Araplar BlackBerry’leri Yasakladı


04 Ağustos 2010 Çarşamba 08:30
Araplar BlackBerry’leri Yasakladı

BlackBerry modellerinin üreticisi olan RIM’in başı Arap ülkeleri ile dertte. Son dönemde içlerinde Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin olduğu bazı ülkelerde BlackBerry’lerin yasaklanacağına dair söylentiler çıkmıştı. Bu söylentilerin doğru olduğu Suudi Arabistan’ın BlackBerry’leri resmen yasaklamasıyla ortaya çıktı. (BlackBerry Torch Geliyor)

 

6 Ağustos’tan itibaren Suudi Arabistan’da BlackBerry’lere hizmet verilmeyecek

 

Yasak Başlıyor

Suudi Arabistan Bilgi ve İletişim Komisyonu ülkede iş yapan GSM şirketleri olan Saudi Telecom, Mobily ve Zain Saudi Arabia’ya BlackBerry modellerine hizmet vermemesi talimatını gönderdi. (Saudi Telecom 4G’nin Peşinde)

Cuma günü (6 Ağustos) resmen başlayacak yasak için neden olarak BlackBerry cihazlarının mevcut halleriyle ülkenin standartlarına uygun olmaması gösteriliyor. Yasaktan ülkedeki 700 bin BlackBerry kullanıcısı etkilenecek

Birleşik Arap Emirlikleri de benzer sebeplerden BlackBerry’leri yasaklayacağını açıklamış, RIM’e gerekli düzenlemeleri yapması için 11 Ekim tarihine kadar süre vermişti. (BlackBerry Tablet Kasım’da mı?)

Yasağın Sebebi

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümetleri BlackBerry hizmetlerinin ülkelerin iletişim standartlarına uymasını talep ediyor. Burada kastedilen standartlar ise gerçekten çok enteresan. (BlackBerry AppWorld Beta 2)

BAE, BlackBerry’lerde verileri şifreleyen güvenlik sisteminin kullanıcılar üzerinde gözlem yapmayı engellediği ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu iddia ediyor. (BlackBerry Storm İnceleme)

 

BlackBerry’ler standartlara uymadıkları için yasaklanıyor

 

Şifreli Veriler

RIM ise yaptığı açıklamada BlackBerry Enterprise sunucu ağının şifreli olduğunu ve buradaki verilerin kendileri tarafından bile görüntülenmesinin mümkün olmadığını belirtti. (BlackBerry Curve 8520 İnceleme)

Bir kullanıcıya ait şifre anahtarını herhangi bir hükümete ya da kuruluşa vermelerinin mümkün olmadığını belirten RIM yetkilileri tüm ülkelerde bu sisteme yer verdiklerini de açıkladı.

:: Sizce BlackBerry’lerin yasaklanmasının ardında nasıl bir sebep var?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Araplar BlackBerry’leri Yasakladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araplar BlackBerry’leri Yasakladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araplar BlackBerry’leri Yasakladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!