Okunma

Apple Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek


25 Şubat 2015 Çarşamba 18:45
Apple Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek

Teknoloji devleri arasındaki patent savaşları devam ediyor. Apple ile Samsung’un bitmek bilmeyen mahkemeleri uzun süre boyunca gündemi meşgul ederken, Cupertino merkezli şirket başka isimlerle de savaş halinde. Gelen bilgilere göre Apple bir süredir küçük ölçekli bir teknoloji şirketi olan Smartflash LLC ile davalık durumda.

Karşı tarafın davacı olduğu süreçte Apple, Smartflash LLC’in üç ayrı patentini izinsiz kullandığı suçlaması ile karşı karşıya geldi. Smartflash LLC kendi ürettikleri teknolojilerin direkt olarak Apple ürünlerinde kullanıldığını dile getirirken, dünya devinden uğradıkları zarar için toplamda 852 milyon dolar tazminat talep etti.

Geçtiğimiz gün sonuçlanan davada Apple, Teksas mahkemlerinden biri tarafından toplamda 532.9 milyon dolar ceza ödemeye mahkum edildi. Bu arada Amerikalı Smartflash LLC’nin Apple’ın yanısıra Google ve Samsung’u da farklı patentler sebebiyle dava ettiği biliniyor. Bu patentler ise dijital haklar yönetimi, veri depolama ve ödeme sistemleri üzerine geliştirilmiş teknolojilerden oluşuyor.

Bu arada Apple dava süresince, karşıdaki ismin sahip oldukları patentleri teknoloji ürünü olarak hayata geçirmediği, sadece patentlere sahip olduğu ve sırf bu yüzden çok küçük bir bedel ödemeleri gerektiğini savundu.

:: Apple’ın patent davaları ne zaman son bulur?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Apple Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Akıl var mantık var,niye orta ölçekli bir marka niye dava açsın haksız yere ? kaybedeceğini ***** haklıysa o zaman dava açar bence kimse boşuna böyle büyük markaya dava acmaz haklı ***** olmayan yerden ďuman çıkmaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple harama hile karıştırmaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hiç bi şey yapmasanız patent alın devasa paralar kazanacaksınız .
  -Microsoft

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Patent Savaşı furyasının bu hallere gelmesi Apple yüzünden oldu böyle bedel ödemesi iyi oldu.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Herkez apple'nin değerini gördü herkez davaya veriyor şuanda android kullanıyorum ekranı büyük diye geçtim zorluk yaşıyorum bayağı droidle valla helal olsun Apple'a adam tek başına tüm dünya devleriyle başediyor 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim burada apple kesin kazanirdi. 🙂

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ya abi şu patent işini anlamıyorum adamlar koskoca şirketler alanlarında liderler o kadar mühendisi var cartı curtu var niye ondanbunda çakma telefonlar yapsınlar ki hangi cesaretle ??

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu patent savaşlarıda applenin patent savaşlarıda bitmez ya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Apple zengin buldunuz mu götürün parayı

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Ugurturhal, tavsiyen vok gibi kusura bakma ama. Laz misin?

 11. ugurturhal dedi ki:

  Nacizane önerim (konuyla alakalý deðil belki ama), Þu arkaplanlarý koyu renkli olan ara linklerin yazý renklerinin #1c6694′ ten #2cc2b6 ya da #efefef yapýlmasýdýr. #EFEFEF örneði þöyle gözükmektedir;

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Helal olsun Smartflash hak etti bunu apple..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Yuzsuzler Samsung iki küçük patentinizi kopyalıyınca 1milyar ama siz kopyalıyınca ohh be hava hoşş dimi şimdi hadi bakalım ödeyin apple inşallah batarsınnnnn.

" Apple Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Yüz Milyonlarca Dolar Ceza Ödeyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "