Apple’a ağır fatura: Milyon dolarlık telif borcu çıktı


20 Mart 2021 Cumartesi 08:47
ABONE OL
Apple’a ağır fatura: Milyon dolarlık telif borcu çıktı

Apple ağır bir fatura ile karşı karşıya. Cuma günü Teksas’ta bir federal jüri, Apple’ın dijital haklar yönetimi patentini ihlal ettiği için Kişiselleştirilmiş Medya İletişimlerine 308.5 milyon dolarlık telif hakkı borcu olduğuna karar verdi.

Görüşmelerin ardından, patent sahibi dostu Marshall, Teksas bölgesindeki bir jüri, FairPlay de dahil olmak üzere Apple teknolojisinin, uygulama yapmayan bir kuruluş Personalized Media tarafından tutulan bir patenti ihlal ettiğini tespit etti. Ek olarak FairPlay‘in, şifrelenmiş içeriği iTunes, App Store ve Apple Music‘te dağıtmak için kullanıldığını belirtelim.

Apple dava ile 2015 yılından beri uğraşıyor

Kişiselleştirilmiş Medya, ilk olarak 2015‘te Apple‘a dava açtı. Ancak davanın mahkemeye çıkması yıllar aldı. Apple, ABD Patent Deneme ve Temyiz Kurulu‘na yaptığı bir temyiz başvurusu ile davalı patente başarılı bir şekilde itiraz etti ve daha sonra IP’nin belirli iddialarını geçersiz kıldı. Bu karar, nihayetinde 2020 yılında bir temyiz mahkemesi tarafından bozuldu ve davayı yargılamaya gönderdi.

Apple

Rapora göre, Kişiselleştirilmiş Medya tarafından aranan bir uzman, Apple’ın telif ücretlerinin 240 milyon dolar olduğunu hesapladı, ancak jüri üyeleri, rakamı 308.5 milyon dolara çıkardı. Bilgilendirmek açısından işletme telif ücretlerinin, genellikle birim satışları veya hizmet sözleşmesine dayalı olarak hesaplandığını belirtelim.

Apple konuyla ilgili yaptığı açıklamada, karardan hayal kırıklığına uğradığını ve itiraz etmeyi planladığını açıkladı.  Şirket, “Herhangi bir ürün yapmayan veya satmayan şirketler tarafından getirilen bu tür vakalar yeniliği bastırıyor ve nihayetinde tüketicilere zarar veriyor” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
AByrktr
AByrktr
28 gün önce

Bu tutar Apple için çerez parası. Hadi 3-5 milyar dolar olsa neyse.

Shiden
Shiden
27 gün önce

Tekelci olursa, böyle olur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

yeniliklerin önünü açmak için Apple için telif haklarından muaf olma hakkı mı verilmeli der gibi olmuş, adam uğraşmış araştırmış birşey bulmuş patentini almış emek harcamış tabiki ödeyeceksin kendi patentin söz konusu olunca ortalığı ayağa kaldırıyosun ama

" Apple’a ağır fatura: Milyon dolarlık telif borcu çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’a ağır fatura: Milyon dolarlık telif borcu çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’a ağır fatura: Milyon dolarlık telif borcu çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı Huawei MateBook X Pro 2021 kutu açılışı
  2. 2 Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum Videolara yaptığınız kötü yorumlarınızı okuyorum
  3. 3 Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı Uygun fiyatlı Xiaomi Mi 11 Lite kutu açılışı
  4. 4 Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme! Homend Alex Akıllı Robot Süpürge inceleme!
  5. 5 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  6. 6 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  7. 7 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  8. 8 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  9. 9 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  10. 10 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme