Okunma

Araplar Facebook’u Sevdi


27 Ağustos 2014 Çarşamba 06:00
Araplar Facebook’u Sevdi

Sosyal medya salgını, psikolojik açıdan dünyanın erişimi en zor bölgelerine dahi yayılmış durumda. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan MENA bölgesinde aylık Facebook kullanım oranı 16-64 yaş aralığı genelinde yüzde 78‘e ulaşmış bulunuyor.

Üstelik GWI verilerine göre yaşla birlikte Facebook kullanım oranı da artış gösteriyor. Örneğin gençlerde bu oran yüzde 70 iken, X kuşağında yüzde 80’e, yaşlılarda ise yüzde 85′e ulaşıyor. Her 10 teknoloji insanından 9’u Facebook kullanıyor.

7 erkeğe 3 kadın denk geliyor

Cinsiyet kırılımında özellikle Suudi Arabistan kültürü fazlasıyla öne çıkıyor. Facebook’a MENA bölgesinden giriş yapan 10 kişinin 7’si erkek, 3’ü kadın. Genç nüfusun kalabalık olduğu bölgede en dominant kullanıcı grubu ise yüzde 48’lik payıyla 25-34 yaş aralığı olarak görülüyor.

Facebook’a mobil erişimin artışı, MENA bölgesinde de ıskalanmayan bir trend. İki yıl önce mobil internet yoluyla sosyal ağa bağlananların oranı yüzde 61 iken, 2014’te bu oran yüzde 77’ye kadar çıkıyor. Üstelik Arap halkı yeniliklere hayli açık; her 10 Facebook kullanısından 7’si giyilebilir teknoloji ürünleriyle yakından ilgileniyor.

:: Bu verileri siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Araplar Facebook’u Sevdi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  bu araplarda her b.ku beğeniyor arkadaş

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Araplar Facebbok’u seve dursun, ben bütün Facebook hesaplarımı sildim. Bir daha işim olmaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde artık arap olduğumuza göre oranlar iyice artmıştır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Elbette Kuzey Afrika’nın önemli bir kısmı Arap değil.

 5. uAdem dedi ki:

  Araplar, özellikle de eðlence hayatlarýna bayaðý kendini kaptýrmýþ olanlarý için -ekonomik olarak þýmarýk olanlar için- þaþýrtýcý olmayan bir istatistik ***** />
  Yazýk ki Gazzeliler için ayný þeyi söyleyemiyoruz. Deðil facebooka girebilme rahatlýðý, insanlarýn sahur sofralarýna yýkýlýyor evlerinin çatýlarý, þükür kü dün son buldu o da.. inþAllah tekrar etmez.

" Araplar Facebook’u Sevdi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araplar Facebook’u Sevdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araplar Facebook’u Sevdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "