Okunma

Arka Cep Aramaları Sıkıntı Yaratıyor


19 Ekim 2014 Pazar 07:00
Arka Cep Aramaları Sıkıntı Yaratıyor

FFC komiseri Michael O’Reilly’nin yaptığı açıklamaya göre New York ve Alaska’da, Amerika’nın meşhur acil durum hattı 911’i yanlışlıkla arayanların sayısında ciddi bir yükseliş var. Bu durumun sebebi ise her bir teknoloji meraklısının ve akıllı telefon kullanıcısının sıkça yaşadığı bir sorun; arka ceplere konulan ve kendi kendine arama yapan cihazlar! 

Açıklamaya göre 911 aramalarının yüzde 70’i kablosuz telefonlar (kısacası cep telefonları) üzerinden gerçekleşiyormuş. Bu aramaların yüzde 20’si ise “arka cebe konulan telefonlar” ile gerçekleşiyormuş. Her ne kadar kulağa komik gelse ve kolaylıkla üzerinden espiri malzemesi çıkarılabilinse de, sadece ABD’de değil, dünyanın pek çok ülkesindeki acil durum hatları arka cebe konulan telefonlar yüzünden “rahatsız” ediliyor.

Örneğin Amerika’da raporlara göre, 911 acil yardım hattı bir senede 84 milyon kez yanlışlıkla aranıyor. Bu da günde 230 bin gereksiz aramaya denk geliyor. Kişisel ya da toplum güvenliğini ilgilendiren, hayati ve acil durumlarda hepimizin sarıldığı önemli yardım hatları da gereksiz yere meşgul ediliyor.

Ülkemizde de sıkça karşılaştığımız “arka cep aramaları” çoğumuzun ön tanımlı olarak ayarladığı acil durum hatlarını meşgul ediyor. ABD’de ise FFC bu sıkıntının önüne geçmek için ne tip teknolojik çözümler üretilebileceğini araştırıyor!

:: Telefonları arka cebimizde taşımamız ne kadar mantıklı?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Arka Cep Aramaları Sıkıntı Yaratıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  pardon totom aramış 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Arkam aramış seni 😀 Onun da sana selamı var görüşürüz bye bye 😀 CemYılmaz

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Arka cepte telefon taşıyan insanların kafasını anlamıyorum he belki 2 bin kusur bayıldık bi yerimize girdi mesajı veriyolar 😉

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Arka cebe koymaya gerek yok G3 yan cepte bile arama yapıp müzik çalabiliyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Arka cepte telefon ekranı kasası zarar görmez mi oturup kalktikca ustaa :))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  LG’nin knock code özelliği bu gibi durumlarda çok işe yarıyor. Bence diğer tüm telefonlarda da bu olmalı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 6 plus bükülerek arama yapmanızı engelliyor 🙂

" Arka Cep Aramaları Sıkıntı Yaratıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arka Cep Aramaları Sıkıntı Yaratıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arka Cep Aramaları Sıkıntı Yaratıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "