Okunma

Apple Zenginlikte Sınıfta Kaldı!


13 Ağustos 2014 Çarşamba 05:30
Apple Zenginlikte Sınıfta Kaldı!

Geçtiğimiz günlerde yayınlan Twitter çalışan zenginliği raporunu buradaki haberimizde sizlerle paylaşmış ve şirketin beyaz erkek egemenliği altında olduğunu duyurmuştuk. Benzer bir tablo, çeşitlilik raporunu açıklayan Apple‘da da ortaya çıktı.

Kadın çalışan sayısı düşük

Macrumors sitesinin haberine göre, dünya çapında ve Birleşik Devletler‘de çalışan çeşitlilik raporunu açıklayan şirkette durum pek iç açıcı değil. Küresel ölçekte bakıldığında, şirkette her 10 çalışandan sadece 3’ü kadın. Toplam çalışanlar içinde, teknoloji ile ilgili olmayan bölümlerdeki erkek çalışanlar yüzde 65, teknoloji ile ilgili bölümlerdeki erkek çalışanlar yüzde 80 pay sahibi. Apple lider kadrosunun ise yüzde 72‘si erkek üyelerden oluşuyor.

Beyazlar yarıdan fazla

ABD özelindeki tabloda ise beyazların hakimiyeti söz konusu. Teknoloji ile ilgili, teknoloji dışı ve lider kadrosu olarak sınıflandırılan üç çalışma alanının tamamında beyazlar yüzde 55, Asyalılar yüzde 15, İspanyollar yüzde 11 ve siyahlar yüzde 7 oranında pay sahibi.

Tim Cook memnun değil

Tablodaki çeşitlilik oranları şirket CEO‘su Tim Cook‘u memnun etmiş görünmüyor. Durumdan hoşnutsuzluğunu dile getiren Cook, Apple‘ın çeşitliliği artırmak için çalıştığını sözlerine ekledi. Raporunun yayınlanmasının ardından Apple‘ın YouTube hesabından çeşitililik ile ilgili bir video da paylaşıldı. 

:: Çalıştığınız şirketlerde çeşitliliğe önem veriliyor mu?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Apple Zenginlikte Sınıfta Kaldı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Türkler yüzde eksi 700

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft çeşitlilik konusunda lider

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ürünlerini arttırsın ,adam neyle uğraşıyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Calisan cesitliligi konusunda Microsoft ondedir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Çalışan çeşitliliği olsa ne olur olmasa ne olur? Bu ne biçim bir araştırma. Resmen ırkçılık ve ayrımcılık. Herkes insan değil mi sonuçta? Ne gerek var öyle şeylere? Bilmem yüzde kaçı kadınmış, yüzde kaçı erkekmiş, yüzde kaçı zenciymiş, yüzde kaçı beyazmış. Böyle saçmalık mı olur? Kafası çalışan adam işe girer ama çalışmayan girmez. Patronlar oturup da şöyle mi düşünüyor yani? “Abi bayağı bir beyaz adam var. Gerizekalı da olsa gidip bir zenci alalım da şirket şenlensin. Çeşitlilik olsun. Ayrıca çok fazla erkek var. Birkaç kadın alalım. İşten anlaması önemli değil. Yerleri falan siler. Yeter ki çeşitlilik *****

  Var mı böyle bir şey? Saçma sapan araçtırmalar bunlar bence. Tim Cook’un da umrunda olduğunu sanmıyorum bu çeşitliliğin.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ürün çeşitliliği değil çalışan çeşitliliği. ;))))

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaş neden amerikada böyle gereksiz araştırmalar yapılır acaba ırkçılığı sürekli olarak tetiklemek için mi?Anlayamadım!Türkiye’de böyle haberlerinde yayınlanması çok gereksiz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Zenciler daha komik ve sempatik oluyor, beyazlarin yerine gelebilirler.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ben şahsen Apple i ürün çeşitliliğiyle fazla kafa karıştırmadığı ve ürünlerinin kalitesinin korunurluğunu seviyorum.. Yoksa ürün çeşitliliğiyle Nokia yı tercih ederdim. 🙂

" Apple Zenginlikte Sınıfta Kaldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Zenginlikte Sınıfta Kaldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Zenginlikte Sınıfta Kaldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "