Okunma

Arkadaşlarımı Bul, Cinayet İşletti


15 Ocak 2015 Perşembe 12:00
Arkadaşlarımı Bul, Cinayet İşletti

Teknoloji hayatı kolaylaştırdığı kadar, suçları da kolaylaştırıyor. Bir insanın nerede olduğunu bulmak artık hiç olmadığı kadar kolay. 

İşte haberimize konu olan cinayetin de sebebi teknoloji. Aldatıldığını öğrenen Oktay Kılıç, iPhone’da bulunan Arkadaşlarımı bul özelliğini kullanarak eşinin nerede olduğu öğrendi ve eşiyle beraber olan adamı öldürdü.

iPhone’umu bul gibi benzer bir mantıkla çalışan arkadaşlarımı bul, GPS açık olduğu sürece haritadaki konumunuzu gösteriyor. Bu da bir açıdan güvenlik açığı oluşturuyor.

Nasıl oldu?

2006’dan beri evli olduğu Kathleen Kılıç’ın arabasına Arkadaşlarımı Bul adlı uygulamanın yüklü olduğu bir cep telefonu gizledi.

Uygulama sayesinde bilgisayarından eşinin yerini tespit eden Oktay Kılıç, yanında getirdiği mutfak bıçağı ile kadının yanındaki Mark Berney adlı adamı öldürdü.

Taksicilik yapan Kılıç daha sonra Wigan kentinde polise teslim oldu ve saldırıyı itiraf etti.

Konum bildirimi, kötü niyetli kişiler için bulunmaz nimet

Esasında bilerek ya da bilmeyerek bizim nerede olduğumuz internet üzerinde sürekli paylaşılıyor. En basitinden bir tatile gittiğimizde bile her yerde check in oluyor “aa bakın biz buradayız” diyoruz. Sizin uzaklarda olduğunuzu öğrenen kötü niyetli kişiler evinizi soyabilecekleri gibi, bulunduğunuz yerde sizle ilgili pek olumlu olmayan planları da hayata sokabilirler.

Teknolojiyi de hayatımıza kontrollü bir şekilde sokmamız gerekiyor. Ayrıca ne olursa olsun, sinirlere de hakim olmak gerekiyor.

:: Konum servisleri size göre kişisel gizliliğe vurulan bir darbe mi?




yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Arkadaşlarımı Bul, Cinayet İşletti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunda özet geçmişler

  Musibet – Biletini Kestik

 2. SDN Okuru dedi ki:

  birşeyin iyi olması kullanan kişiyle alakalıdır…
  başkasını seven birinede gel benim koynuma gir denmez ayrıca bağışlamak büyüklüktür allahın başka nimetlerine kavuşursun..

 3. mstfanar dedi ki:

  Telefon ile yapmasý olayý biraz farklý göstermiþ fakat bunu telefonun özelliðinin bir suçu olarak görmemek gerek. Haberde adamýn arabaya bu özellik açýk bir telefon sakladýðý söyleniyor. Sonuçta bu iþi yapan gps cihazlarý hali hazýrda internette satýlýyor ve isteyenler alabiliyor ve bunlar bir iphone telefondan çok daha ucuza bulunabiliyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  teknolojinin nimetini kötü yolda kullanmış .ama burda adamın türk olması ile bi alaka yok bence tamamen kıskançlık ve kendisini yetersiz olduğunu bilmesinden kaynaklanıyor artık bu algıyı kaldıralım katil her yerde katildir

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Faydalı olmuş =)

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Ağlanacak halimize gülüyor olmanız da bana "Ah biz Türkler" dedirtti.

 6. 7.43 dedi ki:

  Kendi adýna teknolojinin nimetlerini kullanmýþ.

 7. ConfickerBelasi dedi ki:

  tasarlayarak iþlenmiþ cinayet hiç kývýrmayýn yýllarca izlemiþ plan yapmýþ.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  aynı haber dün hürriyetteydi. uğruna cinayet işlenen kadını görseniz tövbe eder af dilerdiniz önceki günahlarınız için

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Güvenlik açığı felan yok element uydurmayın 50 tane uygulama var nerde oldugunu paylaşılan uygulayı kapatmanın yada gecici durdurmanın yolları var bu programın amacı kayıp çalıntı cihazları bulma

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Yalan söylenmese hiçbişiy ***** yüzüne söyle

 11. crazy0611 dedi ki:

  Apple ile namusumuzda güvende teþekkürler apple.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  En acısı da İngiltere'ye yerleşip de taksicilik yapması… Amerika'daki Hint'ler gibi.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  adam iyi yapmış, türk insanı böyle şeyleri kaldıramaz, karısı da uslu dursaydı, zaten evlisin ne gerek var başka erkeklerle gezmeye fingirdemeye

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Arkadaşım sevgilisini aynı şekilde başka bir kadınla bastı.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  "Tabi işin içinde bir de Türk *****

  ah biz Türkler 😀

 16. Ultrayer6 dedi ki:

  Yalnýz fikir süper. Fakat tasarlayarak adam öldürme suçundan ömür boyu çýkamaz.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  ''iPhone'umu bul gibi benzer bir mantıkla çalışan arkadaşlarımı bul, GPS açık olduğu sürece haritadaki konumunuzu gösteriyor. Bu da bir açıdan güvenlik açığı oluş***** mesela biri sizi telefonla aradığında yerinizi söylemeniz de güvenlik açığı oluşturuyor mu. Senin bu app'î yüklemen ve kurman, konumunu kullanmasına iki defa onay vermen gerekiyor. Programon bir güvenlik açığı falan yok birbirimizi kandırmayalım yapacağını söylediği şeyi yapıyor.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Demekki kadın kocasını aldatmış ki adam gidip karısını öldürdü şimdi suçlu ikisi yapacak bir şey yok :))

 19. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlarımı bul degil adam öldüren , oraya ucuz bir gps de koyabilirdi. insan cinayet işleyecekten sonra takip edipte öldürebilir.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  dangerus!!

" Arkadaşlarımı Bul, Cinayet İşletti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arkadaşlarımı Bul, Cinayet İşletti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arkadaşlarımı Bul, Cinayet İşletti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "