Okunma

Araba anahtarları akıllı telefonumuz olacak!


22 Haziran 2018 Cuma 09:00
Araba anahtarları akıllı telefonumuz olacak!

İlerleyen teknoloji ile otomobillerde ciddi değişikliklere uğradı. Sıradaki değişim ise anahtarlarda oluyor. Yapılan çalışmalara göre artık araba anahtarları yerini akıllı telefonlarımıza bırakacak. İşte dijital anahtar hakkındaki gelişmeler.

Dijital anahtar ile akıllı telefonlarımız araba anahtarı oluyor!

Mirrorlink’in de geliştiricisi olan The Car Connectivity Consortium (CCC – Otomobil Bağlantı Konsorsiyumu) oldukça önemli bir yenilikle daha gündemde. İlerleyen teknolojiden nasibini alan otomobiller, anahtarsız giriş ve çalıştırma olayını farklı bir boyuta taşımak üzere.

Anahtar kavramını değiştirme yolunda ilk adımları atan Tesla Model 3 bir kartla geliyordu. CCC tarafından geliştirilen yeni teknoloji sayesinde buna bile gerek kalmayacak. NFC ile çalışan bu sisteme göre akıllı telefonunuz üzerinden aracınıza giriş yapabilmek için kapıları açacak, kapıları kilitleyecek veya motoru çalıştırabileceksiniz.

Bu projenin geliştirilmesinde Audi, BMW, General Motors, Hyundai, Volkswagen gibi otomobil üreticilerinin yanı sıra Apple, LG Electronics, Samsung, NXP ve Qualcomm gibi teknoloji üreten markalarda yer alıyor.

Dijital anahtar olarak isimlendirilen bu sistemle böylece anahtar taşıma devri sona erecek. Dilediğiniz taktirde bir yakınınıza yada valeye gönderebileceğiniz bu anahtarla istediğiniz kısıtlamaları yapmakta mümkün olacak.

Dijital anahtar için henüz bir tarih verilmemiş olsa da yakın zamanda çalışmaların biteceği ve ilk somut adımların atılmaya başlanacağı söyleniyor.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBekir Can Yumrutepe

Küçüklüğünden bu yana teknoloji tutkunu olan Bekir Can, 2014 yılının Ağustos ayından bu yana ShiftDelete.Net bünyesinde haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Araba anahtarları akıllı telefonumuz olacak!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Bence dijital saatler olmalı araba anahtarı için

  2. Ahmet dedi ki:

    Ortamlarda masanın üzerine arabanın anahtarını koyup hava atamadıktan sonra ne anlamı olacak?

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Android gibi açık kaynak ve virüslerin cirit attığı bir sistemde bu iş nasıl olacak adam bir casus program ile arabayı çalar

" Araba anahtarları akıllı telefonumuz olacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araba anahtarları akıllı telefonumuz olacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araba anahtarları akıllı telefonumuz olacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "