Apple’ın Rusya ile başı dertte: 12 milyon dolar ödeyecek


28 Nisan 2021 Çarşamba 14:12
ABONE OL
Apple’ın Rusya ile başı dertte: 12 milyon dolar ödeyecek

Rusya’nın antitröst düzenleyicisi Federal Antimonopoly Service (FAS), üçüncü taraf ebeveyn denetimi uygulamalarına haksız yere son verdiği şikayetler üzerine Apple’a 12 milyon dolar para cezası verdiğini duyurdu.

FAS, Mart 2019’da Kaspersky Lab‘den bir şikayet aldıktan sonra soruşturmaya başladı. Bundan sonra ise Apple’ın Ekran Süresi özelliğini iOS 12‘ye ekledikten kısa bir süre sonra Safe Kids uygulamasının işlevselliğini sınırlandırmaya zorladığını iddia etti.

Para cezası, AB düzenleyicilerinin Apple’a karşı kendi adlarına suçlamalarda  bulunmalarını beklediği aynı hafta içinde duyuruldu. Düzenleyicinin bu cezasının, Mart 2019‘da Spotify‘ın Apple’ın uygulama içi satın alımlarda aldığı yüzde 30 kesintiye ilişkin şikayete yanıt olarak geldiği belirtiliyor. Ve Apple’ın kendi hizmetlerine haksız bir avantaj sağladığını öne sürülüyor.

Apple REvil

The New York Times‘ın Nisan 2019‘da bildirdiğine göre, Spotify’ın yanı sıra ebeveyn kontrolü uygulamaları hakkında Kidslox ve Qustodio da Avrupalı ​​düzenleyicilere şikayette bulundu.

İlk olarak Reuters tarafından bildirilen açıklamada FAS, Apple’ın kendi uygulamalarının haksız bir avantaja sahip olmamasını sağlamak için adımlar attığını iddia ediyor. 

FAS, Apple’ın geçen yıl Ağustos ayında pazardaki konumunu kötüye kullandığına karar verdi.

Para cezasına yanıt olarak Apple, düzenleyicinin kararına katılmadığını ve itiraz edeceğini ifade etti. Bir Apple sözcüsü, “Uygulamalarını çocukları korumak için konulan kurallara uygun hale getirmek için Kaspersky ile birlikte çalıştık. Artık App Store‘da 13 uygulamaları var ve onlar için yüzlerce güncelleme işledik” dedi.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple’ın Rusya ile başı dertte: 12 milyon dolar ödeyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın Rusya ile başı dertte: 12 milyon dolar ödeyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın Rusya ile başı dertte: 12 milyon dolar ödeyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!