Apple Zero Day güvenlik yaması yayınladı


28 Mart 2021 Pazar 17:00
ABONE OL
Apple Zero Day güvenlik yaması yayınladı

Apple, bilgisayar korsanlarının tespit ettiği bir Zero Day güvelik açığını düzeltmek amacıyla, iPhone, iPad ve Apple Watch için bir güvenlik yaması güncellemesi yayınladı. Güncelleme eski cihazları da kapsıyor.

Apple zero day güvenlik yaması eski cihazları da kapsıyor

Söz konusu güvenlik yaması iOS 14. 4. 2 ve iPadOS 14. 4. 2′yi güvenlik altına alıyor. Güncelleme aynı zamanda iOS 12. 5. 2 gibi eski cihazlara yönelik yamaları da kapsıyor ve watchOS 7. 3. 3‘ü de güncelliyor. Google’ın Zero Day açıklarını bulmakla görevlendirdiği bir güvenlik analist ekibi olan Project Zero tarafından keşfedilen güvenlik açığıyla ilgili Apple, güvenlik açığının bilgisayar korsanları tarafından istismar edilmiş olabileceğini söyledi. Firma bunun yanında hatanın kaynağını ise Safari tarayıcısını tüm Apple cihazlarında çalıştıran tarayıcı motoru WebKit olarak gösterdi.

Apple Zero Day saldırısı için güvenlik yaması yayınladı

Konuyla ilgili açıklama yapan Apple, “Kötü amaçlarla oluşturulmuş web içeriğini işlemek, evrensel siteler arası komut dosyası oluşturmaya yol açabilir. Firmamız nu sorunun aktif olarak istismar edilmiş olabileceğinin farkındadır. Hırsızlar, görmemeleri gereken özel verilere erişim sağlamak için tarayıcınızı kandırmanın bir yolunu bulabilir ve bu hatayı kötü şeyler yapmak için kullanabilir. Güncelleme bunun önüne geçmeyi hedefliyor” dedi.

Güvenlik açıklarından kimin aktif olarak yararlandığı ya da kimin kurban olduğu ise henüz bilinmiyor. Zira Apple, saldırının küçük bir kullanıcı kümesini mi hedef aldığını, veya daha geniş bir kitleye mi hitap ettiğini söylemedi. Bu sene aktif saldırı altındaki kusurları düzeltmek için üç kez güncelleme yayınlayan Apple, bu ayın başında da WebKit’teki benzer güvenlik açıkları için bir yamayı kullanıcılarına sunmuştu.

Zero Day olarak bilinen güvenlik açığı, bilgisayar korsanlarının açıkların genel kullanıma açıldığı tarihten önce denendiği saldırılardır. Bu saldırılar geliştiricinin farkında olduğu ya da düzeltilmiş halini hazırlamasından önce denenir ve ciddi bir tehdit oluşturur.

Kaynak: TechCruch
yazarErman Ciğerim

1995 yılında doğdu. Gazetecilik bölümü mezunu. Çok sevdiği teknoloji editörlüğü kariyerini ShiftDelete.Net'te devam ettiriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
16 gün önce

2013 yılında piyasaya çıkan iPhone 5S’e 8 yıl sonra güncelleme geldi.

" Apple Zero Day güvenlik yaması yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple Zero Day güvenlik yaması yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple Zero Day güvenlik yaması yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!