Okunma

Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak


29 Aralık 2015 Salı 13:15
Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak

Uzun mesafe elektrikli arabaların geliştirilmesi, hatta Chevy Bolt veya Tesla Model 3’ün piyasa gelecek olmasıyla birlikte, benzinli otomobil dönemine veda edilecek gibi düşünülebilir. Ancak petrol ihraç eden ülkeler teşkilatı OPEC, bu konuda tam tersini düşünüyor ve arabaların 2040 yılında, yüzde 94’ünün hala fosil yakıt ile çalışacağına inanıyor.

15-12/29/chevy-bolt-1451392021.jpg

OPEC’e göre elektrikli otomobil tutmayacak

Rapora göre OPEC; elektrikli arabaların evrensel araba pazarında, 2040 yılına gelindiğinde sadece yüzde 1’ini oluşturacağını düşünüyor. Hibrit otomobiller ise motor elektriği kullanımının yanında, benzin de kullandığından pazarın yüzde 14’üne sahip olacak.

Aynı zamanda hidrojen ile çalışan arabaların, masrafları yüzünden ileride kullanımının bitmesi bekleniyor. Hibrit kullanımının artması ile birlikte otomobiller daha verimli olacak. Bununla beraber petrol kullanımı önümüzdeki 25 sene boyunca artmaya devam edecek.

Teknolojinin ilerlemesi, lityum hava pillerinin geliştirilmesi ve Elon Musk’ın otomobil planları ise OPEC’in raporlarının tam tersini söylüyor.

:: Sizce otomobiller gelecekte nasıl çalışacak?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Biz bitti demeden bitmez.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Demek ki 2040 yılına kadar rahat petrol yatakları bitmeyecek. Sadece fiyatlar çıksın diye bitti bitecek denmekteymiş. Fiyatları çok daha aşağıya indirme potansiyellerinin olabileceğini de düşünebiliriz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Devletler sonucta petroldan cok guzel gelir elde ediyor kolay kolay bitirmezler ve firmalar da oyle yani ellerindeki birikimlerden oyle küt diye vazgecemezler dedikleri dogru olabilir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  petrol fiyatlarının mevcut seviyesi anormal bir durum. politik kararlara bağlı. uzun süre bu kadar düşük olmaz çünkü üretenler para kazanamadıkları şeyi üretmez veya üretim yatırımı yapmaz. çok yüksek olmaz fakat çok düşük de olmaz. fakat daha önemlisi güneş enerjisi de rüzgar gibi elektrik üretimi acısından doğalgazdan daha ucuza gelecektir yakında. bu durumda dünyada temiz ve ucuz enerji bolluğu oluşmaya başlayabilir ki ucuz enerji her alanda olduğu gibi ulaşımda da kullanılmaya çalışılacaktır. bir kaç teknik iyileştirme ile mevcut hibrit araçlar ciddi şekilde ucuzlayabilir ve pazarda baskın hale gelebilir. işletme maliyetleri zaten daha ucuz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  petrol fiyatlarının düşmesini bir türlü kabullenemiyorlar. artık o 100 dolarlık petrol devri bitti. boşuna hayal kuruyorlar. sürekli fiyatların artması için lobi yapmaktalar ve bunun olması için hiçbir sağlam temelleri yok. Elektrik araba devri başladı, artık bunu engelleyemezler.
  Bu petrolcülerin durumu şöyle açıklanabilir:

  "Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır"

 6. SDN Okuru dedi ki:

  daha dune kadar nokia en iyi telefondu
  daha en az 10 yil kral kalacakti sectorde noldu.
  opec pic sin olum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fosil bitiyor bence tutacak elektrikli otolar

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada bindiğim hiçbir araba tesla model s in yerini tutamaz 1 kere sürdüm . Gaza basıpda kalbimin ağzımda attığını hissetmek tarifsiz.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Ay'a çıkılabildi ise diğer şeyler de yapılabilir ki çoktan yapıldı. Tahminime göre ülkelerin gizli anlaşmalarından dolayı petrol bitene kadar kimse elektrikli otomobil üretemiyor. Üretilenler de zaten saçma fiyatlara ve "aylık pil kirası" diye saçma şeylerle satılıyor. Her ülke "çevreciyim" diye övünüyor ama sonuç ortada. Tıpkı tüm insanların-ülkelerin barış isteyip hala silah üretmesi gibi…

 10. SDN Okuru dedi ki:

  peki ya şöförsüz taksiler yüzünden kimsenin araba almaması konusu ne olacak.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  he he. ondan.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Hybrid modeller daha da gelişir..

 13. SDN Okuru dedi ki:

  OPEC KENDİNİ KANDIRMAYA DEVAM ETSİN TESLA 2020 YILINDA 1000 KM GİDEBİLEN OTOMOBİL YAPMAYI DÜŞÜNÜYOR BOSCH PİLLERİ HAFİFLETMEYE ÇALIŞIYOR HERKES HIZLIŞARJ ÜZERİNE ÇALIŞIYOR BAZI ÜLKELER BENZİN İSTASYONLARININ YANINA HIZLIŞARJ KOYDURTACAK O BAHSETTİĞİN %94 ANCAK GELİŞMEK ÜZERE OLAN ÜLKELERDE OLUR SİZ HAYAL KURMAYA DEVAM EDİN OPEC

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Dedikleri gibi olabilir. Ortada bu işi yapan koskoca bir endüstri var. Elektrikli otomobil demek var olan endüstriyi tamamen değiştirmek demek. Bu durum öyle zannedildiği kadar basit değil. Eğer mantıklı düşünecek olursak fosil yakıttan son damlasına kadar faydalanmak mantıksız olmayacaktır.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Biz biliyoruz neden bu kadar geç yaygınlaşacağını…..

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Elektrik motorları

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Petrol bitsin sadece elektrikli arabalar kullanılsın. Dünyamızın dengesini bozmayalım.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  batsınlar

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Petrol şirketlerinin işi olabilir. Bence 15 yıla en geç yaygınlaşır

 20. SDN Okuru dedi ki:

  kendilerini kandırsınlar bu 10-15 yıl fosil yakıtların son çırpınışı olacak

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Bi yerleri tutuştu tabii, psikolojik baskı yapıyorlar akıllarınca.. He dostum he, herkes fosil kullanacak. Çok beklersin..

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen saçma. 25 Yıl sonrasından bahsediyoruz ve o zamana kadar pil teknolojilerinde çok büyük ilerlemeler olacaktır. Devlet politikaları da elektrikli araçlara çok büyük bir teşvik verecektir.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  hayalleri bunlar hayalleri 😀 2040 ne la 2030 da yüzde 20 si elektrikli olmuş olur 2015 elektrikli araç teknolojisi bile oldukça yeterli bir de fiyatları düşse o zaman kuduracak opec

 24. SDN Okuru dedi ki:

  içimden bir his elon musk'a güven diyor ama hayırlısı..

 25. SDN Okuru dedi ki:

  kar içinde teşekürler amerika 😀

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Petrol üreticilerinden tarafsız yayın çıkmaz adamlar kendi antika yakıtlarının derdinde. Ama ters köşe olacaklar.

" Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arabaların Yüzde 94’ü Fosil Yakıt Kullanacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "