Apple bir şeyler deniyor: Yeni kulaklık patenti!


01 Aralık 2020 Salı 14:45
Apple bir şeyler deniyor: Yeni kulaklık patenti!

Apple aldığı patentler ile gündemimizde yerini almaya devam ediyor. Şimdi ise Apple kulaklık patenti ile gündeme geldi.  Apple’ın yeni aldığı ortaya çıkan patentinde biyolojik kimlik doğrulama gibi bir sistem üzerinde çalıştığı ortaya çıkıyor. Apple gelecek dönemdeki kulaklıkları için yeni biyogüvenlik sisteminin patentini alarak kayıtlara geçiyor. Söylendiği kadarıyla bu sesli komutları ve sessiz hareketleri destekliyor.

Apple kulaklık patenti aldı: Yeni kulaklığında kullanacak mı?

ABD Patent Ofisi tarafından yayımlanan bu patent, Apple’ın yeni kulaklıklarında yer alacağı söylenen bir teknolojiyi gözler önüne seriyor. Kullanıcıların seslerini tanımlayamaya ve karışan ses sinyallerini çözmeye odaklanan bu sistem aynı zamanda sesli ve sessiz komutları da kapsıyor.

Bunların yanı sıra  yeni eklenecek sensörler sayesinde bir mikrofondan alınan seslerin de biyolojik kimlik doğrulaması için kullanılabileceği yazıyor.

Sessiz komutlardan kasıt ise şu oluyor: Bu sensör sayesinde cihaz kullanıcı konuşmasa bile çene ve dilde oluşan hareketi algılayabiliyor. Bu sayede olası komutları ses olmadan da algılamayı sağlıyor. Yayımlanan görüntülerden birisinde Apple imzalı AR/VR başlığı görülüyor. Söz konusu patent ise PatentlyApple aracılığı ile kullanıcılara ulaşıyor.

apple kulaklık patenti-00

PatentlyApple tarafından yayımlanan rapora göre, kulaklık kullanıcının hem sesli komutlarını hem de sessiz hareketlerini algılayabilen sensörlere sahip olacak. Yeni patent, kullanıcıların seslerinin depolanması ve ilerleyen süreçte kullanıcılarla cihazların daha iyi etkileşim kurmasını sağlayacak deniyor.

Ana görseldeki fotoğraf temsilidir. 
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple bir şeyler deniyor: Yeni kulaklık patenti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple bir şeyler deniyor: Yeni kulaklık patenti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple bir şeyler deniyor: Yeni kulaklık patenti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!