Apple yasa dışı iPhone ve iPad satan merkezi yakaladı


02 Ekim 2020 Cuma 07:30
Apple yasa dışı iPhone ve iPad satan merkezi yakaladı

Önde gelen teknoloji firması Apple yasa dışı iPhone, iPad ve Apple Watch satışı yapan Kanadalı bir firmayı yakaladı. Satılması istenen hesapların geri dönüşüm için toplandığı aktarıldı. Ancak geri dönüşüm işlemini yapacak olan firma Geep, ürünleri yasa dışı yolla satmak istedi. Ancak firma da suçun kendisinde olmadığını, çalışanlarında olduğunu söylüyor.

Bilindiği üzere Apple eski ürünlerini geri dönüşüme kazandırıyor. Bunun için de bazı firmalarla çalışmalar yapıyor. Ancak eski ürünlerin de hala satılabilir halde olması nedeniyle geri dönüşüm amacı suiistimal edilebiliyor.

Yasa dışı iPhone ve iPad satışı

iPhone Addict tarafından ortaya çıkarılan habere göre Geep isimli firma, 103. 845 adet eski iPhone, iPad ve Apple Watch modellerini sattı. Firmanın elektronik ürünlerin geri dönüşümde uzmanlaşmış olduğu aktarılıyor. Firma ürünlerin satışını kendisinin yapmadığını söyledi ve konuyla ilgili olarak üç çalışanını öne sürdü. Söylenene göre bu üç çalışan ürünleri dönüştürmek yerine satmak istedi.

Firma ürünlerin çalındığını kabul etti. Apple’a göre de satış işlemini yapmak isteyen 3 kişi Geep isimli firmada yönetici pozisyonundaydı. Söz konusu olayın uzun süre önce yaşandığı, dava dosyalarının şimdi ortaya çıktığı aktarıldı.

yasa dışı iphone

Bu yasa dışı iPhone, iPad ve Apple Watch satışı nedeniyle Apple’ın 23,3 milyon dolar tazminat talep ettiği belirtiliyor. Tazminatta, 100 binden fazla cihazdan elde edilen gelir ve eklemeler olduğu aktarılıyor. Davalı Geep ise Apple’ın haklı çıkması durumunda sorumlu kişilerin cezayı çekmesini istedi.

Geri dönüştürülmeyen ürünlerin nasıl bulunduğu da belli oldu. Söylenene göre geri dönüşüm firmasında olmayan cihazların seri numaralarına dair araştırma yapıldı. Araştırma sonucunda da cihazların yüzde 18’inin bazı operatörlerde kullanılır olduğu belirlendi. Ayrıca iPad ve Apple Watch modellerinin sadece Wi-Fi uyumlu olması nedeniyle operatör sinyalinin tespit edilemeyeceği aktarıldı.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Apple yasa dışı iPhone ve iPad satan merkezi yakaladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple yasa dışı iPhone ve iPad satan merkezi yakaladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple yasa dışı iPhone ve iPad satan merkezi yakaladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  2. 2 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız! 14:45'de Huawei Mate 40 serisi canlı yayınındayız!
  3. 3 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  4. 4 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  5. 5 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  6. 6 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  7. 7 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  8. 8 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  9. 9 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  10. 10 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!