Verkada hacklendi! 150 binden fazla kameraya erişildi


10 Mart 2021 Çarşamba 07:16
ABONE OL
Verkada hacklendi! 150 binden fazla kameraya erişildi

Bloomberg‘in bir raporuna göre bilgisayar korsanları kurumsal gözetim video şirketi olan Verkada‘nın güvenliğini ihlal etti. Bu ihlal sonrası şirketin hizmet verdiği 150.000’den fazla kameradan canlı yayınlara erişilebildiği iddia ediliyor.

Olay sonrası Bloomberg’ten bir muhabir, Tesla ve Cloudflare gibi diğer şirketlerin tesislerindeki yüzlerce kameraya erişimi olduğunu söyleyen hackerlarla temasa geçti.

Bir Verkada sözcüsü gerçekleştirilen saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Herhangi bir yetkisiz erişimi önlemek için tüm dahili yönetici hesaplarını devre dışı bıraktık. İç güvenlik ekibimiz ve harici güvenlik firmamız bu sorunun ölçeğini ve kapsamını araştırıyor ve emniyet teşkilatına haber verdik” dedi.

Verkada’nın, gözetlenen bir konumdan geçen bir kişi veya aracı takip edebilen video analizlerinin reklamı

Bilgisayar korsanları, Bloomberg’in şirketle temasa geçmesinden sonra erişimi kaybettiklerini ifade etti. Ancak başlangıçta sisteme internette açığa çıkan bir “Süper Yönetici” oturum açma aracılığıyla girdiklerini, ardından kök erişimi ve uzaktan kumanda elde etmek için yerleşik kamera özelliklerini kullandıklarını belirttiler.

Daha önce, diğerlerini taciz etmek ve birlikte çalıştıkları kadınların fotoğraflarını çekmek için kendi ofislerinde güvenlik kameraları kullanan Verkada çalışanlarını rapor etmişti. Şimdi ise bilgisayar korsanları şirket ile ilgili, kameralarını kullanan 24.000 kuruluşu tanımlayan bir elektronik tablo elde etti.

Verkada, web sitesinde, “sitelerdeki olaylara gerçek zamanlı görünürlük sağlayan” kamera yayınlarına güvenli uzaktan erişim sağlama becerisini sergiliyor. Ayrıca, doğrudan kameralara yerleştirilen teknolojiyi kullanarak yüz tanıma, tanımlama ve araç takibine dayanan “video analizi” teknolojilerine de odaklanıyor.

İhlalin arkasındaki gruptaki kişilerden biri Bloomberg’e, bu olay ile ilgili şöyle dedi; “Yaşananlar ne kadar geniş bir şekilde izlendiğimizi ve en azından bunu yapmak için kullanılan platformları güvence altına almaya ne kadar az özen gösterildiğini, kar dışında hiçbir şey peşinde koşmadan gösteriyor.”
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Verkada hacklendi! 150 binden fazla kameraya erişildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Verkada hacklendi! 150 binden fazla kameraya erişildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Verkada hacklendi! 150 binden fazla kameraya erişildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!