Okunma

Arama Motoru Rekabetinde Son Durum


11 Temmuz 2013 Perşembe 06:20
Arama Motoru Rekabetinde Son Durum

Birçok internet kullanıcısı için “arama motoru” ile Google eş anlamlı kelimeler. Buna rağmen yeni ve alternatif arama motorlarını kullanan kullanıcılar da yok değil. Özellikle ABD‘de pazarı, bu alanda yeniliklere daha açık bir görünüm sergiliyor. Yahoo‘nun eski güçlü günlerine dönme çabası, Bing‘in küçük ama emin adımlarla ilerleyişi pazarın küçük rakipler lehine yeniden şekillenmesine yol açmış gibi duruyor.

Google Domine Ediyor

Statcounter‘ın son araştırma çalışması Haziran 2012 ve Haziran 2013  arasını kapsıyor ve geçen bir yıllık sürede arama motoru pazarında gerçekleşen değişimleri gözler önüne seriyor. Araştırma dünya, ABD ve İngiltere verilerinden oluşuyor.

Dünya çapında Google‘ın yüzde 90.8 oranında pazar payı bulunuyor. Bu yüksek orana karşın şirket geçtiğimiz yıla göre yüzde 0.18’lik bir kayıp yaşamış. Yahoo ve Bing cephesinde ise ufak hareketlenmeler dikkati çekiyor. Bing yüzde 3.22‘lik pazar payını yüzde 3.75‘e çıkarırken, Yahoo yüzde 3‘e yakın oranlarda seyrediyor. 

Birleşik Krallık’ta veriler dünya ölçeğine oldukça benzer. Yüzde 89.69 pazar payına sahip Google‘ı yüzde 5.96 ile Bing, yüzde 2.92 ile Yahoo takip ediyor.


ABD Pazarında Durum Farklı

Google‘ın dünya çapında yüzde 90‘ın üzerinde olan pazar payı ABD‘de 77.88 olarak belirlenmiş durumda. Microsoft’un Bing‘i ABD pazarında giderek yükseliyor. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında yüzde 9.5 pazar payına sahip olan Bing yüzde 11.69‘a ulaşmayı başarmış. Yahoo yüzde 8.2‘lik pazar payını korumuş durumda.

Arama motoru pazarında Google‘ın hakimiyetinin kırılması gibi bir beklenti en azından yakın gelecekte mümkün görünmüyor. Buna karşın ABD pazarı başta olmak üzere Bing ve Yahoo‘nun küçük ama kararlı yükselişinin devam edeceği öngörüler arasında.

:: Google dışında başka bir arama motoru kullanıyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Arama Motoru Rekabetinde Son Durum”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yandex nerde

 2. virusizmir dedi ki:

  Siteye girmek için adresini Google’da aratmayı alışkanlık hâline getirmiş kullanıcılar olduğu müddetçe Google’a bir şey olmaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  türkiyede googlenin rakibi yandexdir

 4. Milton Sirotta dedi ki:

  Yandex fonksiyonlu bir arama motoru ama tasarımını değiştirmediği sürece Google’ı tahtından edemez. Ayrıca Google’ın Gmail ve YouTube’u da var, her yol Google’a çıkıyor. Farklı bir arama motoru denemek istiyorsanız DuckDuckGo önerebilirim.

 5. bilimteknik dedi ki:

  Google’ın tahtından düşmesi için ancak kendisinin atlaması lazım… yoksa bing, yandex, yahoo hiç sanmam

  Koca Google baba tahtından düşermi be

  – – – Mesaj Güncellendi – – –

  google hayati bir hata yapmaz, yapamaz…

  ayrıca google ın elindeki kullanıcı kitlesine diğerlerinin ulaşmasına imkan yok.

  hele yandex browser, tamamen google chrome kopyası

  yahoo yu bilmem ama onu da sanmam ki google ı geçsin

  bing ne yaparsa yapsın, pazar payını yükseltmek dışında faaliyet gösteremez.

 6. bilimteknik dedi ki:

  Google’ın tahtından düşmesi için ancak kendisinin atlaması lazım… yoksa bing, yandex, yahoo hiç sanmam

  Koca Google baba tahtından düşermi be

 7. marancı dedi ki:

  Yahoo yu bilmem de Bing in Google ı devirmesi pek mümkün değil gibi. Yandex belki uzun vadede bir miktar payını büyütür. Oda Google’ı geçemez zannımca.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ***** adında bir arama motoru daha mevcut. Severim kendisini, sonuçları gruplaması pek bi güzel (:

 9. SDN Okuru dedi ki:

  niye yandex yok

 10. giskur11 dedi ki:

  Yandexle bir kere arama yapınca farklı bir kelime yazarsan mesela aramıyor o sıkıntısı var illa sayfayı yenileceyen yoksa bir sıkıntısı yok ama biraz yavaşta gibi şuan onu kullanıyorum.

 11. Aretios dedi ki:

  google 40 at boyu önde be !!

 12. pesimist dedi ki:

  Google hayati bir hata yapması lazım ki tahtını elden bıraksın.

 13. drjacob dedi ki:

  Google kolay kolay bırakmaz tahtını

 14. SDN Okuru dedi ki:

  bing microsoft sayesinde payını arttırıyor araç çubukları,internet explorer varsayılan da gelmesi falan filan.. normalde googledan daha iyisi yok şu ana kadar istediğimi aradığımda tam yerinde buldursan sadece google

 15. SDN Okuru dedi ki:

  kÜÇÜK RAKİPKLER DİYOR YAA SANA MI KALMIS AGA.. eN KÜÇÜĞÜ SENI
  1000 KERE SATIN ALIR

 16. SDN Okuru dedi ki:

  yandex ?

 17. Nemre dedi ki:

  yandex bayağı güzel bence, iyi iş çıkaracaklardır.

 18. Uranos dedi ki:

  Yandex yok ?

 19. REDFOKS dedi ki:

  Google bu işin kralı kalanların daha çok ekmek yemesi lazım.

" Arama Motoru Rekabetinde Son Durum konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arama Motoru Rekabetinde Son Durum ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arama Motoru Rekabetinde Son Durum ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "