Araştırma: İnternet ve Türkiye


24 Haziran 2008 Salı 21:00
Araştırma: İnternet ve Türkiye

Nisan-Mayıs 2008‘de 60 ilde 13-61 yaş aralığında 500‘ü aşkın İnternet kullanıcısı ile gerçekleştirilen araştırma kullanıcıların medyayı nasıl tükettiklerine odaklanıyor. Araştırmanın en temel sonucu internetin yüz yüze iletişimin yerini giderek daha çok aldığı ve kullanıcılarca neredeyse 24 saat tüketilebilir hale geldiği.  Araştırmanın dikkat çekici bir diğer sonucu ise geleneksel medya tüketimi ve Türk insanının geleneksel yaşam biçimiyle ilgili.

PC, TV’yi Geride Bırakıyor

İnternet kullanıcılarının PC karşısında harcadığı süre TV başındakini geçmiş olmasına rağmen geleneksel medya başta TV olmak üzere hala muazzam bir iletişim gücünü elinde bulunduruyor. Cep telefonları da en popüler medya aracı olarak baş köşeye kurulmuş durumda.

Gençler MP3 Dinliyor, Orta Yaşlılar PDA kullanıyor

Araştırma, 13-24 (Y Nesli), 25-41 (X Nesli), 42-61 (Baby Boomer) yaş olmak üzere gruplandırılmış üç ayrı kuşak için yapıldı.

İnternet kullanan bu yaş grupları her türlü medya aracına açık. 13-24 yaş grubu MP3 çalarlara olan ilgisiyle diğerlerinden farklılaşıyor.

25-41 aralığındaki nesil ise özellikle oyun sistemleri, konsollara ve PDA’lere diğerlerinden daha fazla ilgi gösteriyor.

42-61 yaş aralığındaki kullanıcılar ise ilk iki nesil grubundan farklı olarak İnternet’i en çok geleneksel medya içeriklerini yani yerel ve uluslararası haberleri takip etmek için kullanıyor. TV programlarını çevreleriyle en çok paylaşan bu grup aynı zamanda en çok medya aracına da sahip.

İçeriği Kendisi Üretiyor

Geleneksel medya kurumlarının çevrimiçi içerikleri artık karşılarında ciddi bir rakip buluyor: "Kullanıcılar tarafından üretilen içerik". YouTube, MySpace, Flickr ve bloglar gibi bireysel içerikler üzerine kurulan sosyal paylaşım ağlarına gösterilen büyük ilgi bunun en güzel kanıtı.

Araştırma, kullanıcıların toplam vakitlerinin %45‘ini kullanıcılar tarafından oluşturulmuş içeriklere ayırdığını ortaya koyuyor. 13-24 yaş aralığı dikkate alındığında bu oran %52‘ye sıçrıyor.

Google, Yahoo veya Arabul.com gibi arama motorları ise tüm nesillerin en çok kullandıkları çevrimiçi uygulamalar olarak göze çarpıyor.

Geleneksel Yaşam Biçimi Gücünü Koruyor

İnternetin Türk kullanıcıları arasındaki artan gücüne karşı araştırma, geleneksel medyanın iletişim tahtını uzunca bir süre daha koruyacağını öngörüyor.

Özellikle TV bütün nesillerce kabul görmeye devam ediyor. Kullanıcılar favori TV programlarına sadakatle bağlılar ve büyük bir bölümü de kitap okumak arzusuyla yanıyor.

Kullanıcıların %91‘i beğendikleri TV programlarını arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşları ile konuşuyor. Yine kullanıcıların %40‘ı beğendikleri TV programlarını kaydetmek ve arşivlemek için video kayıt cihazlarını kullanırken, %32‘si TV programlarını canlı olarak izlemeyi tercih ediyor.

Kullanıcılara önümüzdeki yıl için en çok neyi arzuladıkları sorulduğunda ilk dört sırada %53 ile kitap okumak, %47 ile sosyalleşme, %40 ile aile akşam yemekleri, %36 ile gazete okumak gibi geleneksel olaylar öne çıkıyor.

Her Şeyimiz Cep Telefonu Oldu

Araştırma cep telefonlarının en çabuk kabul gören ve yaygınlaşan medya aracı olarak benimsendiğini ortaya koyuyor. Cep telefonları (%91), en yakın rakibi olan masaüstü bilgisayarların ve İnternet bağlantısının (%48) neredeyse iki katı daha fazla kabul görüyor.

Bunun en temel nedeni de cep telefonlarının yalnızca haberleşme için değil eğlence başta olmak üzere birçok amaç için pratik ve mobil bir şekilde kullanılabilmesi.

:: Araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN
http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Araştırma: İnternet ve Türkiye”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen, önceki yorumu yapan arkadaşa katılıyorum. Anket dediniz sadce Taksim’de, Kadıköy’de mi yaptınız? Bu ne böyle!…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Araştırma 500 ,geliri 1500 ytl ve üzeri,42 yaş üstüler ise emekli ve en az 2 yıllık üniversite mezunu insanlar arasındayapıldığına dair bir not göremedim ben altta.
  Çünkü PDA ve konsoldan haberi olmayan 5 milyon kişi bulabilrim ben size +42
  Sorulan soruların muhattabları zaten bu işi muhtemelen çözmüş insanlar olmuş bu araştırmada……

" Araştırma: İnternet ve Türkiye konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Araştırma: İnternet ve Türkiye ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Araştırma: İnternet ve Türkiye ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)