımlama gerçekleştirilir.

Perceptio’nun hedefi akıllı telefonlarda yapay zeka ile çalışan görsel sınıflandırma sistemi yaratabilmek. Bunun amacı verilerin fazla dış bellek gereksinimini ortadan kaldırmak. Apple’ın kullanıcı verilerini düşürmek istediği ve cihazlarındaki işlemleri hızlandırmak istediği düşünülürse, planlarına uygun atılımlar yaptıklarını söyleyebiliriz.

:: Apple’ın yapay zeka üzerine bu atılımları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Apple, Yapay Zeka Firmasını Satın Aldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  niye apple da yokmuymuş?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  terminatör gynesis yakındır….

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Siride ve apple carda kullanılır bakalin ne yapacak…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Hawking yapay zeka insanlık için çok tehlikeli demişti acaba bu açgözlü kapitalist firmaların bu umurunda mı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Sirinin sesi erkek olmalı bence. Hatta gönüllü olarak ben seslendirebilirim 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Siri steve jobs hakkinda bisey bilmiyor diyen cahilligini kanitlamis

 7. SDN Okuru dedi ki:

  İşte bunlar hep deep learning

 8. SDN Okuru dedi ki:

  teknoljinin öncüsü APPLE

 9. SDN Okuru dedi ki:

  siri steve jobs ı bilmiyor demiş birisi. kardeş sen hangi dilde konuşuyorsun? siride sıkıntı yok bence sıkıntı sende

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Apple abi bu, neye el atsa muhteşemleştiriyor.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yapar diğerleri çalar.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Asimo'nun beynini Apple yapacakmış.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yaparsa en iyisini yapar.

 14. YiðitBey dedi ki:

  Siri, Steve Jobs’in bile kim oldugunu bilmedigi surece, Yapay Zeka hakkinda ne yaparlarsa yapsinlar, umrumda ***** />nKadin gidiyor, "***** bu soruya ve daha fazlasina cevap ***** diyor ya.

" Apple, Yapay Zeka Firmasını Satın Aldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple, Yapay Zeka Firmasını Satın Aldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple, Yapay Zeka Firmasını Satın Aldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "