Okunma

Apple’ın Üçüncü Çeyrek Raporları Açıklandı


24 Temmuz 2012 Salı 21:37
Apple’ın Üçüncü Çeyrek Raporları Açıklandı

Apple, merakla beklenen üçüncü çeyrek raporlarını açıkladı. 30 Haziran ile birlikte biten 2012 üçüncü çeyrek dönemi Apple için oldukça başarılı geçmiş gibi gözüküyor. Bu arada minik bir hatırlatma yapalım. Normalde Haziran ile birçok firmanın ikinci çeyreği, daha doğrusu 2012 yılının ikinci çeyreği bitiyor ancak Apple’ın mali hesaplaması bir çeyrek ileride olduğu için açıkladıkları firmanın kendi üçüncü çeyrek raporu.

Apple bu çeyrekte 35 milyar dolar ciro yapıp 8.8 milyar dolar kar etmiş. Yüksek kar rakamıyla birlikte kasasında nakit paranın da 117 milyar dolar olduğunu belirtelim. Uygulamala geliştiricilerine de 5.5 milyar dolar dağıtıldığı belirtiliyor.


Yeni MacBook Air incelememiz için tıklayın

Mac’lerde durum nasıl?

Apple’ın ürün gruplarına tek tek bakacak olursak geride kalan Nisan-Mayıs-Haziran aylarında dünya çapında toplamda 4 milyon 20 bin Mac bilgisayar satılmış. Bunların 3 milyonu MacBook ailesi, 1 milyonu ise iMac ve Mac Pro’dan oluşuyor. Bir önceki çeyreğe göre 3 bin, geçen seneye göre ise 73 bin bilgsayar daha fazla satıldığını belirtelim. Henüz çok büyük bir artış söz konusu değil.

iPod satışları

Gelelim Apple’ın mobil ürünlerine. iPod satışlarınca büyük bir düşüş söz konusu. Geçen sene çeyrekte 7.5 milyon, geçtiğimiz çeyrekte ise 7.6 milyon iPod satan Apple, bu çeyrekte 6.7 milyon satabilmiş. 1 milyona yakın bir düşüş söz konusu. Bundan sonra iPod tekrar toplarlar mı yoksa bu düşüş devam eder mi bilinmiyor. Biraz da Apple’ın karşı hamlelerine bağlı. Yine de iPod’un MP3 çalar piyasasının yüzde 70 hakimi olduğunu söylememiz gerek.

iPhone ve iPad ne kadar sattı?

En çok merak edilen ürünler ise iPhone ve iPad satışlarıydı. Özellikle iki alanda da rakipler iPhone ve iPad‘in satış rakamlarıyla oldukça ilgileniyorlar. Nitekim bugün o rakamlar da açıklığa kavuştu.

iPhone

iPhone satışları bir önceki çeyreğe göre büyük oranda düşerken geçen senenin bu dönemine göre ise artış gösterdi. Üçüncü çeyrekte 26 milyon iPhone satıldığını belirtelim. Bir önceki çeyrekte bu rakam 35 milyon adetti. Tabii bir önceki çeyreğin Ocak-Şubat-Mart aylarını kapsadığını ve özellikle Ocak ayında satışların çok yüksek olduğunu söylemek gerek. Geçen sene bu dönemde ise 20 milyon adet satılmış. Yani geçen seneye göre 6 milyonluk bir artış söz konusu. Zaten iPhone 5 dedikodularının iyice artması bu çeyrekte iPhone satışlarını daha da düşürebilir.

iPad

iPad tarafında ise gelişmeler oldukça iyi. Birçok tablete karşı ayakta duran ve hatta neredeyse karşısında rakip kabul etmeyen iPad, Retina ekranlı yeni iPad‘in çıkışıyla satışlarını arttırmış. Yeni iPad’in sorunları bulunmasına rağmen toplamda bu çeyrekte 17 milyon iPad satılmış. Geçtiğimiz çeyrek bu sayı 11.7 milyonmuş. Geçen sene bu dönemde ise 9 milyon iPad 2 satılmıştı. Bu da demek oluyor ki aynı dönemler baz alındığında iPad 3’ün satışları iPad 2’den çok daha ilerde. Yani iPad sektörü fazlasıyla eline alıyor.

Toplam iOS‘lu cihaz sayısı

iOS cihazlarının yani iPhone, iPad ve iPod’un toplamda 410 milyon adet satıldığını belirtelim. Bu rakam cihazların çıkış tarihini kapsıyor. Sadece bu çeyrekte ise 45 milyon adet satılmış. Bu hesapla gelecek çeyreğin sonunda toplam iOS cihazlarının 450 milyonu bulabileceğini söyleyebiliriz.

:: Apple’ın raporları hakkından ne düşünüyorsunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

30 yorum - “Apple’ın Üçüncü Çeyrek Raporları Açıklandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  en yükseklere çıkışına ramak kaldı düşmesi yakındır… mac kullanıcıları sokaktan para topluyor anlaşılan yada baba parası yiyor
  neo…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  doğru iPad mükemmel

 3. SDN Okuru dedi ki:

  her zaman için kalite ve her zaman için Apple tabi ki…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  her zaman için kalite ve her zaman için Apple tabi ki…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  androidciler ezik misiniz?….

 6. astegon dedi ki:

  Normal bir durum. Ben iPod’un geleceğini pek parlak görmüyorum.

  Onun dışında Apple nefis bir ekosistem kurmuş durumda. iOS6 pek yakında arz-ı endam edecek sonrasında seyreyleyin cümbüşü. iPhone 3G ve 3GS kullanıcılarının hemen hemen hepsi, 4 kullanıcılarının da bir kısmı yeni iPhone’u bekliyor.

 7. BEFEGA dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Apple’ın altında bunu yazmak ne kadar doğru olur bilmiyoruz ama şunun şurasında yılda 2 milyon TL gelir elde ediyoruz desek savaş çıkar mı?

  Allah daha çok kazanmayı nasip etsin

 8. muratveb dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Apple’ın altında bunu yazmak ne kadar doğru olur bilmiyoruz ama şunun şurasında yılda 2 milyon TL gelir elde ediyoruz desek savaş çıkar mı?

  Maşallah

 9. Rufat dedi ki:

  Bence tablette İpade rakib yok new ipad muthis bi sey yaklasik 3 aydir kullaniyorum cok ***** bilgisayardada Applea rakib yok yeni macbook pro bunu gosterdi fiyati dusede ***** buna ragmennfandroidcilerin sayida hic az deyil

 10. SDN Okuru dedi ki:

  “SDN OKURU 25.07.2012 01:39 New ipad. Çözünürlüğü hızı ve kalitesi ile gerçekten rakipsiz. bunu kabul edin artık arkadaşlar”

  kesinlikle katılıyorum!!

 11. Troy dedi ki:

  yeni tanıtımda fırlar diye thmin ediyorum hisseleri.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bu yükselişin hızlanamamış olmasında bir etken insanların windows 8 den umut beslemesi olabilir. Mesela ben yeni bilgisayar almak için windows 8 i beklemekteyim. Eğer başarılı olursa bilgisayarımı ve tabletimi windows 8 e yükselte bilirim.

  Burada microsoft gözünü sonunda açtı. Windows 8 le beraber daha cesaretli davranacağı sözünü verdi. Düzeni bozmayalım bu böyle gider mantığını bıraktılar. Böyle giderse apple bir anda satışları katlayabilirdi. Şuan apple daha uzun soluklu bir takibe geçecek.

  Yazılımında ve donanımında işi sıkı tutup uzun dönemde fark yaratmaya çalışacak.
  Eğer Apple telefon konusunda bir hata yaparsa satışlar bir anda eski günlerine dönebilir. Apple’ın elindeki en iyi koz iphone. Bu kozu iyi yönetebilir ve windows 8 in önünü kesebilirse çok daha yükseklere gelebilirler.

  Bence önceliği şu pil konusuna verebilirler. Telefonu incelteceğiz diye kendini yiyene kadar içine koyduğun pilden bir tane daha yok biraz kalınlaşsın birşey olmaz.

  Kasayı da çizilmeyecek bir şeyle kaplasan insanlar kılıf kullanmak zorunda kalmasa pilden kaybettiğin yeri kazanırsın. Pilin en az 18 saat dayanabilmesi gerekir bana göre.
  Kasa çizilmezse yenisini almazlar deme, windows 8’i atlat sonra gene çizilen kasalardan üretirsin. 🙂

 13. thesavarona dedi ki:

  Apple hisselerinin raporlarını Takip ediyorum Düşüş Hat Safhada.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Apple sevmiyorum şimdi ben de mi Samsungcu oluyorum? Adamlar orada ciddi para demetliyorlar, biz burada küçük çocuklar gibi şucu bucuculuk oynayalım. Nasıl olsa hemen 2 gruba bölünmeyi iyi başaran milletiz. Adamlar piyasadaki parayı bünyesinde toplayıp piyasadaki paranın değerini ciddi biçimde etkiliyor artık. Üstüne yetmiyor bir tarafı kırık iki üç patent ile dava açarak oraya buraya ceza kesmeye kalkıyor. Şansına bilinçsiz hakim gelince kazanıyor ama nedense temyizlerde haksız bulunuyor?? Adamlar ciddi olarak güçlerini arttırıyor ve bu iyi değil. Kodunu da bilmiyorsun ki “I robot ” filmindeki olayların benzerinin gerçekleşmeyeceginin garantisini verebilin?

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ben Apple sevmiyorum şimdi ben de mi Samsungcu oluyorum? Adamlar orada ciddi para demetliyorlar, biz burada küçük çocuklar gibi şucu bucu

 16. SamsungGalaxyS3 dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  konumuz yeniden Apple. Evet Yusuf, söz sende

  İşe Alındım Olarak Kabul Edip Konuyu Uzatmıyorum Saygılar

 17. Troy dedi ki:

  konumuz yeniden Apple. Evet Yusuf, söz sende

 18. SamsungGalaxyS3 dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Apple’ın altında bunu yazmak ne kadar doğru olur bilmiyoruz ama şunun şurasında yılda 2 milyon TL gelir elde ediyoruz desek savaş çıkar mı?

  Allah daha çok versin Hakkı abi benim milyonlarda gözüm yok ama para sayarken yanınızda olmak isterdim
  benim hayalim klasik Türk erkeği evlenip yuva kurayım çoluğumun çocuğumun karnını doyurayım bana yeter evim arabam var çok şükür Babam Sağ Olsun
  yaptığınız işe pek vakıf değilim ama şirketiniz deki herhangi bir boşluğu doldurmak isterim bu sene üniversitem de bitiyor asgari ücrete rağzıyım ben

 19. Troy dedi ki:

  kara para aklıyoruz tabii ki. yoksa, tam zamanlı çalışan 10 kişi, sunucular, vergiler vs. mantık işi değil.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  fanboy dedektet.

 21. cgrszone dedi ki:
 22. Troy dedi ki:

  Apple’ın altında bunu yazmak ne kadar doğru olur bilmiyoruz ama şunun şurasında yılda 2 milyon TL gelir elde ediyoruz desek savaş çıkar mı?

 23. SamsungGalaxyS3 dedi ki:

  bir arada sdn aylık site ve işletme gelirini bizlerle paylaşsa fena olmaz hani

 24. SDN Okuru dedi ki:

  3. çeyrek raporuda açıklandığına göre OS X Mountain Lion eli kulağındadır artık. Bekliyoruz ailecek 🙂

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Duruşuna kurban Tim Cook 😀

 26. SDN Okuru dedi ki:

  mp3 calar diye bişey kaldimi desek daha yerınde olur. iphone diye bi cihaz yapmıssın ve üzerinde ipodundaki ses teknolojisinin benzeri var neden milet harici mp3 alsınki. o satış rakamlari dahada düşücek.. iphonum ve beats audio kulaktıgım varken gidipte afedersin ipod almam:)

 27. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Rekor iPad satışı 😉 Yeni iPhone ile en az 40 milyon iPhone satılır son çeyrek.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  apple batacakdı galiba samsung tellalları ? 😀 rekor nasıl olurmuş teknoloji nasıl üretilip satılırmış görün ozmn!

 30. SDN Okuru dedi ki:

  New ipad. Çözünürlüğü hızı ve kalitesi ile gerçekten rakipsiz. bunu kabul edin artık arkadaşlar

" Apple’ın Üçüncü Çeyrek Raporları Açıklandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Apple’ın Üçüncü Çeyrek Raporları Açıklandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Apple’ın Üçüncü Çeyrek Raporları Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "