Okunma

Arılar matematik konusunda dahi!


09 Haziran 2018 Cumartesi 23:59
Arılar matematik konusunda dahi!

Arılar, dünyadaki ekolojik dengenin belki de en önemli canlılarından birisi. Bilim insanlarının yaptığı yeni çalışmanın sonucunda aslında arıların bundan çok daha fazlasına sahip oldukları ortaya çıktı! Arılar matematik konusunda da oldukça iyiler.

Arıların, hayvanlar arasındaki en zeki canlılardan birisi olduğu uzun süredir bilim dünyası tarafından da kabul edilmiş bir gerçek. RMIT Üniversitesi bünyesinde çalışan bilim insanları tarafından geçtiğimiz günlerde sonuçlanan bilimsel çalışmaya göre arılar hiçlik kavramını biliyorlar.

Arılar matematik biliyor!

arılar matematik sdn 2

İnsan gibi gelişmiş bir canlının bile hiçlik konusunda çok zaman harcadığı dünyamızda 600 milyon yıldır var olduklarını bilinen arıların, hiçlik gibi kavramı biliyor olması bilim dünyasını hayrete düşürmeyi başardı.

Arıların nesnelerin sayılarını ve köşelerinin sayılarını 4’e kadar sayabildikleri daha önceki bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştı.

Fakat hiçlik konusundaki bilgileri, insan beyninin sahip olduğundan %98 daha az nöron sayısına sahip olduklarını hesaba kattığımızda oldukça ilginç bir hal alıyor.

Farklı sayılardaki kartların bulunduğu bir ortama koyulan bal arıları, en az kartın bulunduğu platforma konduklarında şekerli su ile ödüllendirildiler.

Testin ilerleyen bölümlerinde ise arıların hiç hata yapmadan en az kart bulunan bölgeye, hatta kartsız bölgeye uçmayı tercih ettikleri tespit edildi.

İnsanlığın bile hiçlik konusunda üretilen paradokslar içerisinden çıkamazken arıların bu konuyu 600 milyon yıldır biliyor oluşu, oldukça ilgi çekici.
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Arılar matematik konusunda dahi!”

 1. Anonim dedi ki:

  sa

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allahın gücünü görüyoruz küçücük arıya o marifeti veren allahtır yoksa bir arı böyle bir marifete ulaşması imkansız dır

 3. Melik yakar dedi ki:

  Arıyı ygsye sok 10 net çıkaramaz

 4. Muikka dedi ki:

  Harbiden ilginç bir deney olmus. İnsan en az kart sayısını bulmayi tahmin etmede çok iyi değilken. Azalan bir serinin sonunda hiçlik olduğunu biyolojik olarak bilmeleri çok ilginç.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Allah ne isterse yapar, Allah’ın işine karışma da tövbe etsin

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Hayvan İçgüdüsel olarak yapiyor. İnsan doganin mucizeleri karsisinda aciz kalip tanimlar uydurarak anlamaya calisiyor, rol kapiyor. Yoksa ne ari yaptiginin farkında nede insan…

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Mükemmel programlanmışlardır. Hepsi bu.

 8. murat dedi ki:

  Arı ne anlar matematikten: “Rabbin bal arısına vahyetti .” (Nahl suresi, 68)

  1. Levent dedi ki:

   Yani onun işlemini ,ne yapacağını onu bildirdi,programına koydu.

 9. baca dedi ki:

  kim demiş 4 kenar sayabiliyorlar diye. belkide en mükemmel şekil sayılan altıgen şeklinde yaparlar peteklerini 🙂

" Arılar matematik konusunda dahi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arılar matematik konusunda dahi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arılar matematik konusunda dahi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "