Okunma

Apple, devasa bir veri merkezi inşa edecek!


12 Ekim 2017 Perşembe 22:00
Apple, devasa bir veri merkezi inşa edecek!

Apple, 2015 yılının Şubat ayında yaptığı basın açıklamasında yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı açısından verimli bir bölge olması nedeniyle İrlanda’nın batısında yeni bir veri merkezi kurmayı planladığını açıklamıştı.

Apple Park ile başlayan tesis yatırımlarının bir diğer ayağı olan ve enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak olan bu veri merkezi için şirket tarafından 1 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı.

Yeni veri merkezi için 1 milyar dolar harcanacak!

Gerekli izinler alınmasına rağmen bölgeden gelen itirazlar sonrasında konu mahkemeye taşındı ve kararını veren İrlanda Yüksek Mahkemesi, inşaatın iznine yönelik iptal başvurularını reddettiğini duyurdu.

Apple

Başbakan Leo Varadkar tarafından geçtiğimiz ay Apple yetkilileri ile yeni yatırımlar için yapılan görüşmenin bu karara etkisi tartışılırken, İrlanda son dönemde yeni veri merkezi kurmak isteyen şirketlerin gözdesi haline geldi.

İnşaat çalışmalarının kısa bir süre içerisinde başlaması beklenirken, bu veri merkezi Avrupa’da bulunan müşteriler için iTunes Store, App Store, iMessage, Maps ve Siri gibi hizmetlerin sağlanmasında aktif rol oynayacak.

Yaklaşık 170 dönümlük bir araziye kurulması planlanan yeni veri merkezinin, yaklaşık 500 kişiye istihdam şansı sunması bekleniyor.

:: Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Uçaklara olan hayranlığı ve merakı her geçen gün artarken, 7 yıl önce başlayan spor hayatına zorunlu bir ara sonrasında kaldığı yerden devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

Geri bildirim