Apple’ın tedarikçisi Foxconn’dan geri adım


23 Nisan 2021 Cuma 14:19
ABONE OL
Apple’ın tedarikçisi Foxconn’dan geri adım

Apple’ın Tayvanlı tedarikçisi Foxconn, 10 milyar dolarlık Wisconsin fabrikası için planlarını büyük ölçüde geriye çekiyor. Foxconn, başlangıçta 10 milyar dolarlık yatırım sözü verdikten sonra Wisconsin’deki tartışmalı fabrikasını büyük ölçüde küçültmeye gidiyor.

Şirket, milyon dolarlık yatırım yerine devletle yaptığı yeni anlaşma kapsamında projeye 672 milyon dolar koyacak. Foxconn, ilk başta tesisin 13.000 yeni iş imkanı sağlayacağını belirtti. Ancak yeni yatırım kararına ve Reuters raporlarına göre şirket yalnızca 1.454 kişilik istihdam sağlayacak.

Foxconn sözünde duramadı

Foxconn’a göre, projenin küçültülmüş ölçeği şirkete “değişen küresel pazar koşullarına yanıt olarak iş fırsatlarını takip etme esnekliği” sağlıyor. Tedarikçi aynı zamanda “2017’deki müzakereler sırasında kullanılan orijinal tahminlerin şu anda beklenmeyen piyasa dalgalanmaları nedeniyle değiştiğini” iddia ediyor.

Şirket ve eyalet yetkilileri projeyi açıkladığında, Foxconn kampüste 20 milyon fit karelik bir üretim tesisi inşa etme sözü verdi. Bu tesis ile birlikte üretici gelişmiş düz panel ekranlar yapacağını belirtti.

Ancak, Foxconn’un kampüse yönelik hedefleri uzun süredir değişim halinde. Öyle ki şirket ilk başta daha küçük, daha az gelişmiş olanlar lehine son teknoloji ekranlar inşa etme planlarından vazgeçti. Ancak bu da gerçekleşmedi. Foxconn 2019’un başlarında, odağı üretimden araştırma ve geliştirmeye kaydırmayı düşündü.

Eleştirmenler bu teklife saldırdıktan sonra ise şirket kampüste üretim tesislerinin yanı sıra bir araştırma merkezine sahip olacağına dair güvence verdi.

Foxconn başkanı Liu Young-way, şirketin Wisconsin’de tıbbi cihazlar, sunucular ve iletişim ekipmanları ürettiğini söyledi. Orada da elektrikli araçlar yapılmasını önerdi.

Foxconn ve Wisconsin arasındaki son anlaşma, sonuçta vergi mükelleflerine 4 milyar doların üzerinde bir maliyete neden olabilecek proje için planlanan sübvansiyonları azaltıyor.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Apple’ın tedarikçisi Foxconn’dan geri adım konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın tedarikçisi Foxconn’dan geri adım ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın tedarikçisi Foxconn’dan geri adım ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik! Güneş enerjili powerbank kullanışlı mı? İnceledik!
  2. 2 Ofis için ON AIR tabelası yaptık Ofis için ON AIR tabelası yaptık
  3. 3 iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi? iPhone 12, 3.000 TL'lik farka değer mi?
  4. 4 Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme Yayıncıların işini kolaylaştıran ATEM Mini inceleme
  5. 5 WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak! WhatsApp'a onay vermeyen mesaj alamayacak!
  6. 6 Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz? Hangi tablet modelini tercih etmeliyiz?
  7. 7 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  8. 8 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  9. 9 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  10. 10 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!