Klon Arduino Uno ve orijinali arasındaki farklar


25 Mart 2020 Çarşamba 15:00
Klon Arduino Uno ve orijinali arasındaki farklar

Elektronik geliştirme kartları arasında en yaygını olan Arduino, dünya çapında sayısız projede kullanılıyor. Elektronik ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen kişiler genellikle bu kartı tercih ediyor. Kullanıcıya tek başına devrelerle ilgili çok şey öğretebilen Arduino Uno devre geliştirme kartları eğitim alanında sıkça tercih ediliyor.

Klon Arduino Uno ve orijinali

Arduino kartları arasında en çok tercih edilen sürüm işlevselliği nedeniyle Uno modeli diyebiliriz. Bu sürümün bu kadar sevilmesinin sebebi, küçük çaplı projelerde kullanımı için oldukça işlevsel ve uygun bir fiyata sahip olması. İhtiyaca göre farklı sürümlerini kullanabileceğiniz platform C dilleri ile çalışıyor. Bir kart için geliştirilen proje, başka bir kartta da çalışabiliyor. Bu da aslında platformun hızlı yayılmasına ve elektronikle ilgili bilgi paylaşımının kuvvetlenmesini sağlıyor.

Firmanın internet sitesinde, Arduino Uno (orijinal) kartları yaklaşık 140 Türk Lirası bir fiyat etiketinden satışa sunulmuş durumda. Son yıllarda bu platformun gelişmesiyle pazarda klonlanmış, replika sürümler de mevcut. Klonlanmış Uno modeli ortalama 21 Türk Lirası fiyat etiketinden satılıyor. Peki aralarındaki bu fiyat farkı kullanıma ne kadar etki ediyor?

Arduino

Ayrıca firma, cihazlarının şema ve kaynak kodlarını açık kaynak olarak yayınlamıştır. Bu demek oluyor ki evde yeterli donanımınız varsa kendi devre geliştirme kartınızı oluşturabilir, istediğiniz gibi özelleştirebilir, hatta satabilirsiniz. Orijinal olarak satılan devre geliştirme kartı bu kadar pahalı iken haliyle insanlar evde Arduino kartını üretmek veya replikasını satın almak yolunu tercih edebiliyor.

Arduino Uno klonu neden daha ucuz?

Bunun cevabı basit, malzeme kalitesi ve kullanılan bileşenlerin daha ucuz olması. Orijinal Arduino Uno kartında Atmega 16U2 çipi bulunurken, klon olarak satılan kartta CH340 çipi bulunur. Sadece bu donanım değişikliği bile fiyat kısmında büyük bir düşüş yaratıyor. CH340 daha uygun maliyeti olan bir bileşen olduğundan tercih edilmektedir.

Arduino Uno

Sadece haberleşme çipi değil, PCB’nin malzeme kalitesinin farkını elinize ilk aldığınızda anlamanız mümkün. Bazı bileşenler aynı işi yapan daha ucuz sürümleriyle değiştirilmiştir. Orijinal Uno modeli yeşil PCB’ye sahiptir ve üzerinde “Made in Italy” yazar. Klon sürümü ise mavi PCB’ye sahiptir, üzerinde “Made in China” yazar. CH340 çipinin bulunduğu kartı bilgisayarınızın görmesi için CH340 sürücüsünü edinmeniz gerekir. Atmega A6U2 sürücüsü, Arduino geliştirme aracıyla birlikte kurulu gelir. Kartınızı online olarak programlamak isterseniz klon sürümü kullanamazsınız. CH340 çipinin güncel sürücüsü Windows ve Mac OS sistemlerde kullanılabilir. Linux sistemlerde ise sürücüyü edinmek daha zor bir yola sokabiliyor.

Temelde orijinal ve klon kartlarda işleyiş bakımından bir fark bulunmamaktadır.

Birinde yazdığınız kod, diğerinde de aynen çalışabilir. Malzeme kalitesi ve uzun ömürlülük arayanlar için orijinal sürüm mantıklı bir seçim olabilir
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Klon Arduino Uno ve orijinali arasındaki farklar”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Boşuna cebinizden fazla para vermeyin. Kaliteli klonlar gayet uzun ömürlü ve eksiksiz iş görüyor. Dört yıldan fazladır klon uno ile çalışıyorum defalarca farklı işler için kullandım hiçbir sorun yaşamadım.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Orijinal pahalı ama kesinlikle değiyor yıllarca çakmasını kullandıktan sonra o orijinali ilac gibi geldi… Yalnız orijinale para veren direk raspberry de alabilir bence

" Klon Arduino Uno ve orijinali arasındaki farklar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Klon Arduino Uno ve orijinali arasındaki farklar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Klon Arduino Uno ve orijinali arasındaki farklar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 2. 2 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 3. 3 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 4. 4 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 5. 5 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 6. 6 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 7. 7 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 8. 8 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 9. 9 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 10. 10 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!