Okunma

Aref Ghafouri’nin Sırrı Ne?


22 Şubat 2011 Salı 12:00
Aref Ghafouri’nin Sırrı Ne?

Geçen Pazar akşamı halkımızı televizyon ekranlarına kitleye İranlı illüzyonist Aref Ghafouri basit bir illüzyon şovundan çok izleyenleri şok eden bir şov sunarak birçok kişinin kalbinde taht kurmayı başardı.

Aref Ghafouri Pazar akşamı yayınlanan şovunda doğaüstü bir olay gerçekleştirmedi. O sadece uzun süredir hazırladığı bir şovu biz izleyicilerin beğenisine sundu ve bunda da oldukça başar oldu.

İzleyin!
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=8PTgnEmlLWI&w=450&h=368]

Aref Ghafouri’nin hazırladığı illüzyon numarası uzun süredir kullanılan bir tahmin oyunu aslında. Profesyonel illüzyonist Dick Zimmerman’ın ödüllü Master Prediction numarası birçok profesyonel tarafından tahmin yapmak için en iyi ve en temiz yol olarak biliniyor.

Bu oyun ilk olarak 20 yıl önce Harry Blackstone Jr. için tasarlanmış bir çanta olarak ortaya çıktı ve illüzyonist Wellington bu ürünü yeniden tasarlayarak devrim niteliğinde bir ürün ortaya çıkardı.

Aref kendi şovunda kapalı bir kutu kullandı. Fakat normalde bu kutunun ön ve arka yüzeyinde polikarbon pencereler bulunuyor. Kutunun üzerinde bulunan bu pencereler temiz bir görünüm kazandırıyor ve şovu daha da gizemli hale getiriyor. Kutunun içerisinde beyaz bir kapsül yer alıyor. Bu kapsülün içerisinde de tahminin yazılı olduğu bir kâğıt var.

İllüzyonist şovuna başladığı zaman izleyicilerinden özgürce bir şey dilemelerini veya akıllarından bir şey geçirmelerini ister. Bunun ardından illüzyonist izleyicilerden aldığı kelimeleri görünür bir yere yazarak dikkatleri bu kelimelere çevirir. Ama aslında bu kelimler kutunun içerisindeki kağıda yazılı değillerdir.

Kutu sahnenin bir yerinde ve izleyicilerin gözü önündedir fakat illüzyonist daha kutuya dokunmamıştır. Kutuyu sehpasının üzerine koyar ve açar. İçinden çıkan 4 inç genişliğinde ve dokuz inç boyundaki kapsül içerisinde bir kâğıt parçası vardır ve bu kâğıt parçasında izleyicilerin tahminleri doğru olarak yer alır.

Tüm izleyiciler şoktadır. Çünkü illüzyonist kutuya tahminler geldikten sonra sadece açmak için dokunmuştur. Tahminlerden sonra bu kağıda yazı yazması imkansızdır. Fakat illüzyonist kutunun içerisini göstermez ve kutuya koyduğu kağıdı izleyicilerin önünde kutuya koymaz.

Çünkü bu kağıdın kutuya düzgünce yerleştirilmesi gerekmektedir. Eğer kağıt yanlış yerleştirilirse kutu içerisindeki yazı mekanizması düzgün çalışmaz ve kağıdın içerisine yazılacak tahminlerde başarı sağlanamaz.

Bu illüzyon seti satışa sunulurken setin içerisinde birde sehpa yer alıyor. Bu sehpa da şov süresince önemli bir role sahip. Satışı yapılan Master Prediction sistemi sadece kutu ve sehpa ile sınırlı değil.

Kutunun içerisindeki yazma aracına veri gönderebilen cihazlarda set içerisinde yer alıyor. Eğer bu tarz bir şov yapmak istiyorsanız 4000 dolara yakın bir bedeli göze almalısınız. Bu tarz illüzyon sistemleri internetteki birçok alışveriş sitesinde satışa sunulmuş durumda.

Master Prediction sistemi hakkındaki tek sorumuz ise illüzyonistin uzaktan yönettiği yazdırma sistemi, işin sırrı da burada aslında. Oldukça sıkı saklanan bu yazdırma sistemi 20 yıldır gün yüzüne çıkmış değil.

:: İlginizi çeken illüzyon numarasını bizimle paylaşın.
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 yorum - “Aref Ghafouri’nin Sırrı Ne?”

 1. fakcakaya dedi ki:

  abartmaya gerek yok…fakat çocuk kendini izletti ..zaten amaç bu!

 2. SDN Okuru dedi ki:

  yaa bıraklın yaaa bu işlwerii adam yapıoyorr

 3. SDN Okuru dedi ki:

  1. Aref, 4000 dolar bayılıp Master Prediction almadı.. Peki nasıl yutturdu şöyle.. Sahneye sonradan arkadan bir masa geliyor ne hikmetse arkada unutulmuş (tabiki yalan) işte o masada gizli bir bölme var ve bölmenin içinde Aref in yardımcısının yazıp, rulolayıp kurdalelediği ve gizli bölmeye yerleştiği zamazingo duruyor.. Tüm bunlar olurken 2. planda ne oluyor.
  2. Aref gazete veriyor, yok arkaya atın diyor falan feşmekan bunların hepsi zaman kazanma amaçlı.. Sahneye gelen bayan da tanıdık falan değil sadece yönlendirmelere aşırı uyan saf bir arkadaş uyanık biri çıksa çakar direk mevzuyu ama ne hikmetse bir tanede uyanık insana denk gelmiyor 😀 Parçalanmış gazete kağıtlarını attığı torba hileli yani çift taraflı bayan gazete parçalarını bir bölmeye atıyor tabi o sırada Arefin bir avucunda cebinden eline aldığı önceden hazırlanmış Kader ve konut kelimelerini içeren parçalar var sonra torbanın diğer kısmına kendi elini daldırıyor ve o sırada işte elindeki o kağıtlarıda bırakıyor o bölmeye daha sonra bayandan gözünü kapamasını isteyip aslında kendi bıraktığı kağıtlardan birini seçmesini sağlıyor. Hepsi bu kadar basit 🙂

 4. SARKAT dedi ki:

  İyide kızın gazete kağıdından seçtiği kelimeyi nasıl biliyor. Onu söyletmedi ve yazdırmamıştı.

 5. anfy dedi ki:

  Kardeşim gösteri yaptığında hepimiz yedik mi? YEDİK.
  Gerisi hikaye yok şöyle yapmış yok böyle yapmış. İlla ki bir hile yaptı. Adı üzerinde ilizyon. Çok kullanıldı ama ben bir daha yazayım Cem Yılmaz’ın lafını "Adam gerçekten uçsa peygamberliğini ilan ederdi"

  Bırakın eşelemeyi tadını çıkarın.

" Aref Ghafouri’nin Sırrı Ne? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aref Ghafouri’nin Sırrı Ne? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aref Ghafouri’nin Sırrı Ne? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "