Okunma

Apple yenilenebilir enerji kullanımında lider!


10 Nisan 2018 Salı 08:30
Apple yenilenebilir enerji kullanımında lider!

Apple yenilenebilir enerji kullanımında hedefine ulaşarak, tesislerinin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle desteklendiğini açıkladı. Apple yenilenebilir enerji yatırımları ile yıllardır süren temiz enerji hayaline ulaştı.

Apple yenilenebilir enerji yatırımlarına devam ediyor

Apple’ın 2016 yılındaki enerji raporuna göre, tesislerinde yüzde 96 oranında yenilenebilir enerji kullanılmaktaydı. Yapılan yenilenebilir enerji santrali yatırımlarıyla bu oran yüzde 100’e çıkarıldı.

Ancak Apple’ın bu açıklaması tüm tesislerinin doğrudan temiz enerjiye bağlı olduğu gelmiyor. Örneğin; bir ülkedeki satış ofisinin tükettiği elektrik enerjisi, bulunduğu ülkedeki elektrik dağıtım şebekesine göre değişim göstermektedir. Bu nedenle Apple, tüm tesislerinin tükettiği elektrik enerjisi kadar, yenilenebilir enerji santrali kurarak şebekeye bağlanıyor.

Apple yenilenebilir enerji

Şirket, şu anda dünya çapında faaliyet gösteren 25 yenilenebilir enerji projelerinin olduğunu ve 626 megawatt’lık güç üretildiğini iddia ediyor. Ayrıca, devreye girecek olan 15 proje ile toplamda 1.4 gigawatt’lık yeşil enerji üretimi daha yapılabilecek.

Apple CEO’su Tim Cook yaptığı açıklamada, “Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir şekilde bırakmaya kararlıyız. Yıllarca süren yoğun çalışmalardan sonra bu önemli dönüm noktasına ulaştığımız için gurur duyuyoruz” dedi.

Şirketlerin yenilenebilir enerji çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Apple yenilenebilir enerji kullanımında lider!”

  1. Kerim dedi ki:

    Tim Cook dunyayi duldugumuzdan daha iyi bir sekilde birakmaya kararliyiz demis. 1960 ta dogan Tim Cook a buradan hatirlatma. Dunyayi sen 1960 da buldugun gibi yap. Gerisini cok dusunme.

" Apple yenilenebilir enerji kullanımında lider! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple yenilenebilir enerji kullanımında lider! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple yenilenebilir enerji kullanımında lider! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "