Okunma

Apple’dan Mac’e Özel Kutlama Sayfası


24 Ocak 2014 Cuma 13:00
Apple’dan Mac’e Özel Kutlama Sayfası

Apple’ın efsanevi bilgisayarı Macintosh bugün 30. yaşını kutluyor. Bu nedenle hazırlanan özel kutlama sayfası Apple resmi sitesine eklendi. Buradan ulaşabilen ayrıntılı sayfada ilk Mac‘ten bugüne kadar geçen süreç zaman çizelgesi üzerinde gösteriliyor.

Apple.com‘a giriş yapıldığında ziyaretçileri bir kutlama mesajı karşılıyor. Mac’in, teknolojinin gücünü herkesin eline vererek dünyayı değiştirme sözüyle yola çıktığı vurgulanan mesajda, bu sözün tutulduğu belirtiliyor ve kullanıcılardan gelecek 30 yılda neler başarılabileceklerini hayal etmesi isteniyor.

Mac’e Özel Video ve Zaman Çizelgesi

Özel sayfada yer alan videoda ise Mac’in çeşitli alanlara getirdiği devrimsel yenilikler gösteriliyor. Videonun bitiminde “Mac Timeline” ve “Your First Mac” adlı iki bağlantının yer aldığı özel sayfa açılıyor. Mac Timeline sayfasında 30 yıl içinde piyasaya sürülmüş tüm Mac modelleri zaman çizelgesi üzerinde tarihleriyle birlikte yer alıyor.

Her modelin açıklamasında, Mac‘lerini kullanarak başarılara imza atmış yaratıcı kişilerin hikayelerine yer veriliyor. Your First Mac sayfasında ise ziyaretçilere ilk Mac’lerinin hangisi olduğu, hangi ülkeden oldukları ve Mac‘lerini ne amaçlarla kullandıkları soruluyor. Katılımcıların verdikleri cevaplar istatistiklerle ziyaretçilere açıklanıyor.

:: Mac ile ilk kez ne zaman tanıştınız?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Apple’dan Mac’e Özel Kutlama Sayfası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İmac kullanıcısıyım bilgisayar ile uğraşan insanın hayatta kendine yapa bileceği en büyük iyilik hediye diye bilirim bir mac alırsın bir daha geri dönemezsin 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Mac candır. anca kullanan bilir. Winzort gibi gereksiz kasıntıları zırt pırt güncellemeleri yoktur. Donup kalma kasılıp kalmaları yoktur. Zaten istatistiklere göre mac kullanımı diğer senelere göre bir hayli arttı. Her sene son sistem pc alıp hantal hantal çalıştığını görünce insan enayi hissediyor kendini. Mac alan adam 4-5 sene kafa rahat. Aynısı iphone içinde geçerli.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşlar Alan Turing’e cinsel eğilimi yüzünden baskı yapılmıştır. Böyle bir dahi bunu hakkedemezdi. Hayat hikayesini okuyunuz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  24.01.2014 17:32 Bir Apple fanı olarak daha bilmem gereken çok şey var. Bilgiler için teşekkürler 1

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2009 dan beri sorunsuz kullandığım bilgisiyar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  11 Nisan 1976, Apple, Apple I adında ilk kişisel bilgisayarı yaptı. Aslında o zamanlar tam olarak Apple yoktu sadece Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın beraber çalıştıkları bir garaj vardı. Şirketin (tabi tam olarak şirket değildiler) logosu çok ilginçti. Jobs bu yeni bilgisayarın dünyayı yerinden hoplatacağına inanıyordu. Elma meyvesinin hep dünyayı değiştirdiğini ve bu bilgisayarın da değiştireceğini düşündüğü için ismini Apple koydu. Apple’ın ilk logosu Newton’un başına elma düşerken ki andı. Apple’ın sonraki Logosu ısırılmış bir elmaydı. Bu elma bir çok şeyi temsil ediyordu, biri dünyayı değiştiren Havva’nın ve Newton’un elması, diğeri Steve Jobs’ın uyguladığı sadece meyve yiyerek hayatta kalınan diyet, üçüncüsü ise Alan Turing, Alan Turing dijital dünyayı değiştiren insanlardan biriydi ve bir homoseksüeldi. İngiltere homoseksüelliği hoş karşılamadı ve Alan Turing’e ağır cezalar verdi, o da bu duruma dayanamayınca siyanür ile zehirlenmiş bir elmayı ısırarak intihar etti.

  Şubat 1984, Apple ilk grafik tabanlı bilgisayarı yaptı. Çoğu kişi ilk grafik tabalı kişisel bilgisayarı Mac olarak bilse de aslında Apple daha önceden de bu konuda çalışmıştı. Apple Lisa ile ilk GUI ortaya çıktı ama Apple Lisa projesi bitirildi ve bunun yerine Apple Macintosh projesi başladı. Ardından Microsoft Macintosh’un çok daha ucuz klonlarını yapmaya karar verdi ve buna ”Windows” dedi. Evet Windows da bir Apple klonu…

  Sonrasında Apple ilk tableti yaptı. Hayır iPad değil Apple Newton ama ne yazık ki başarılı olamadı.

  Sonrasında sırasıyla iPod, iPhone, iPad geldi.

  İşte Apple’ın hikayesi bu ve neden özel bir şirket olduğunun nedeni de bu…

 7. SDN Okuru dedi ki:

  apple pippin konsolunu unutmuş belki de bandai ile olan telif zımbırtısından dolayı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yakin zamanda windowstan kurtuluyorum. MacBook Air aliyorum. Heyecanli ve sabirsizim.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  macboko late 2011 kullananan biri olarak hastasıyız velhasılkelam , lütfen iphonları savunmayın burda

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Macbook pro Retina Ekran kullanıcısıyım, hakikaten Mac almış olduğum en iyi bilgisayar.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple her zaman bir numaradır kendini bilmezler gelir şimdi konuşur burada…

 12. ConfickerBelasi dedi ki:

  benden küçükmüş mac…

" Apple’dan Mac’e Özel Kutlama Sayfası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’dan Mac’e Özel Kutlama Sayfası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’dan Mac’e Özel Kutlama Sayfası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "