Okunma

Apple’a 60 Milyon Dolarlık Ceza


02 Temmuz 2012 Pazartesi 07:45
Apple’a 60 Milyon Dolarlık Ceza

Apple ile Proview arasında iPad’in ismiyle ilgili olarak Çin’de başlayan dava sonuçlandı ve Apple’ın Proview firmasına 60 milyon dolar bedel ödemesi kararlaştırıldı.

Hatırlarsanız Apple sorunun çözümü için Proview’e 16 milyon dolar teklif etmiş fakat firma bunu kabul etmeyerek hakkını mahkemede aramaya karar vermişti. Hatta firma bu anlaşmadan yaklaşık 400 milyon dolar gibi bir gelir beklerken, 60 milyon dolar cezanın verilmesi, Proview’in yüzünü hiç güldürmedi.

Çünkü Proview batmak üzere ve Apple’dan gelecek 400 milyon doların şirketi batmaktan kurtarabilecek tek şanstı. Şimdi bu şanslarını kaybettiklerine göre yakın zamanda iflas bayrağını çekeceklerini söylemek yalan olmayacaktır.

Apple’ın da Çin’de iPad adını kullanamamak gibi bir riski göze alamayacağını düşünürsek, iPad’in Çin pazarında olmayışının getireceği maddi zarar ile 60 milyon dolarlık rakamı karşılaştırdığımızda, Apple’ın bu anlaşmadan oldukça karlı çıkacağını tahmin edebiliyoruz.

:: Apple’ın ödeyeceği 60 milyon dolar sizce yeterli mi?
yazarHakan Sülün

Üniversite yıllarında haber yazarak teknoloji basısına adım atan Hakan, bir anda kendini donanım incelemeleri yaparken buldu. Zamanla teknolojinin bağımlısı oldu ve kendini bu yola adamaya karar verdi ancak artık Bodrum'da yaşadığından deniz kenarında güneşlenirken yazabiliyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Apple’a 60 Milyon Dolarlık Ceza”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  aman çindeki tabletler beş basar ipad a. apple kim ki?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Appple’in kasada 100 milyar dolar nakit var. 60 milyon dolar onlar icin cerez parasi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  konu ne? 😀

 4. pesimist dedi ki:

  60 milyon $ şirketi iflas etmekten kurtaramıyorsa o şirkete yapılabilecek bir şey kalmamıştır zaten. Ohannes diyorum.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu sayede yaptıkları 60 milyonluk reklam sayesinde(yani her yerde haberi var olsun o kadar 🙂 ) açığı kapattı 😀

 6. ChevChelios dedi ki:

  adamlar işi biliyo

 7. malcomx239 dedi ki:

  Bilgi için tşk.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  apple hiç zararlı cıkarmı be 🙂

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Çin pazarı önemlidir. Kazanacağı yanında 60 milyon dolar bir hiç.

" Apple’a 60 Milyon Dolarlık Ceza konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’a 60 Milyon Dolarlık Ceza ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’a 60 Milyon Dolarlık Ceza ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "