Okunma

Araç bakımını izleyen uygulama


07 Kasım 2017 Salı 12:00
Araç bakımını izleyen uygulama

Araç bakımını takip etmek fazlasıyla düzen isteyen bir iş. Sık karşılaşılan sorunların teşhisi ve hangi parçaların değiştirilmesi gerektiğinin bilinmesi için aracı servise götürmek zorunda kalıyoruz. Ancak bir araç bakımını izleyen akıllı telefon uygulaması bunu yapabilseydi nasıl olurdu?

Araç bakımını takip eden uygulama

MIT araştırmacıları, çeşitli teşhis sistemlerini kullanarak otomobil tarafından üretilen sesleri ve titreşimleri analiz ederek elde ettiği bilgilerle birleştirip problemleri teşhis eden akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Uygulamanın temel fikri, yaklaşmakta olan otomobil sorunlarıyla ilgili sürücüyü önceden uyarmaktır. Araştırmacılar, uygulamanın yılda 125 dolar tasarruf sağlayabileceğini ve aracın performansını artırabileceğini belirtiyor.

Araştırma ekibi üyelerinden Siegel, günümüz akıllı telefonlarının duyarlılığının çok yüksek seviyede olduğunu söyledi. Ayrıca geliştirdikleri tanımlama sisteminde doğruluk payının yüzde 90 olduğunu da belirtti.

Araç bakımını

Bu tip bir uygulama geliştirebilmek için araştırma ekibi, hiç arızası olmayan ve fazla arızası olan çeşitli araçlardan veriler topladı. Arızalı ve arızasız olan araçlardan toplanan veriler uygulamanın ana kaynağı oldu.

Herkes tarafından kullanılabilecek ticari sürümün 1 yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Meraklılar için ise test amaçlı uygulama prototipi 6 ay içinde çıkacak.

:: Araç bakımı takip uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Araç bakımını izleyen uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araç bakımını izleyen uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araç bakımını izleyen uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "