Okunma

ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler?


19 Şubat 2018 Pazartesi 16:00
ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler?

ARM tabanlı çipsetlerden gücünü alan Windows 10 cihazlar tam gün batarya süresi iddiası ile geçtiğimiz yılın sonunda duyuruldu. Öte yandan ARM tabanlı Windows 10 cihazlar, ciddi kısıtlamalara sahip olmaları dolayısıyla tartışma konusu olacak gibi gözüküyor.

ARM tabanlı Windows 10 cihazlar için kısıtlamalar!

HP, ASUS ve Lenovo tarafından geliştirilen cihazlar henüz piyasaya çıkmış değil. Microsoft ise kazara bu cihazlardaki kısıtlamaların listesini yayınladı. Şirket, her ne kadar durumun farkına varıp bilgileri geri çekse de oldukça geç kalmış durumda.

İşte ARM üzerinde çalışacak Windows 10 işletim sisteminin yapamayacakları:

– Sadece ARM64 sürücülere destek: ARM üzerinde sadece x86 uygulamalar çalışabilecek ancak x86 sürücüleri kullanılamayacak. Bu anlamda eski ekipmanlarınızı kullanmayacaksınız.

– X64 uygulamalara destek yok: x64 uygulamaların emülasyonu için destek sunulmazken, ileriki dönemde bu desteğin sağlanması planlanıyor.

– Bazı uygulama ve oyunlar çalışmayacak: OpenGL veya donanım hızlandırmalı OpenGL kullanan bazı uygulama ve oyunlar bu cihazlarda çalışmayacak. Ayrıca, anti-hile teknolojileri kullanan oyunlar da bu cihazlarda çalışmayacak.

ARM tabanlı Windows 10 cihazlar

– Windows deneyimini özelleştiren uygulamalar düzgün çalışmayacak: Yardımcı teknolojiler veya giriş yöntemi editörleri gibi uygulamalar cihazlarda düzgün çalışmayabilecek. Ek olarak, Dosya Yöneticisi sağ tıklama menüleri ve ikonları gibi uzantılar veya Dropbox düzgün çalışmayacakken yerel uygulamalara ihtiyaç duyulacak.

– Tüm ARM tabanlı aygıtların Windows’un mobil bir sürümünü çalıştırdığını varsayan uygulamalar doğru şekilde çalışmayabilir: Windows Phone için kodlanmış olan bazı uygulamalar düzgün çalışmayabilecek. Kullanıcılar bu uygulamalarda, yanlış oryantasyon veya kullanıcı arayüzü görünümü problemleri yaşayabilecek.

– Windows Hypervisor Platform ARM’de desteklenmeyecek: Hyper-V kullanan sanal makineleri çalıştırma olanağınız olmayacak.

Kısacası, bu cihazlar sadece genel uygulamaları ve senaryoları çalıştırabilecek. Bakalım cihazlar çıktığında bu kısıtlamalar dolayısıyla kullanıcılar istedikleri gibi bir Windows deneyimi elde edebilecek mi?

:: Bu kısıtlamalar konusunda siz ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler?”

  1. Mehmet dedi ki:

    yani photoshop caslisirmi ?

  2. mataramasuko dedi ki:

    El kadar telefona 10bin mah batarya koyuyolar koca pc ye 30bin koysalar neleri eksilir ya da 50bin ne olabilir yan, bu teknoloji üreticileri bu kadar mı geri kafalı

" ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ARM tabanlı Windows 10 cihazların kısıtlamaları neler? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "