Okunma

Arkadaşlık Siteleri Para Basıyor


25 Ocak 2009 Pazar 13:19
Arkadaşlık Siteleri Para Basıyor

Ekonomik kriz arkadaşlık sitelerinin gelirlerini pek etkilemişe benzemiyor. Yapılan bir araştırmaya göre ABD’deki arkadaşlık sitelerinin elde ettiği tutar 1,5 milyar dolara doğru yükseliyor. Tahmini gelirlerin kriz nedeniyle düşük oranlarda artmasının beklendiğini de ekleyelim.


Arkadaşlık siteleri kriz dinlemiyor.

Araştırmayı gerçekleştiren Piper Jaffray firması 2007-2012 arasındaki durumu değerlendiriyor. 2007 sonunda 1 milyar dolar barajını aşarak 1.03 milyar dolara ulaşan sektör 2008’de yüzde 14 büyümeyi başararak 1.18 milyar dolara ulaştı. 2009 için beklentiler biraz düşük, sadece yüzde 3’lük bir artış bekleniyor.

Yıl Yıl ABD’deki Arkadaşlık Sitelerinin Geliri

2007, bu sektörün en parlak yıllarından biri olarak dikkat çekiyor. Yüzde 21’lik artış aynı zamanda 1 milyar dolar barajının aşıldığı anlamına geliyor. 2008 ise belirttiğimiz gibi yüzde 14’lük bir artış ve 1.18 milyar dolar geliri ifade ediyor. Ancak kriz bu sektörü de etkilemiş olacak ki 2009’da ufak bir artışla 1.32 milyar dolar hedefleniyor. 2010 ve sonrası için beklentilerse daha olumlu. Sırasıyla 2010’da 1.45, 2011’de 1.56 ve 2012’de 1.65 milyar dolara çıkılacağı tahmin ediliyor.

Bu Sitelere Kimler Üye Oluyor?

Aynı konuda bir başka araştırma gerçekleştiren Pew Internet & American Life Project ise bu sitelere üye olanların demografik dağılımını ve ABD’deki toplam kullanıcıların ne kadarının arkadaşlık sitelerine üye olduğunu inceliyor. Yaptıkları araştırmaya göre 2008’de toplam online nüfustan arkadaşlık sitelerine üye olanların oranı bayanlarda yüzde 4, erkeklerde ise yüzde 5 civarında seyrediyor. Yüzde 6 ile en çok 18-29 yaş grubunun üye olduğu arkadaşlık siteleriyle 65 yaş üstündeki internet kullanıcılarının sadece yüzde 1’i ilgileniyor.

Gelir Artıyor Ama Oran Düşüyor

Pew Internet’in araştırmasında dikkat çeken bir diğer konu ise toplam online nüfusun arkadaşlık sitelerine olan ilgisindeki gerileme. 2001’de yaş grubu farketmeksizin online nüfusun yüzde 9’u üye olduğu siteler listesinde arkadaşlık sitelerine yer verirken 2008’de bu oran yüzde 5’e kadar gerilemiş durumda. Son bilgi olarak ABD’deki arkadaşlık sitelerinin aylık üyelik ücretinin 30 dolar ve üstünde olduğunu da belirtelim.

:: Sizce Türkiye’dekiler ne kadar kazanıyordur?
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Arkadaşlık Siteleri Para Basıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Arkadaşlık Siteleri Para Basıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Arkadaşlık Siteleri Para Basıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "